הצבת המצלמות במוסדות סיעודיים – חובה

ביוזמת סגן שר הבריאות – יעקב ליצמן אושר החוק המחייב הצבת המצלמות במוסדות סיעודיים למניעת התעללות בקשישים

 

החוק למניעת התעללות בקשישים חסרי ישע הוא פרי עבודה משותפת של מספר משרדי ממשלה בהם משרד הבריאות ומשרד המשפטים

בעקבות מספר אירועים בהם תועדו מקרי התעללות קשים ואכזריים מצד צוות מטפל כלפי מאושפזים קשישים בבתי חולים סיעודיים, הוביל סגן שר הבריאות ח”כ יעקב ליצמן מהלך שמטרתו לחייב כל בית חולים גריאטרי / מוסד סיעודי בו שוהים קשישים חסרי ישע – להתקין ולהפעיל מצלמות למעקב.

החוק אושר כעת בקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת וייכנס לתוקף

סגן שר הבריאות ח”כ יעקב ליצמן אמר:

זהו צעד מבורך לטובת האוכלוסייה המבוגרת השוהה במוסדות לקשישים. אסור שתמונות כאלו יחזרו. נבטיח את הבטחון של הסבים והסבתות שלנו”

מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ציין כי במשרד חשו זעזוע מתמונות האלימות נגד קשישים שראו: “אנו מחויבים להבטיח את שלומם של כל הקשישים במוסדות בכל האמצעים שעומדים לרשותינו.״

המנכ”ל ציין כי “בשנים הקרובות יחול גידול משמעותי באוכלוסייה הקשישה במדינת ישראל ואנחנו חייבים היערכות לאומית להזדקנות האוכלוסייה בעיקר באמצעות יישום הרפורמה בסיעוד. לצד זאת אנו נדרשים לתוספת כוח אדם טיפולי ושיפור תנאי ההעסקה של המטפלים לצד תגבור הפיקוח”.

במשרד הבריאות מדגישים כי מטרות החוק הן:

הרתעה שתסייע במניעת פגיעה במאושפזים, ברווחתם ובשלומם;
איתור מקרי פגיעה באמצעות בקרה;
יכולת שימוש בתיעוד פגיעה שקרתה לצורך חקירה וענישה.

על פי החוק יותקנו מצלמות הן במרחב הציבורי שבמחלקות והן במרחב הפרטי ויאפשרו השגחה בכל זמן בו המאושפז שוהה במחיצת מטפל.

החובה להתקין מצלמות והוראות ביחס לאופן בו יופעלו, יוסדרו בתקנות, אשר הסמכות להתקינן תיקבע בתיקון המוצע לפקודת בריאות העם, 1940.

התיקון יסמיך את שר הבריאות לקבוע בתקנות הוראות לעניין מנגנון ההסכמה או ההתנגדות של מאושפזים להצבת מצלמות, ובפרט ביחס למאושפז שאינו מסוגל להבין בעניין ושלא מונה לו נציג חוקי המוסמך לקבל החלטה עבורו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.