“ואהבת לרעך כמוך”: גם למוגבלים מגיע סיכוי שווה / אורן הלמן

“אסור לבקש, לעודד או לשכנע. צריך לחייב מתן סיכוי שווה באמצעות החוק” • אורן הלמן, סמנכ”ל חברת החשמל, נלחם למען בעלי המוגבלויות

לאחרונה אישרה ועדת השרים לחקיקה ולאחר מכן הכנסת (בקריאה טרומית), את הצעת חוק לסיכוי שווה לשילוב 3% עובדים עם מוגבלות בגופים ממשלתיים באופן מיידי ו- 5% החל מ- 2017. את הצעת החוק הגישו חברי הכנסת יואב קיש, נורית קורן ואיציק שמולי ושורה ארוכה של ח”כים מהקואליציה ומהאופוזיציה.

הצעות החוק הללו לסיכוי שווה, אמורות להביא את ישראל למה שנהוג בעולם המערבי, הנאור: קידמה ענקית בשילוב של אנשים עם מוגבלות. מערכות חוקים בגרמניה, בארצות הברית ובמדינות מערביות נוספות מחייבות שילוב של אנשים עם מוגבלות – בעיקר בעבודה. מדובר במספרים של 5% וגם 7% עובדים עם מוגבלות מסך העובדים.

למרבה הפליאה, לקראת 2 הדיונים שהתקיימו בוועדות השרים לחקיקה, ב- 2 ממשלות שונות, עלו טענות מוזרות וזהות מצד כמה גורמים פקידותיים בממשלה כנגד הצעות החוק: הטענה שמדובר בהוצאות גדולות שייגרמו לממשלה כתוצאה מהעסקת עובדים עם מוגבלות ושתהיה תוספת של תקני-עבודה כתוצאה מכך, ובנוסף, טענה שאין צורך לחייב העסקה של אנשים עם מוגבלות בגופי ממשלה, אלא לעודד העסקה שכזו.

קצת מספרים לגבי היקף התופעה, ולמרבה הפליאה, אין נתונים ברורים ורשמיים לגבי כמות של אנשים עם מוגבלות:

בגילאי העבודה (18-64) חיים בישראל כ- 900,000 (עפ”י משרד המשפטים) לעומת כ- 370,000 מקבלי קיצבאות למיניהן. כלומר: יש בישראל כ- 500,000 אנשים עם מוגבלות שהם “שקופים”. לא מקבלים קיצבאות, לא מטופלים על ידי המדינה ומתקשים מאוד בהשתלבות בשוק העבודה!

לכך יש להוסיף את “דור ההמשך” של האנשים עם מוגבלות: בישראל חיים כ- 318,000 ילדים עם מוגבלות. כלומר, בחישוב גס חיים בישראל כ- 1.1 מיליון ילדים ומבוגרים עם מוגבלות. בהחלט קבוצה משמעותית, שמהווה כ- 14% מאוכלוסיית ישראל.

ולגבי עבודה: באוכלוסייה הכללית שיעור התעסוקה הוא כ- 75%. לעומת זאת, בקרב אנשים עם מוגבלות, שיעור התעסוקה הוא רק 53% (!), ויש הטוענים שרק 40%. ובקרב ערבים עם מוגבלות רק 31% (!).

דו”ח מבקר המדינה משנת 2013 קבע כי שיעור העסקתם של אנשים עם מוגבלות בשירות המדינה נמוך ועמד על 2.05% בלבד מעובדי המדינה בשנת 2010, אף ששיעורם באוכלוסייה היה למעלה מ-5%.

מפסידים או מרוויחים?

כעת, לאחר שהבנו את ההיקף של התופעה, בואו נדבר על כסף. על הכסף שהפקידים הממשלתיים חוששים שיבוזבז על העסקה אנשים עם מוגבלות:

דוח מבקר המדינה האחרון (שפורסם במאי 2014), שנסמך על מחלקת המחקר של משרד הכלכלה, קבע כי הכלכלה הישראלית מפסידה (ובמונחים מקצועיים: אובדן התוצר המשקי) כתוצאה מאבטלה של אנשים עם מוגבלות סכום אסטרונומי של 5 מיליארד שקל כל שנה!!

כנראה שהפקידות לא קראה את הדוח החמור הזה, ואולי היא לא רוצה לקרוא אותו – כי לא בא להם שיסתובבו להם במסדרונות עיוורים, חרשים, אנשים עם שיתוק מוחין, נכים, אוטיסטים, אנשים עם פיגור או מוגבלויות אחרות.

הטענה לגבי תקנים מיוחדים לאנשים עם מוגבלות מעידה על רצון לסמן אותם. לתייג אותם. להחריג אותם- ולא לשלב או להכיל.

מ- 5 מיליארד שקל מבוזבזים, אפשר לייצר הכנסות שמגדילות את התוצר ויוצרת מצב של win-win אמיתי למשק עם הפחתת הקצבאות למי שלא באמת זקוק לכך.

כלומר: לא מדובר על שיח של “חמלה”, “רווחה”, “חסד”, “רחמים” ו”תעסוקה”, אלא בשיח של כלכלה ושל עבודה.

החוק הקיים היום הוא מכבסת מילים. הוא משתמש במילים יפות מאוד כמו “העסקה מגוונת”; “ייצוג הולם”; “שוויון הזדמנויות”; “העדפה מתקנת”. ותכל’ס – אין עבודה. אין עובדים עם מוגבלות. אין שילוב. העובדים עם המוגבלות- פשוט, שקופים!

התירוץ השני של הפקידות ש״לא צריך לכפות העסקה של אנשים עם מוגבלות, צריך לעודד העסקה כזו״, הוא עלוב. בשורה התחתונה, כבר 67 שנים מאז הוקמה המדינה, כל הזמן ישנם ניסיונות לעודד העסקה של אנשים עם מוגבלות. וראה איזה פלא – לא קורה כלום. בוודאי שלא בשירות המדינה.

איך בדיוק ניתן לעודד מנכ”ל משרד ממשלתי או מנהל אגף או מנכ”ל חברה ממשלתית להעסיק עובדים עם מוגבלויות? ניתן לו בונוס? הרי אין בממשלה פונקציה או תחום של אחריות קהילתית – (CSR (Corporate Social Responsibility.

ניסיונות ההתחמקות מהעסקת אנשים עם מוגבלות מוכיחים בדיוק את מה שאנחנו – בדף הפייסבוק “סיכוי שווה” דורשים: צריך להשוות את ישראל לעולם ביחס לאנשים עם מוגבלות. צריך לכפות, באמצעות חוק, סיכוי שווה לעבודה של אנשים עם מוגבלות בשיעור של 5% משנת 2017.
.
יש לאפשר לאנשים עם מוגבלות להיות חלק מהמערכת שמקבלת את ההחלטות ומנהלת את המדינה – וגם להשפיע על ההחלטות האלה מבפנים.

אסור לבקש סיכוי שווה. לא צריך “לעודד” מתן סיכוי שווה. לא לשכנע. צריך לחייב מתן סיכוי שווה באמצעות חוק.

***********************************

לינק לדף: “סיכוי שווה”

הכותב: אורן הלמן, סמנכ”ל חברת החשמל הוא ממובילי מהפכת השילוב של אנשים עם מוגבלות בעבודה ומייסד דף הפייסבוק “סיכוי שווה”

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.