הצעת חוק ראשונה ומשותפת לנשות “הבית היהודי” ו”יש עתיד”: שריון ארבעה מקומות לנשים בוועדה למינוי דיינים

הברית בין שתי המפלגות הולכת ומתהדקת, חברות הכנסת עליזה לביא ושולי מועלם הגישו הצעת חוק משותפת המבקשת לשריין ארבעה מקומות לנשים בוועדה למינוי דיינים, וזאת על מנת לאפשר לנשים “להשפיע ולעצב את אופיים של בתי הדין הרבניים.”

חברות הכנסת ציינו כי ”בתי הדין הרבניים אמונים על סוגיית המעמד האישי של יהודים במדינת ישראל. בבתי הדין מכהנים, על פי ההלכה היהודית, דיינים גברים בלבד, כנהוג מקדמת דנא. בתי הדין עוסקים בשאלות המעמד האישי ומופיעים בפניהם גברים ונשים כאחד. בחברה מודרנית, פתוחה ודמוקרטית שמורה זכות השוויון המגדרי, אולם בשל אופיים של בתי הדין הרבניים, שוויון זה אינו בא לידי ביטוי בהרכב הדיינים בבתי הדין“.

זוהי ההצעה הראשונה אותה הן מגישות, ועל כך אמרה ח”כ לביא: ”כולנו נזעקים כאשר אנו נתקלים במקרים של הדרת נשים במרחב הציבורי, אך מעלימים עין כאשר הדבר קורה בצורה הבוטה ביותר במקום בעל ההשפעה הרבה ביותר, הועדה למינוי דיינים משפיעה באופן ישיר בפרט על הנשים, והעובדה כי כיום אין בה ולו אישה אחת, מוכיחה כי עלינו לשריין בחקיקה ייצוג נשי הולם בועדה. כבר במסע הבחירות התחייבתי לפעול לשינוי המצב ועל כן זו הצעת החוק הראשונה שאני מגישה“.

ואילו חברתה, ח“כ מועלם, אמרה ”חשיבותן של שילוב נשים בועדה למינוי דיינים הינו הכרחי ומחויב המציאות. 50% מהמתדיינים בפני בתי הדין הרבניים הן נשים, ומתוך שכך צעד זה הינו תחילתו של שינוי מבורך שיוביל את החברה הישראלית לחיזוק והעמקת הקשר עם יהדותה. מתוך ראייה ממלכתית ומתוך מחויבות למציאות החיים העכשווית וזאת במסגרת גדרי ההלכה“.

על פי הצעת החוק מחצית מנציגי הממשלה, הכנסת ולשכת עורכי הדין יהיו נשים ובנוסף לכך קובעת ההצעה כי טוענת רבנית תצטרף כחברה נוספת לוועדה ותשמש בה כחברה האחת עשרה.

וביום כזה, בו הולכת ומתרקמת קואליציה ללא חרדים, קואליציה של “אחים”, לא ברור אלו עוד פרות קדושות יובלו לשחיטה על מזבח משכן הכנסת.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.