השקעה נאמנה – כך בוחרים קרן נאמנות

קרן נאמנות היא סוג השקעה שבו מחולקים כספי הקרן (סך הכספים שהפקידו בה מי שבחרו להשקיע בקרן זו), על ידי מנהליה, בין אפיקי השקעה שונים, זאת על פי רמות סיכון (ספקולטיביות), אפיקי רווח אפשריים וגורמים רלוונטיים אחרים.
בישראל מעל 1,200 קרנות נאמנות שונות, אותם מנהלים כחמישים בתי השקעות בארץ. כל קרן מציעה תמהיל השקעות שונה. איך בוחרים קרן נאמנות? מהם השיקולים בבחירה, וכיצד מוודאים שבחרנו נכון? על כך ועוד, במאמר שלפניכם.

 

קרן נאמנות – השקעה נפוצה בישראל

מאז שנת 2009 אנחנו רואים במשק הישראלי עלייה משמעותית בהשקעות בקרנות נאמנות. זאת, מסיבות שונות, ביניהן האטרקטיביות של חלק מהקרנות, והשחיקה המתמשכת ברווחיות החיסכון באפיקים הסולידיים, ה”רגילים” (כמו חיסכון בבנק).

הניהול המקצועי של קרנות הנאמנות על ידי משקיעים מנוסים, המעורים בשוק ההון על אפיקי ההשקעות השונים שבו, יחד עם עמלות נמוכות (שהן אפשריות כתוצאה מההשקעה הקיבוצית המאפיינת את הקרן), שקיפות הניהול (המתחייבת על פי חוק), נזילות ההשקעה וגובה הסיכון המחושב, כל אלה הופכות את קרנות הנאמנות להשקעה מבוקשת במיוחד על ידי ציבור המשקיעים בארץ, פרטיים כמו גם ציבוריים ועסקיים.

 

מאפייני קרן הנאמנות

כל קרן נאמנות נבדלת מאחרות במספר מאפיינים: אפיקי ההשקעה שלה (בדרך כלל יהיה אפיק אחד ספציפי בו יושקעו מרבית הכספים של הקרן, למשל אג”ח, נדל”ן, מט”ח, מניות, וכדומה); רמת הספקולטיביות (כמה מתוך כספי הקרן מושקע באפיקים “מסוכנים” יותר בהם יש סיכוי לרווח גדול אבל גם סיכון להפסד כספים?); ואופי הניהול.

 

איך בוחרים קרן נאמנות?

ההשקעה בקרן נאמנות מאפשרת לאיש מקצוע לנהל את ההשקעה שלכם, תוך לקיחת סיכונים מחושבת, ברמה ידועה מראש, כל זאת על מנת למקסם את הפוטנציאל לרווח מכל סכום שתבחרו להשקיע בקרן. על מנת לבחור את קרן הנאמנות המתאימה לכם ביותר, מומלץ לפעול לפי שלבים אלו:

בשלב הראשון, יש לבחור את מאפייני קרן הנאמנות האופטימאלית עבורכם. חשוב לתת מענה על שאלות כמו מהו הסכום העומד לרשותכם להשקעה, מהי הנזילות שתצטרכו לשמור עליה (כדי שתוכלו לשחרר את הכספים שהשקעתם אם תזדקקו להם) ומה רמת הסיכון שאתם מוכנים לאפשר בהשקעות. ישנן קרנות שמגבילות את המשקיעים בהן לסכום מינימאלי להשקעה. השקעות ספקולטיביות מגבירות מן הסתם את הסיכוי לרווח, אם כי חשוב לזכור שככל שהסיכוי לרווחים גדולים עולה, עולה גם הסיכון להפסדים משמעותיים.
מקובל לבחור בקרן סולידית יותר ככל שטווח הזמנים של ההשקעה קטן. בהשקעה לטווח ארוך, עולה הכדאיות של השקעות ספקולטיביות יותר, שהרווחיות שלהן מבטאת את עצמה בדרך כלל רק לאורך זמן.

בשלב השני, נמליץ לעיין בתיאורי קרנות הנאמנות השונות ולהכיר את מאפייניהן. עם זיהוי קרן נאמנות שעומדת בקריטריונים שבחרתם בשלב א’, חשוב לבדוק את מאפייני הקרן ואופי הניהול שלה לתקופה של לפחות שלוש שנים אחורה. חשוב לבדוק את מקצועיות מנהלי הקרן והאנליסטים שיבחרו את פיזור ההשקעות בה, גובה העמלות ודמי הניהול, הוותק וההצלחות של בית ההשקעות המנהל את הקרן, לכל בית השקעות יש אתר בו תוכלו לקרוא אודות בית ההשקעות ולהבין איזה קרנות הוא מנהל. מומלץ מאוד לבחון את האופן בו נוהלה הקרן בתקופות משבר בשוק ההון ומה היו ביצועיה בתקופות כאלה ביחס לקרנות מתחרות בעלות מאפיינים דומים.

 

בבחירת קרן נאמנות תמיד יהיה סיכון ברמה כזו או אחרת, גם אם אתם קוראים על הצלחות של קרנות נאמנות שונות, זכרו שהצלחת העבר של הקרן היא בהחלט סימן חיובי, אבל יותר חשוב שהקרן תתאים לכם ומה שהיה עד היום – לא תמיד מנבא את העתיד.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.