השקעות CLO: היתרונות

'אקטואליק' ומיזם 'כלכלה בנעלי בית' עם המדריך המלא לעולם ההשקעות האלטרנטיביות, הפוסט התשיעי בסדרה: יתרונות ההשקעה ב- CLO

ל-CLO יש יתרון מובהק במיוחד על מוצרי חוב אחרים והוא דרגת בכירות החוב. חבילות ה-CLO בנויות בעיקר מהלוואות בכירות. המשמעות היא שבמקרה והחברה תגיע לחדלות פירעון חלילה, אלה החובות אשר ישולמו ראשונים לנושים על ידי מימוש נכסי החברה. זאת לעומת החובות הנחותים דוגמת אג"ח של אותה חברה, שלא לדבר על בעלי המניות שהם האחרונים ברשימה (בבנקים יהיו מפקידי הפקדונות האחרונים).

בשל בכירות החוב, ההלוואות מגובות בדרך כלל גם בשעבוד מדרגה ראשונה על נכסי החברה, לצד הסדרים כובלים שונים שנועדו להגן על נושי החברה מפני משבר עתידי.

בנוסף, רוב רובן של הלוואות אלו ניתנות בריבית משתנה – מה שמספק למכשיר הפיננסי הזה יתרון מובהק במקרה של עליות ריבית. הריבית המשתנה מספקת למוצר יתרון לעומת ניירות ערך אחרים.

כמו כן, בעוד למרבית האג"חים שנחזיק יהיה מתאם, ה-CLO מאגד בתוכו אלפים רבים של הלוואות לחברות שונות מסקטורים שונים ללא כל קורלציה. ככל שהתיק שלנו מורכב מנכסים שהמתאם ביניהם שואף לאפס, אנו יכולים להקטין את התנודתיות שלו לאורך זמן.

יתרון חשוב נוסף שיש ל-CLO מול מוצרי חוב אחרים זה במח"מ (משך חיים ממוצע) של ההלוואה. בעוד אגרות חוב של חברות בדירוג שלילי ישולמו רק לאחר שנים, מה שכמובן מגדיל את משך הזמן שאנו חשופים לסיכון של שינויי ריבית ומדד – הריבית על הלוואות CLO מתעדכנת כל 90 יום ולכן אנו חשופים רק לשינויי ריבית במשך 90 יום.

השילוב של כל היתרונות האלה יחד, הביאו לכך שחברות דירוג האשראי הגדולות בעולם נותנות ל-CLO את דירוגי האשראי הטובים ביותר, למרות שהן מורכבות מנתחים של המון חובות זבל. שכן מכלול ההלוואות יחד, המפוזר באופן מקסימלי ולעתים אף מגובה בנכסים, ובכל מקרה אין בו הלוואות הממונפות מעבר להון העצמי של החברה – הופך את המוצר לכזה שעונה לתנאי היציבות שהשוק מחפש.

בשבוע הבא:

נכיר את חסרונות ההשקעה ב-CLO.

השקעות אלטרנטיביות

הצטרפו לאלפים שכבר נהנים מהמיזם "כלכלה בנעלי בית"

  1. באתר אקטואליק – בקטגוריה המיוחדת
  2. בקבוצות וואטסאפ ייעודיות – הנה קישור לאחת מהן
  3. בערוץ הטלגרם החדש – הקליקו להצטרפות
  4. בתיבת הדוא"ל שלכם – נרשמים כאן

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *