הפרשן שלום ירושלמי: קרב הירושה החל – מי יירש את כסאו של מרן?

הפרשן שלום ירושלמי, שמזה שבועות טוען ב’מעריב’ כי קרב הירושה על כסאו של מרן הגר”ע יוסף החל בצחצוח חרבות בשבועות האחרונים, טוען הבוקר כי לאחר פטירתו, הקרב הולך להיות סוער הרבה יותר.

“מרן לא הצליח ואולי לא רצה להקים לעצמו יורש”, כותב ירושלמי. “בניגוד לרב הליטאי יוסף שלום אלישיב, שסימן את יורשיו הרב אהרן לייב שטינמן והרב שמואל אויערבך, והם תפסו את מקומו בקלות יחסית, איש לא הגיע לדרגה שבה הוא יכול להיקרא הממשיך של הרב עובדיה יוסף. מכיוון שכך, על ההנהגה הרוחנית והפוליטית של ש”ס יתחרו מעתה שורה ארוכה של רבנים ועסקנים, שאיש מהם לא מוכן להתבטל בפני רעהו.
“הרב שלמה עמאר, הראשון לציון, שהיה באמת הרב המקורב ביותר לרב עובדיה, קיבל מסרים חדים לפני שבועיים, בימים בהם הרב עובדיה היה כבר על ערש דווי. הוא גם נפגש עם הרב על יד מיטתו. אנשיו משוכנעים כי הרב קבע את ההיררכיה בש”ס אחרי לכתו, והכתיר את הרב עמאר כיורשו.
“אילו הייתה בידי עמאר הקלטה של הדברים, סביר להניח שהיה זוכה במקדמה רצינית על פני יריביו. אתמול היה הרב עמאר ראשון הדוברים מבין הרבנים ליד ישיבת פורת יוסף. מומחי ש”ס למיניהם, ששמים לב לכל ניואנס, מצאו כי הרב קרא פסוקים ולא נשא הספד, ואולי יש לזה משמעות”.

דרעי שזר רמזים

ירושלמי אף טוען כי דרעי שזר בדברי ההספד שלו, רמזים למה שעתיד להיות מבחינתו, כאשר הרב עמאר אינו כלול בתכניותיו. “אנשי ש”ס זיהו מסרים פוליטיים בתוך דברי ההספד של דרעי. כמה מהם זעמו על כך. “אנחנו נמשיך להישמע למועצת חכמי התורה”, הבטיח דרעי לרב עובדיה. מיהם חברי המועצה היום? הרב עמאר אינו חבר במועצה. לפי כל הסימנים דרעי, שרוצה להמשיך ולשלוט בש”ס, יקים מועצת חכמים חדשה שאותה ינווט כרצונו, וינסה לטפח במקביל את הרב יצחק יוסף חסר הניסיון.

“זה לא יהיה פשוט ללא המטריה של הרב עובדיה עצמו”, ממשיך ירושלמי. “מישהו חזר והשווה אתמול בין דרעי ועמרי שרון, שהיה האיש החזק ביותר במדינה, אבל איבד את כוחו כאשר אביו, ראש הממשלה אריאל שרון, אושפז בינואר 2006 ומאז לא התאושש.

“מעבר להכל”, הוא מסיים, “השאלה הגדולה היא מה יהיה על ש”ס עצמה. עשרות אנשים זרקו אתמול פתקים לתוך הקבר של הרב עובדיה, עוד בטרם נטמנה הגופה. זה היה מחזה מדהים. המעמד הרוחני, המיסטי והפוליטי של הרב משך אליו תמיד מאות אלפים. בזכותו התרחבו המעגלים של ש”ס והקיפו גם אנשים מסורתיים ואפילו חילוניים, בני עדות המזרח.

“ללא הרב עובדיה, ועם המלחמות הצפויות בש”ס, עלולה התנועה הזו לחזור לימי ההתחלה, עם ארבעה ושישה מנדטים שהעניקו לה אנשי הגרעין הקשה, והם בלבד”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.