הקרב על “חריש”: הפסד צורב בבית המשפט; מצוקת הדיור גוברת

מכה לחרדים בחריש: בית המשפט המחוזי בחיפה דחה את בקשתן של עמותות ועד הדיור החרדי לצו מניעה נגד פסילתן במכרז הדירות בחריש. הצעותיהן של העמותות נפסלו כיוון שלכאורה התנהלו כקרטל ותיאמו הצעות במכרז.

לעמותות החרדיות שמורה הזכות לערער לבית המשפט העליון או לנהל את המשפט בבית המשפט המחוזי, שעה שבשטח הפרויקטים יימשכו כמתוכנן ללא מעורבות החרדים.
עמותה חרדית שזכתה באחד ממכרזי הקרקעות של מינהל מקרקעי ישראל ביישוב חריש, טוענת כי ועד הדיור החרדי, שאיגד את יתר העמותות החרדיות שהשתתפו במכרזים, העלה את מחירי הקרקעות במקום ללא הצדקה, כדי שאנשים בכירים בקהילה החרדית יוכלו לגרוף לעצמם כספים.

הערכה היא סיכויי הערעור קלושים, וכי העמותות החרדיות הפסידו בקרב על חריש.

השבוע אף פורסם כי עמותת “ערבים לדיור” שזכתה במכרז ושזכייתה אושרה, משתייכת גם היא למגזר החרדי. שמואל ליאני מאלעד ייסד אותה, ומייצגים אותה רבנים מהזרם הליטאי, החסידי והספרדי.

לעומתה, ועד הדיור החרדי הוא חברה בע”מ בניהולם ובבעלותם של שר השיכון לשעבר מאיר פרוש; סגן ראש עיריית ירושלים, יוסי דייטש; מזכיר מועצת חכמי התורה של ש”ס ולשעבר ח”כ מטעמה, הרב רפאל פנחסי; איש העסקים וראש עיריית בני ברק לשעבר, מרדכי קרליץ; איש העסקים אברהם סלונים; נאמן ביתו של הרב עובדיה יוסף, אמיר קריספל; והרב רפאל הופמן, מי שמוכר כמלווה עמותות בנייה בציבור החרדי. רק שלושה ממנהלי החברה מחזיקים במניות שלה.

במסגרת ניהול הדיירים, עולה כי חברת ועד הדיור גבתה דמי הרשמה של 400 שקל מכל נרשם ובסך הכל 1.4 מיליון שקל (כ-3,500 נרשמים). “אם מדובר בגוף שפועל רק ‘לשם שמים’, כיצד הדבר מסביר את העובדה שדמי ההרשמה שנגבו על-ידי ועד הדיור היו כ-400 שקל מכל אחד? רק לשם השוואה, דמי ההרשמה שנגבו על-ידי המשיבה (ערבים לדיור), היו 30 שקל”, נטען בתגובה שהועברה לבית המשפט.

העמותה התייחסה גם לגובה ההצעות של העמותות מטעם ועד הדיור החרדי. לטענתה, בעוד שהקרקעות שהוצעו במכרז היו בחלקן במחיר אפסי, טווח ההצעות שהוגשו על-ידי העמותות מטעם הוועד נע בין 34-44 אלף שקל לקרקע ליחידת דיור.

“הצעות המחיר שהוגשו על-ידי העותרות היו יקרות משמעותית מהשומות שנעשו לקרקע על-ידי המדינה ומהצעות אחרות שהוגשו על-ידי רוב המשיבים. הצעות אלה היו עלולות לייקר את שווי הנדל”ן בחריש שלא בצדק, בניגוד לכוונת המדינה ובניגוד לטובת אותן משפחות קשות יום הנמנות על המגזר החרדי. מאין קמה לעותרות הזכות לבוא ולייקר את מחירי הקרקע במאות אחוזים? וכיצד תימחור הקרקע הקיצוני עולה בקנה אחד עם המצג ההתנדבותי וגומל החסד שהן מנסות ליצור לעצמן?”, טוענת עמותת ערבים לדיור בתגובה שהגישה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.