הפרד נא גרסת גור: הגר”ש אלתר מקים ישיבה חדשה

לאחר גל הזריקות: הגר”ש אלתר, בנו של ‘הפני מנחם’, ובן דודו של האדמור מגור שפרש מהחסידות והקים חסידות עצמאית הודיע במכתב מיוחד לחסידים על פתיחת ישיבה קטנה חדשה

הגר”ש אלתר, בנו של ‘הפני מנחם’, ובן דודו של האדמור מגור שפרש מהחסידות והקים חסידות עצמאית הודיע במכתב מיוחד לחסידים על פתיחת ישיבה קטנה – וזה לאחר שעשרות חסידים נזרקו ממוסדות החסידות לאחר שהשתתפו בשמחת תורה בתפילה אצל ר’ שאול.

במכתב ששיגר לחסידו הוא מברך את ראש הישיבה הרב שרייבר וקורא לחסידים לשלוח את ילדיהם לישיבה הקדושה.

אמש, דווח כי ‏נערות חרדיות חסידות גור יושבות היום בבית, כי האבות שלהן התפללו בשמחת תורה בבית כנסת אחר מזה של הרבי. הן סולקו מתיכון שמתוקצב מלא ממשרד החינוך.

בין ‏250-300 חסידי גור השתתפו בתפילות החג אצל הגאון הרב שאול אלתר, במניין הפרטי שערך בבית הכנסת בקריית הרמ”א. בנוסף, מאות סקרנים ותושבי האזור הגיעו למקום.


בקריאת ‘חתן תורה’ הכריזו “יעמוד מורינו ראש הישיבה”, הרב בצלאל ווקסלשטיין הוכתר כרב המנין וקיבל ‘חתן בראשית’.

במקביל, האב”ד הגר”י סילמן אמר במהלך שיחת ליל החג ברמת אלחנן: “יברכך ה’ וישמרך – בגימטריה ‘הגאון רבי שאול אלטר’ שהוא צריך שמירה גדולה מן המזיקים”

למקורביו אמר לאחר מכן כי “כאשר תיערך התכנסות כלשהי בראשות הגר”ש בבני ברק בוודאי ישתתף בה”..

הרב שאול אלתר, מנהיג האופוזיציה בגור, הודיע במהלך החג על כוונתו לערוך מניין גדול לתפילות חג שמחת תורה לחסידיו בנפרד, וזה אחרי חודשים רבים של מתיחות בין הצדדים. רבי שאול היה מקבל את ‘כל הנערים’, אך עתה נראה כי הוא מעדיף להתפלל בנפרד לאור פיצוץ השיחות בין הניצים.

בעקבות כך הודיעו גבאי גור גבאי בתי הכנסת של גור להודיע בשבת הקרובה כי מי שיילך לשם “הרי הוא מנתק עצמו מעדת חסידי גור ברוחניות ובגשמיות”

גור היא החסידות הגדולה בישראל. כ5,000 משפחות נמנים על החסידות הגדולה שעתה נמצאת על פרשת דרכים. הערכה היא כי במניין הקרוב ישתתפו כמה מאות חסידים, המבחן הגדול יהיה בשנה הבאה בזמן אלול – אז מדברים בחסידות על “הפיכה של ממש”.

בגור ישנם משפחות רבות שלא מוצאות את עצמם בתוך החסידות, חלקם נבלעו בתוך הר האדם של הפרעצנס הגוראי, אחרים נהדפו בגין התקנות המחמירות של החסידות השמרנית, עתה ניצבת החסידות בפני הכרעה. ר’ שאול אלתר הוא בנו של הפני מנחם, גאון ובקיא במכמני התורה והחסידות שהחליט כי הגיעה השעה להקים את חצרו.

עם זאת, חשוב לציין אלפי החסידים עדיין מתכוונים להישאר בחסידות, חלקם חוששים פן יבולע להם – גם כאלו שכבר חשבו לערוק קיבלו איומים.

במהלך החג, בעקבות כישלון השיחות, קיבלו גבאי בתי המדרש של החסידות נוסח מיוחד אותו הקריאו בכל ריכוזי החסידות, נגד החסידים שמתכוונים להשתתף במניינו של ראש ישיבת שפת אמת, בשמחת תורה.

בנוסח המיוחד נכתב כי “לאחר המאמצים שנעשו בכדי למנוע מלהגיע למצב זה, נאלצים להודיע, כי “היות ולדאבונינו ישנם אנשים ממורמרים שמחרחרים ריב ומנסים לגרור אחריהם את חלושי הדעת, במטרה לקעקע את יסודות הדת, לכן כל מי שמשתתף או מבקר, אפילו באופן חד פעמי בכל התאספות כגון תפילה או שיעור וכדומה, עליו לדעת כי הוא מנתק עצמו מציבור אנשי שלומינו, על כל המשתמע מכך”.

עוד נכתב, כי “עלינו להתחזק בתורה ויראת שמים ולא להתעסק בנושא זה כלל, ולפעול בעניין אך ורק על פי הנחיות הוועדה”.

בעבר, ראש ישיבת שפת אמת, הגאון רבי שאול אלתר לא הוזמן לשמחת נישואי נכד האדמו”ר מגור, בבית המדרש, וכן עלו טענות נוספות על קיפוח.

בניגוד, לבעלזא, ויז’נץ, סטאמר, נדבורנא, ועוד חסידויות שהתפצלו במהלך השנים, חסידות גור עד כה לא התפצלה, וזה הפעם הראשונה שנעשה ניסיון לפצל את החסידות הענקית בישראל.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. קישקוש

    דבר ראשון לגור יש12000 משפחות דבר שני כל מי שנשאר נשאר מרצונו כי אוהב את הרבי הנוכחי ומעדיף אותו פי אלף מאשר את המורד

    ירון |
    הגב