התאחדות חקלאי ישראל והתאחדות מגדלי הבקר חתמו הלילה על רפורמה היסטורית במשק החלב

שר האוצר משה כחלון, שר החקלאות אורי אריאל, התאחדות חקלאי ישראל והתאחדות מגדלי הבקר חתמו הלילה על רפורמה היסטורית במשק החלב

הרפורמה צפויה להוזיל את מוצרי החלב בעשרות אחוזים,
לפתוח את המשק לייבוא מדורג, תביא לחיסכון של מאות מיליוני שקלים בשנה למשק ומאות שקלים בשנה למשפחה

הרפורמה תשמור על המשק המשפחתי והקיבוצי לשמונה שנים ותשמור על התכנון בענף

שר האוצר, משה כחלון: “אמש חתמנו על רפורמה היסטורית במשק החלב שתוזיל משמעותית את מחירי החלב עבור אזרחי ישראל, תייעל את ענף החלב ותפתח אותו לתחרות בריאה, וזאת לצד צעדים שנועדו להגן על החקלאי הישראלי. כחצי מיליארד שקלים יושקעו במסגרת הרפורמה בענף החלב בייצור המקומי במטרה לעודד את החקלאים והרפתנים לקחת את הענף קדימה. אני מברך את החקלאים ואת ראשי הארגונים על החתימה על ההסכם שמביא בשורה גדולה לאזרחי ישראל במאבק על הפחתת יוקר המחיה”.

שר החקלאות אורי אריאל: “בשעה טובה חתמנו על הסכם פורץ דרך יחד עם משרד האוצר ונציגי החקלאים והגענו להחלטות אשר מיטיבות הן עם החקלאים והן עם הצרכנים הישראלים. ההסכם הנוכחי מביא עימו מספר בשורות משמעותיות והוא יוביל ליעול משק החלב וחיזוקו וכמובן יחסוך כספים רבים לציבור. ההסכם הוא חלק ממדיניות משרד החקלאות לחזק את משק החלב ובהמשך לחתימת הסכם ייצוא מוצרי חלב תוצרת כחול לבן לסין. אנו ממשיכים לפעול על מנת לחזק את החקלאים הישראלים ואת הייצור המקומי הישראלי שאנו כל כך גאים בו.”

מנכ”ל משרד האוצר, שי באב”ד: “לאחר מו”מ אינטנסיבי שהתנהל בשבועות האחרונים ומתוך רצון אמיתי להביא לרפורמה משמעותית במשק החלב, חתמתי הלילה על הסכם בין המדינה לנציגות החקלאים והרפתנים אשר יביא בעתיד הקרוב להפחתה משמעותית במחיר החלב בישראל וייתן אופק לייעול ושיפור הפיריון בתהליך הייצור המקומי”.

יו”ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור: “המטרה שלי בהגעה להסכם הייתה שמירת המשק המשפחתי, ענק החלב כולו בחקלאות ובתעשייה ואכן שמרנו על המשק המשפחתי, ענף החלב והתעשייה המקומית. הבטחנו את הייצור המקומי בכמותו הנוכחית עם גדילה מסוימת לעשר השנים הבאות, הבטחנו את מי שרוצה לפרוש בכבוד ולקבל תמורה בטוחה והוגנת בעבור מכסת החלב שברשותו. הכנסת ייבוא העגלים לתוך הסכם החלב הוא הרבה יותר מאשר החזרת המכס ושמירה הן על מפטמי העגלים והן על המרחב הכפרי שכן בשנים האחרונות גורמים מחוץ למרחב הכפרי מנסים להשתלט עליו בעזרת ענף זה. הענף חזר לחקלאים והבשורה הלא פחות חשובה היא בשורה בעניין צער בעלי חיים והגנה על בעלי החיים.”

שר האוצר, משה כחלון, שר החקלאות אורי אריאל, יו”ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור ומנכ”ל התאחדות מגדלי הבקר, אביתר דותן חתמו הלילה על הסכם שיביא לפתיחת שוק החלב לתחרות ולהוזלה מיידית של מוצרי החלב. במסגרת הצעדים ייפתחו לייבוא רוב מוצרי החלב באופן מדורג כך שבתחילת 2019 המכס עליהם יפחת בכ-40% ובהמשך יחולו ירידות נוספות עד להפחתה של כ-65% במכס.

ההסכם מהווה שמירה על ענף החלב והתכנון בו לשמונה השנים הקרובות. עלות ההסכם הינו 450 מיליון ₪ שמתוכם 350 מיליון ₪ יינתנו להשקעות ומענקים במושבים ו- 100 מיליון ₪ להשקעות ומענקים בקיבוצים.

כמו כן הוחלט על הוזלה מדורגת של מחיר המטרה (מחיר החלב הגולמי) של 23 אגורות כך שבסוף התהליך ירד מחיר החלב מכ-1.92 שקל ל-1.69 שקל, המהווה ירידה של 12%. ובתמורה יקבלו הרפתנים תמיכה ישירה המכסה על רוב ירידת המחיר. לאחר ההפחתה צפויים מחירי החלב הגולמי להיות דומים לאלה הנהוגים באירופה. כיום מוצרי החלב בישראל הם מהיקרים בעולם ונובעים הן מריבוי רפתות קטנות והן מהעדר שטחי מרעה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.