הפרשן לענייני פוטין: “אנו נמצאים בנקודה מסוכנת”

יאיר נבות, פרשן לענייני רוסיה מדבר על היחסים המתוחים של ביידן ופוטין, עלולים להוביל לפיצוץ: “זו נקודת השפל הכי גדולה של קשר וושינגטון־מוסקבה”

נשיא ארצות הברית ג’ו ביידן אמר הלילה (ג’) כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עלול להשתמש בנשק ביולוגי וכימי, לדבריו: “הגב של פוטין צמוד לקיר ועכשיו הוא עלול להשתמש בנשקים האלו”. יאיר נבות, פרשן לענייני רוסיה, התייחס לסוגיה הזאת.

יאיר נבות התייחס בראיון ב103 ליחסים המתוחים בין ארה”ב לרוסיה, ואמר: “אני חושב שאנחנו נמצאים בנקודה מאוד מסוכנת במלחמה הזאת”, וטען כי בפנטגון טוענים שיש להם עדויות וראיות לכך שרוסיה מבצעת באוקראינה פשעי מלחמה, והמשיך: “קודם לכן שמענו התבטאות של הנשיא ביידן שכינה את פוטין ‘דיקטטור רצחני’. על הדברים האלה, משרד החוץ הרוסי מזמין את השגריר האמריקני במוסקבה לשיחת נזיפה, ובעצם אומר לו, ‘היחסים נמצאים על סף ניתוק, לאור הדברים הללו'”.

לדבריו, “אי אפשר להפריז בחשיבות העניין הזה. אנחנו לא רואים שהמלחמה הזאת כרגע מתקרבת לסיום, אולי ההיפך הוא הנכון, לפי ההתפתחויות בשטח ולפי האופן שבו הרוסים פועלים”.

עוד אמר: “אנחנו נמצאים היום כנראה בנקודת השפל הכי עמוקה של יחסי וושינגטון עם מוסקבה מאז תום המלחמה הקרה. אנחנו נמצאים בנקודה מאוד מסוכנת. צריך להבין שגם ברגעים הכי גרועים ביחסים היה תמיד איזה ערוץ ישיר בין הצדדים. הטון שאנחנו שומעים עכשיו משני הצדדים והאווירה – כל זה כמובן בהשפעת המלחמה באוקראינה – אלה טונים מאוד קשים”.

נבות סיכם: “כולנו מבינים היטב שמה שפוטין תכנן לא יצא אל הפועל כמו שהוא רצה. הוא נמצא כעת בשלב של שינוי טקטי וניסיון לנצח את המערכה באופן אחר, באופן שהוא הרבה יותר הרסני גם לאוקראינה כמובן, וגם הלחץ עליו מבית גדל”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.