הרב רלב”ג: “הבית היהודי פתחו את אזורי הרישום ומחר זה יהיה הבית המוסלמי”

חבר המועצה הדתית לישראל בכנס המועצות הדתיות שהוסיף: “החוצפה היא שמשרד הדתות מתחיל לטפל בנהלי רישום נישואין וזו סכנה מוחשית. עוד מעט יחליטו לטפל גם בנושאי כשרות

כמדי שנה בשבוע שעבר התקיים כנס המועצות הדתיות בנתניה. הכנס כלל פאנלים שונים הנוגעים לסוגיות מורכבות שאיתם מתמודדים ראשי המועצות הדתיות לרבות נושא הפיקוח של המפקחים והמשגיחים.  פאנל סוער במיוחד עסק בחוק פתיחת אזורי הרישום לנישואין שמכונה גם ‘חוק צוהר’. על פי החוק זוג המבקש להירשם לנישואין אינו מחויב לעשות זאת דווקא במועצה הדתית המקומית שבמקום שבו הם מתגוררים, אלא יכולים להירשם בכל מועצה דתית בארץ. החוק גם קובע שזוגות הנרשמים לנישואין רשאים לקבל את כל התיעוד הדרוש לשם כך אצל כל רשות רושמת שמוסמכת לרישום נישואין, יהא מקום מגוריהם אשר יהא”.

אלא שמסתבר שעל אף שאזורי הרישום נפתחו כחוק, ועדה שמינתה הרבנות אינה מסכימה להנפיק תעודות רווקות ואף אינה מקדמת במהירות מערכת ממחושבת שתפקידה להקל על הנרשמים לנישואין. עניין זה מקושר ישירות גם לתרעומת גדולה ומתח רב ששורר בין המועצות הדתיות לארגון צוהר. יו”ר חבר המועצות הדתיות שלמה תנעמי אמר כי “אם נייעל ונשפר את השירות ואם צריך אפילו נציע כוס קפה, הרי שאף אחד לא יצטרך ללכת לצוהר. אני אמנם עם כיפה סרוגה, אך איני תומך בארגון צוהר. שירותי המועצה יכולים להיות טובים יותר וגם לחסוך 180 ₪ שנדרשים לשלם אצל צוהר. יש לזכור שהזעפת פנים של פקיד במשרד הפנים לא תפריע לאף אחד, בעוד שהזעפת פנים במשרד לשירותי דת מקושרת ישירות לדתיים וגורמת לחילול ה'”.

הרב יצחק רלב”ג, חבר מועצת הרבנות הראשית לישראל קרא לפעול כנגד צוהר בעניין תעודות הרווקות: “צוהר אינם מבקשים תעודת רווקות ולכן אין למועצה הדתית בתל אביב יכולת להתחרות איתם. עלינו לאכוף את הארגון לגבי תעודת רווקות ולפעול נגדם. עושים צחוק מרבני הערים וסגן השר הרב אלי בן דהן אף אמר שזה לא חוקי. אז אם כך מדוע לא לאכוף את צוהר על ההסכם שהיא חתמה עם הרבנות? מי שפועל שלא לפי ההוראות צריך להיענש על כך ויש להפסיק לצוהר את קבלת תעודות הנישואין. אלא שהמשרד לשירותי דת מפחד מצוהר”.

בנוסף התייחס הרב רלב”ג לפתיחת אזורי הרישום ואמר: “החוצפה היא שמשרד הדתות מתחיל לטפל בנהלי רישום נישואין וזו סכנה מוחשית. איננו יודעים מי יישב מחר במשרד- היום זה הבית היהודי ומחר תגיע הוראה מהבית המוסלמי. נישואין זה קדושה, עוד מעט במשרד הדתות יחליטו שגם עניין של כשרות של בשר וחלב יהיה בהחלטה של משרד הדתות?”.

דוד שילה יו”ר המועצה הדתית בראשון לציון: “‘חוק צוהר’ הביא לנגיסה משמעותית בפעילות המועצות הדתיות בכלל ובראשון לציון בפרט. ישנה ירידה של 15 אחוז בשנה האחרונה בפעילות ההרשמה לנישואין בעיר כתוצאה מהחוק. מספר מבקשי תעודות הרווקות נמוך גם משום שישנם רבים שהפסיקו לדרוש את התעודה. כדי להתמודד עם המציאות הזאת, אנו מקדמים שיתוף פעולה עם ארגון להב שמתעסק עם הדרכת חתנים וכלות שישדרג את כל נושא הרישום לנישואין. הארגון גם יסייע במימון כוח אדם נוסף לצורך הוצאה לפועל של התוכנית. אנו הולכים לעבור מהדרכה כללית לזוגות להדרכה אישית לחתן ולכלה. הפרויקט כולל קבלת זוגות בחדרים אישיים עם מדריכות ומדריכים אישיים. כלות בהריון מרגישות פעמים רבות אי נוחות בתור של שלושים זוגות ולכן בעתיד הנראה לעין ייקבעו זמנים אישיים ופגישות אישיות והכל כדי ליצור שיפור משמעותי בנושא הרישום לנישואין”.

צילום: אריק בלומברג

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.