הרב נויגרשל תוקף: “זו עלילת דם מהסוג השפל ביותר”(הקלטה)

הרב מרדכי נויגרשל עונה לחרדיות שהופיעו ב’עובדה’: “זה ענין הלכתי, אין ממנים אישה פרנס על הציבור”. עוקץ: “גם אם גדולי ישראל יחליטו שצריך לבחור אישה – ספק אם הן יהיו אלו שיבחרו”. מאשים: “לומר שלנציגים הגברים לא איכפת מהמחלות של הנשים זו עלילת דם מהסוג השפל ביותר” ומגלה למי התירו הרבנים להופיע בטלויזיה. האזינו לראיון המלא

[alooma ref=”138d54c1dc5804f4cb67056b29e14064.mp3″ src=”1″ autoplay=”0″ pid=”0″]

סערת הנשים החרדיות שהופיעו ב’עובדה’: המרצה הפופולארי הרב מרדכי נויגרשל התראיין לתחנת הרדיו ‘קול ברמה’ והתייחס בהרחבה לדברים שנאמרו בתכנית.

בתחילת הדברים הסביר הרב נויגרשל את הבעיה ההלכתית שיש בבחירת נשים למשרות ציבוריות, תוך שהוא מצטט בענין את הראי”ה קוק, ר’ חיים עוזר ור’ משה פינשטיין זכר צדיקים לברכה.

“התואר חרדי אינו הפקר, בדיוק כפי שהתואר יהודי אינו הפקר. לא כל הרוצה ליטול יבוא ויטול. במערכת ליברלית הכל עובד מלמטה למעלה, כי אין לה אמת לכן עושים מה שהציבור רוצה. לעומת זאת במערכת של תורה הדברים עובדים מלמעלה למטה. ההבדל בין להיבחר לכנסת לבין שאר עבודות הוא עצום. חבר כנסת זה להתמנות פרנס על הציבור. המדרש אומר שאדם שנהיה שליח ציבור הוא פועל תחת שני תנאים: א. הוא עבד לציבור, ב. הוא צריך להיות נכון להשפיל את עצמו. נשות ישראל תפקידם בבית, כשהילד חולה אמא לוקחת חופש מהעבודה. כשהן יוצאות לעבוד בשביל עצמן ומשפחתן אז מתי שהן רוצות הן לוקחות חופש, יכולות להפסיק. לעומת זאת בכנסת הן הופכות להיות עבדים של הציבור”.

“דבר שני הממונה על הציבור צריך להיות נכון להשפיל את עצמו. בהלכות צדקה נפסק כי אם יש מזון סעודה אחת ויש אלף גברים ואישה אחת, נותנים את המזון לאישה והגברים יחזרו על הפתחים, היות והתורה מכבדת את האישה יותר מכל מערכת אחרת”.

הרב נויגרשל שיגר עקיצה לעבר הנשים שהופיעו אמש בעובדה ואמר: “אני רוצה להגיד לנשים שהתראיינו לעובדה שהיפוטתית גם אם גדולי ישראל יחליטו אי פעם שצריך לבחור אישה – ספק גדול אם הן תהיינה אלה שיבחרו בהן”.

הרב נויגרשל זעם על ההאשמה שהשמיעה אחת הנשים בתכנית אתמול לפיה אחוז גבוה שיותר של נשים חרדיות מתות ממחלת הסרטן בגלל שלא דואגים לאינטרסים שלהם: “במשפטים האלה הוכיחה האישה הזאת ההפך ממה שהיא רוצה. זו עלילת דם מהזן השפל ביותר. עוד מעט יגידו שבגלל שיש גברים של המערכת לוקחים רק תינוקות ולא תינוקים. איזה קשקוש זה. לחשוב שבגלל שגדולי תורה הם גברים אז לא איכפת להם ממחלותיהם של נשים?! זה מעיד יותר מכל על הדוברות ועל מהותן. אלה משפטים שהם עלילת דם. משפטים מרושעים”.

לטענה לפיה למרות הכל יש הבדלים בין הראיה הגברית לנשים, הבדלים שבגללם רצוי שתהיה נציגה, השיב הרב נויגרשל: “בשביל זה הסכמנו לרופאות, יועצות ומנהלות. אבל מה זה קשור לפרנס על הציבור? הפרנס יתייעץ עם אשתו ועם מנהלת הלשכה שלו. אבל זה לא קשור לענין ההלכתי”

הרב נויגרשל העריך כי לא מדובר על גלגל שמתגלגל ומתעצם, אלא זו רק האוירה התקשורתית של ימינו שמעצימה את העניו.

בסיום הראיון התייחס הרב נויגרשל לעצם הופעת הנשים בטלויזיה וחשף אנקדוטה מעניינת בנושא. האזינו לראיון המלא באדיבות רדיו ‘קול ברמה’.

בוידאו: התכנית המלאה של ‘עובדה’ עם הנשים החרדיות

12 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. 1. חבר כנסת הוא מקצוע הרבה יותר נוח עם הרבה יותר חופשות מכל מקצוע אחר (בכל שנה שתי פגרות של 3 חודשים). על כן נשים יכולות בקלות להיות חברות כנסת ויהיה להן המון זמן פנוי לגדל את הילדים.
  2. לעניין הביזוי העצמי – חבר כנסת המקפיד בכבודם של אחרים זוכה לכבוד ולהערכה ולא לביזוי. על כן אין כל חשש לביזוי נשים אם תהיינה חברות כנסת.

  לכבוד הרב |
  הגב
 2. נויגרשל היקר גם לשליח ציבור בימים נוראים לוקחים אדם שזקנו מגודל.. אז אתה מרגיש ראוי לפסוק מי יכול או לא יכול להיות פרנס. הציבור החרדי מגוון ולא כולם אוהבים את הגוון שלך… ולגבי ההלכה, אפשר גם פשר למנות אישה אלא אם כן היא לוקחת את השליטה של העדר החרדי מצבע הגוון שלך….

  פרנס |
  הגב
  • מצחיקים, אם אשה יכולה להיות מנהלת סימנר היא יכולה להיות גם ראש ממשלה!
   לגופם של דברים – מלך הוא דין מיוחד, לכן התנאי המוקדם למינוי מלך הוא כיבוש הארץ ורק אחרי זה אפשר למנות מלך, ללמדנו שתפקידו אינו מלחמה אלא ללמד את העם תורה. לכן המלך היה צמוד כל הזמן לספר תורה. עיין בסוגיית המלחמה של דוד בברכות, ששלח שיקחו את יואב לנהל את המלחמה והוא המשיך בתורה.
   אשה כיוון שלכתחילה אינה עוסקת בתורה בלבד, לא מתאימה להיות מלך. (אם עסקה רק בתורה כן התאימה, כמו דבורה וכדו’).
   ביהדות בעקרון אין שום הבדל בין אשה לגבר. יש סיטואציות שיוצרות את ההבדל, אין שום עקרון מבדיל.

   ענת |
   הגב
 3. מה עשו הטיפשות האלה בחיים שהן רוצות להיות ח”כיות?????
  הן מביישות בדיבוריהן ובמעשיהן את ציבור הנשים החרדיות!!!
  ראיתי כיצד הן מדברות בתקשורת הכללית, גם למשרה פשוטה יותר לא הייתי לוקחת אותן……

  אני |
  הגב
 4. א. ח”כ אינו פרנס, אלא הוא שליח לייצג דעתם של שולחיו.
  ב. כמו לגבי ת”ת לא מלמדים את האשה. אבל אם היא רוצה היא יכולה להיות “פוסק הדור” – כמו דבורה, או ברוריה (שלא תאמרו דוקא נביאה…).
  ג. שלום – ציון המלכה הייתה מקובלת על כל חכמי ישראל. גם להבדיל גולדה מאיר הייתה ראש ממשלה מאד מקובלת על אגודת ישראל!

  משה |
  הגב
  • הרבנים מתייחסים לח”כ כאל פרנס בגלל שהח”כ שלהם הם פרנסים!

   א. |
   הגב
 5. חוצפה!!!עדיין בימינו יש אנשים חשוכים נהלו לעצמכם את החיים ואל תתערבו לאחרות בחייהן!! בשם מי בדיוק אם לא בשם הרצונות הכמוסים והאפלים שלכם???

  אופירה |
  הגב
 6. בגלל גברים מפגרים שרוצים לנהל להן את החיים מלכתחילה קיבלו את הסרטן !!!

  אופירה |
  הגב
   • שקר. גם להצביע הם אסרו לנשים וכמו שהתירו להצביע לצורך אם יהיה צורך יתירו גם להיבחר.
    הרב נויגרשל תפסיק לסלף לפי איך שמסתדר כרגע.

    שרגא |
    הגב
    • לא מתכונן להתערב בשיח הרדוד, אבל מה שכן השדרן שראיין את הרב הוא חצוף, וזה גם מצטרף לדיעות הקדומות שלנו על אותו שדרן מחוצף

     משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
     הגב