“הפלג הירושלמי” נגד ההנהגה החדשה של הציבור הליטאי

אם נדמה היה שאחרי פטירת מרן הגראי”ל שטינמן זצ”ל יבואו כמה חודשי שקט מצד “הפלג הירושלמי”, עיתון “הפלס”, במאמר ארסי במיוחד, יצא נגד גדולי התורה הליטאיים שינהיגו מעתה את “דגל התורה”

עיתון “הפלס” של הפלג הירושלמי, יצא בסוף השבוע האחרון במתקפה חסרת תקדים נגד ההנהגה הליטאית והשיח סביב מנהיג עולם הליטאי שיירש את מקומו של מרן ראש הישיבה. העיתון השווה את הערצת ההנהגה החדשה (או את ההנהגה עצמה, נתון לפרשנות), להרצל ולציונות.

במאמר ארוך ונוקב באופן חריג, פרש העיתון את מאבקו שנמשך כבר חמש שנים נגד מה שמכונה במאמר “המפלגה” כאשר בתחילתו הוא מספר את השינוי שחל בעם היהודי מאז פרצה הציונות אל התודעה והיהודים החלו לחפש אחר מנהיגים.

זה אמנם קשה לקריאה, אך עיתון “הפלס” משווה באופן ישיר אך מתוחכם בין גדולי תורה מסוימים לבין ההנהגה הציונית, השוואה הזויה ומטורפת.

הטענה המרכזית במאמר שעליה מבסס הכותב אלפי מילים בנושא, היא הטרמינולוגיה שרווחה בקרב אנשי התקשורת החרדים הצעירים על יורשו של הגראי”ל שטיינמן זצ”ל להנהגת הציבור הליטאי. כאן עובר העיתון לתקוף את העיתונאים החרדיים בחריפות ובהאשמות קשות.

אולם, כאמור, העיתונאים בחברה מכובדת במיוחד, כאשר כמה שורות לאחר מכן חוזר הכותב ללעוג ל”יורשים” ומכנה אותם “רבני עמודי השער”, כמובן תוך כדי לעג ל”מכתירים” שעושים פריימריז למנהיג הרוחני הבא והאשמתם בעבודת אלילים.

העיתון רומז, כמובן, מי כן יכול להיכנות מנהיג הדור: מי שיצק מים על ידי מרנן ורבנן זצ”ל, כשהכוונה כמובן לגר”ש אויערבאך שליט”א.

המאמר החריף ב”הפלס”

ההבדל העיקרי שמציג הכותב הוא בין הציות לדעת תורה לבין “הכתבת” מנהיגים. בעוד הציבור הליטאי בבני ברק “מכתיר” הנהגה חדשה, הם “מצייתים לדעת תורה”, הבדלה לא ברורה ונטולת הוכחות. אך זהו אינו הכשל היחידי במאמר הארוך, כאשר לאחר מכן העיתון יוצא במתקפה נגד החרדים העובדים/החדשים, “שבעבר הוקעו מהחברה החרדית והיום בחסות הפוליטיקה של דגל התורה הם הפכו להיות חלק מהמגזר”, לטענת העיתון.

עוד במאמר: הפוליטיקאים החרדים של דגל התורה, כיום, אינם אנשי הצורה של פעם, אלא מעודכנים היטב ודיני התורה והלכותיה אינם בראש מעייניהם בלשון המעטה, לדברי העיתון.

עם קריאת המאמר צריך לזכור שהפלג הירושלמי מעידים על עצמם כמי שנאבקים על קוצו של יו”ד, כלומר על כל בחור ישיבה נידח מדן עד אילת (ליטרלית) בעוד – לטענתם – הפוליטיקה החרדית מפקירה את החלשים לזרועות הצבא. וזהו אותו עיתון שביום שישי תוקף את הפוליטיקאים על כך שאינם מוקיעים את החרדים החדשים.

כך או כך, כצפוי, העיתון ימשיך את הקו הלוחמני והבלתי מתפשר נגד הציבור הליטאי ה”בני ברקי” וכעת הוא מאשים אותו בהערצת מנהיגים, כמו פורקי עול ציונים. כל זאת בעוון שיח תקשורתי על מנהיג שיירש את מקומו של מרן ראש הישיבה.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. לא שוים התיחסות

    מי שהמציא את האפשרות שמכתירים רבנים בעיתון זה נתי גרוסמן שהיום עורך הפסל

    יוני |
    הגב