השופטת מארי מקיג’אוון: “לא רוצה לכנות את חמאס ארגון טרור” (וידאו)

ועדת האו”ם פרסמה את הדו”ח על המבצע בעזה, המאשים את ישראל בפשעי מלחמה, וקבעה: “היקף ההרס והסבל האנושי היה חסר תקדים וישפיע על הדורות הבאים”. צפו בראיון ראשון ומלא ליונית לוי עם יושבת ראש ועדת הבדיקה של האו”ם


(באדיבות רשת)

דו”ח האו”ם שמתפרסם היום קובע כי “ישראל והארגונים הפלסטינים ביצעו פשעי מלחמה במהלך מבצע צוק איתן” .

מוקדם יותר הנחה ראש הממשלה בנימין נתניהו את שרי ממשלתו שלא להתייחס לדוח ולממצאיו.

“היקף ההרס והסבל האנושי בעזה היה חסר תקדים בהיקפו וישפיע על הדורות הבאים”, טענה יושבת ראש הוועדה, השופטת בדימוס מרי מקגוואן-דיוויס בתדרוך עיתונאים שנערך היום. היא התייחסה מנגד גם לאיום הטילים בקרב תושבי הדרום. “ישנו בישראל פחד מתמשך בקהילות אשר חיות תחת איום מתמיד”.

על פי הממצאים, 742 פלסטינים נהרגו כתוצאה מתקיפות אוויריות של צה”ל על בתי מגורים ברצועת עזה, מרביתם נשים וילדים.

לפחות 142 משפחות איבדו שלושה או יותר בני משפחה בהתקפות אלה. “העובדה כי ישראל לא שינתה את מדיניות התקיפות האוויריות שלה אפילו לאחר שהתבררו השלכותיהן על אזרחים מעלה את השאלה אם התנהלות זאת היוותה חלק ממדיניות רחבה שאושרה, לפחות באופן טקטי, בדרגים המדיניים הגבוהים ביותר”, נכתב בדו”ח.

הדו”ח מתייחס בין היתר על חשש מחטיפת חייל ישראלי בשבי החמאס. “כאשר חייו של חייל ישראלי מוטלים על הכף, נראה כי מתעלמים מכל החוקים, אמרה השופטת דיוויס.

ועדת האו”ם הביעה דאגה מהשימוש הנרחב בו עשתה ישראל בכלי נשק בלי נזק סביבתי קטלני רחב. מדובר בשימוש חוקי, אך השימוש בו באזורים מאוכלסים בצפיפות גבוהה כמו בעזה עלול להוביל להרג חסר הבחנה של אזרחים ולוחמים כאחד. “נראה כי ישנו דפוס פעולה שבו צה”ל הזהיר תושבי שכונות שלמות לעזוב את בתיהם, והחשיב את אלה שלא שנו לאזהרותיו ללוחמים”, נכתב על ידי הוועדה.

על החיים האזרחיים בישראל נכתב. “לעיתים קרובות חזו האזרחים המתגוררים בקרבת עזה בדאגה בהפגזות מחלון ביתם, אך נאבקו גם להגיע בזמן למקלטים עם ילדיהם עם השמע צפירות האזעקה המתריעות על נפילות קרבות”, נכתב בדו”ח. “השיגור חסר האבחנה של אלפי טילים, רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל, נעשה כך נראה, במטרה לזרוע אימה בקרב אזרחי ישראל”.

“צה”ל איתר 14 מנהרות שהובילו מרצועת עזה לשטח ישראל, ואשר שימשו לתקיפת חייליו במהלך הקרבות. עצם קיומן של המנהרות יצר טראומה בקרב אזרחי ישראל שחששו כל העת מפני אפשרות שיותקפו על ידי מחבלים שיגיחו מתחת לפני האדמה”, הוסיפו בוועדה. הם מציינים כי 21 עצורים פלסטינים שהוחזקו במעצר ברצועת עזה – הוצאו להורג בחשד לשיתוף פעולה עם ישראל. “הוועדה מאימה כי מעשה זה מהווה פשע מלחמה, האחראי לכך חייב לתת את הדין”.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. באמת לא שווה יחס
    מענין אם זה היה מדינה אחרת כל עזה היתה מחוקה
    עברנו את השואה זה הספיק לנו

    . |
    הגב