הפיקוח על הבנקים הטיל על ישראכרט קנס בסך מאות אלפי שקלים

חברת כרטיסי האשראי עשתה שימוש בטכנולוגיה לזיהוי מרחוק בניגוד לחוק, מבלי שקיבלה את אישור בנק ישראל שהטיל עליה קנס בסך 700 אלף שקלים

הפיקוח על הבנקים הטיל על חברת כרטיסי האשראי ישראכרט קנס כספי גבוה בסך 700 אלף שקלים, זאת לאחר שעשתה שימוש בטכנולוגיה לזיהוי ואימות חזותיים מרחוק לפתיחת חשבון מקוון, מבלי שקיבלה היתר מהפיקוח על הבנקים.

בדיקה שערך אגף הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל העלתה כי ישראכרט עושה שימוש בטכנולוגיה לזיהוי ואימות חזותיים מרחוק, לצורך פתיחת חשבון מקוון למתן הלוואות ושירותי סליקה לעוסקים מורשים, מבלי שהודיעה לפיקוח על הבנקים כנדרש בחוק וממילא מבלי שקיבלה אישורו, כאמור.

לנוכח הפרה זו החליט הפיקוח על הבנקים להטיל על חברת ישראכרט קנס כספי של מאות אלפי שקלים. בהודעת הפיקוח נכתב: "הפיקוח על הבנקים רואה חשיבות רבה בשימוש בעולם הבנקאות באמצעים דיגיטליים חדשניים ובטכנולוגיה מתקדמת, תוך בקרות נאותות למניעת ניצול הטכנולוגיה לביצוע הונאות, התחזות, ועמידה בחוקים המוטמעים בתהליכי העבודה בעולם שאינו מקוון, לרבות עמידה בצו איסור הלבנת הון וקיום תיעוד נאות".

המפקח על הבנקים, דניאל חחיאשוילי, אמר: "תהליך הדיגיטציה של מערכת הבנקאות בישראל הוא הליך חשוב ומשמעותי, הבא לידי ביטוי, בין היתר, בשיפור השירות ללקוח. יחד עם זאת, על התאגידים הבנקאיים שמשתמשים בטכנולוגיות חדשניות להקפיד על עמידה בהוראות החקיקה והרגולציה, הבאות להבטיח, בין היתר, שימוש בטוח בטכנולוגיות אלה".

יצויין כי בהתאם לחוק, סכום הקנס המקסימלי שניתן להטיל בגין הפרה מסוג זה עומד על מיליון שקלים. בבנק אומרים כי היות שהפיקוח על הבנקים מצא שישראכרט הפסיקה את ההפרה מרגע שהפיקוח הורה לה ואף פעלה לתיקון הליקויים ולקבלת היתר כנדרש, הוחלט להפחית את הסכום בשיעור של שלושים אחוזים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *