הצהרת אובמה: תכנן לתקוף וביטל הכל ברגע האחרון

נשיא ארצות הברית ברק אובמה הגיע להחלטתו לקבל את אישור הקונגרס לפני תקיפה בסוריה – “ברגע האחרון”, כך לפי בכירים בממשל האמריקני.

הבכירים טוענים כי אובמה תכנן תחילה להוציא לפועל פעולה צבאית בסוריה מבלי לקבל את אישור הקונגרס לכך, אולם בלילה שבין שישי לשבת הודיע ליועציו כי שינה את דעתו בנושא.

אותם בכירים אף אמרו כי אובמה קיבל את ההחלטה בניגוד לעמדת יועציו לביטחון לאומי, שסברו כי עליו לפעול ללא קבלת אישור מהמחוקקים. כמו כן, לדבריהם, אובמה התחבט רבות בסוגיה בימים האחרונים, ואת ההחלטה הסופית שאותה מסר הערב קיבל בתום דיון ממושך עם ראש סגל הבית הלבן דניס מקדונו.

חוקת ארצות הברית אמנם מקנה לקונגרס את הרשות להכריז על מלחמה, אולם מאז מלחמת העולם השנייה, אז מימש הקונגרס את סמכותו והורה לצבא להתערב במלחמה, נהגו רבים מנשיאי ארצות הברית לצאת למלחמה ולמבצעים צבאיים ללא אישור הקונגרס, מתוקף סמכותם החוקתית כמפקדים העליונים של הצבא. כך לדוגמה החליט הנשיא לשעבר ביל קלינטון על תקיפה אווירית בקוסובו ב-1999.

משמעות ההחלטה לנסות לגייס את תמיכת חברי הקונגרס היא דחייה של פעולה בסוריה בעשרה ימים לפחות, שכן המחוקקים האמריקנים נמצאים בפגרת קיץ עד ליום שני הבא, 9 בספטמבר, ולפי שעה לא ידוע על כוונה לכנס אותם לפני כן. יו”ר בית הנבחרים, ג’ון ביינר, העריך הערב כי הבית ידון בהצעה לפעולה צבאית נגד משטר אסד בשבוע שיחל ב-9 בספטמבר, יום השיבה מהפגרה.

“תוך התייעצות עם הנשיא, אנו צופים שהבית ישקול את הצעד בשבוע של ה-9 בספטמבר”, אמר היו”ר ביינר בהצהרה משותפת עם מנהיגי בית הנבחרים. “בהתאם לחוקה, האחריות ליציאה למלחמה נמצאת בידי הקונגרס. אנו שמחים שהנשיא מחפש אישור לכל פעולה צבאית בסוריה בתגובה לשאלות חשובות וממשיות שהועלו. זה מספק לנשיא זמן להסביר את הנושא לקונגרס ולעם האמריקני”. גורם בכיר בבית הלבן אמר לאחר הודעת אובמה כי הממשל מאמין שהקונגרס יצביע בעד הצעד.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.