הרמטכ”ל יוצא למלחמה

“רק בזכות פעילות מבצעית מאומצת ניתן לספק ביטחון”

על אף הסיכום עם שר הביטחון לקיים את המגעים בין משרדי הביטחון והאוצר ברוח טובה, הרמטכ”ל כוכבי הצהיר: יש לקיים את תר”ש “תנופה” במלואה. את הדברים מפרסם הפרשן לענייני צבא של “ישראל היום”-יואב לימור

החלטתו של הרמטכ”ל אביב כוכבי לפתוח שלשום ב”מלחמת התקציב” הפתיעה את משרדי הביטחון והאוצר. המהלך בוצע על ידי כוכבי בשעה שבין המשרדים מתנהלים מגעים, וללא תיאום עם שר הביטחון בני גנץ, וגם בניגוד להחלטה להימנע כעת ממהלכים פומביים שעלולים להיתפס כלעומתיים.

בנאום שנשא שלשום בגלילות, אמר כוכבי:
“ככל שיש שקט מתפתחת התחושה שניתן לצמצם את הצרכים הביטחוניים. זאת טעות חמורה, שצבאות ומדינות לאורך ההיסטוריה, כולל מדינת ישראל, שילמו עליה מחיר כבד ביותר. זהו פרדוקס הביטחון: ככל שיש שקט ויציבות ביטחונית, כך נוטים לשכוח כמה מורכב להשיגם. זהו מצג שווא ופרדוקס מתעתע. רק בזכות פעילות מבצעית מאומצת ניתן לספק ביטחון, רק בזכות תחזוקת שרירי הצבא ניתן להתאגרף ולנצח. ברוח זו אנו פועלים, ממשיכים בתנופה ומוציאים לפועל את תר”ש ‘תנופה’ – היא המענה לפערים והיתרון שנדרש לפתוח על פני אויבינו”.

אלא שמתברר כי דבריו של הרמטכ”ל לא תואמו עם שר הביטחון ועם צמרת משרדו, והם עומדים בניגוד להסכמות שלפיהן המגעים בין משרדי הביטחון והאוצר יתנהלו בענייניות וברוח טובה. גנץ מבקש להגיע ל”סיכומים שקטים” עם שר האוצר ישראל כץ, שעל בסיסם יהיה אפשר לגבש תקציב רב־שנתי שיתמוך בתוכנית הרב־שנתית של צה”ל.

גורם הבקי בתחום אמר: “האמפתיה הציבורית בעת הזאת נתונה לבעלי העסקים שקורסים, לא לקציני הצבא. גם אם הרמטכ”ל צודק ברמה העקרונית, הדרך שבה הוא בחר לנהל את המאבק הזה היא מוטעית ועלולה לגרום נזק”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.