“לא אויב של ביבי”: אובמה בראיון ל’עובדה’ (וידאו)

רגע אחרי ההחלטה הדרמטית באו”ם נגד ההתנחלויות, ורגע לפני שיפנה את כסאו לדונלד טראמפ, מתיישב הנשיא ברק אובמה לראיון גלוי מגומגם מעט עם אילנה דיין על הכל. צפו {הראיון המלא}

רגע אחרי ההחלטה הדרמטית באו”ם נגד ההתנחלויות, ורגע לפני שיפנה את כסאו לדונלד טראמפ, מתיישב הנשיא ברק אובמה לראיון גלוי עם אילנה דיין.

בראיון הארוך (חצי שעה) הוא מדבר על העימות עם רה”מ נתניהו ועל החשש ממותו של פתרון שתי המדינות, על העצות שנתן למחליפו השנוי במחלוקת הנשיא החדש טראמפ.

צפו בראיון המלא

לדברי אובמה, לרה”מ נתניהו היה חבר בבית הלבן כל הזמן הזה, הוא רק לא הכיר בכך. “ארה”ב מחוייבת לישראל, אבל גם מחוייבת לכך שישראל תמשיך להיות דמוקרטיה שמכבדת זכויות אדם”,

אובמה גם התייחס לזעם הישראלי נגדו לאחר שנמנע מהטלת וטו, “אני חושב בכנות שלהגזמות האלו, להצהרות האלו, אין בסיס עובדתי”.

הנשיא היוצא עקץ “אולי הן יעילות להסטת תשומת הלב מבעיית ההתנחלויות, אולי הן מתקבלות טוב בבסיס הפוליטי של נתניהו ובבסיס הרפובליקני כאן בארה”ב, אבל הן לא תואמות את העובדות”.

“זה טעות לומר שממשל אובמה חצה את הקווים ומתנגד לשלטון הישראלי ולממשלת נתניהו. ארה”ב תמיד התנגדה להתנחלויות ונתניהו לאורך שנות שלטונו התעלם מכך בשל לחץ פוליטי והרחיב התנחלויות… ”

“מאז 2009 היה גידול של 37% במספר המתנחלים. זה לא נגזר מהאילוצים הביטחוניים של ישראל או הצורך שלה בעומק אסטרטגי. יותר ויותר אנחנו רואים שהעובדות בשטח מונעות באופן כמעט מוחלט, או לכל הפחות מקשות מאוד – ואם המגמה הזו תימשך, זה יהיה בלתי אפשרי ליצור מדינה פלסטינית רציפה ומתפקדת. מה שאתם מעודדים עכשיו זה חזון של ארץ ישראל השלמה, שבה הכיבוש ימשך לתקופה בלתי מוגבלת”.

הוא הדגיש כי “ממשלי תמך רבות בישראל ובשמירה על בטחונה… מדי יום אנחנו מעבירים 8.5 מיליון דולרים כדי להבטיח את ביטחון ישראל, וזה לא כולל את המיליארדים שהולכים להגנה אווירית. השאלה מבחינתי היא מה אנו יכולים לעשות כדי להבטיח סיכוי לשלום בטווח הארוך”

באשר לנשיא הבא אמר “אני מקווה שנתניהו יהיה רגוע אחרי ה-20 בינואר כי אם להיות חבר טוב זה להסכים תמיד עם עקרונות ממשל נתניהו נראה הדרדרות ביחסים בין ארה”ב לישראל”.

“התמיכה לישראל בתוך ארצות הברית, בקרב שתי המפלגות, דמוקרטים ורפובליקנים, היא כה חזקה שבסופו של יום, אם ישראל לא תפסיק את ההתנחלויות; אם היא תדבוק במדיניות, שתתברר בסוף כלא הוגנת; אם היא תיצור סביבה שתגביר את הסבירות לאלימות, טרור או קיצוניות – ארצות הברית עדיין תהיה שם. יש לי מחויבות לעשות את מה שאני רואה לנכון. אני מאמין שזאת תהיה בגידה מוסרית מצד העולם, לא להגן ולהבטיח מולדת לעם היהודי. הוכחתי שוב ושוב את מחויבותי לביטחונה של ישראל”.

כשנשאל האם יש לו עוד הפתעות לישראל לפני שהוא עוזב, השיב, “אני נשיא ארה”ב עד ה-20 בינואר, ויש לי המחוייבות לעשות מה שאני רואה לנכון, אני חושב שהשאלה היא לא אם נתניהו יכול לישון כעת בשקט עד ה-20 בינואר, אלא אם יוכל לישון בשקט אחרי ה-20 בינואר”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.