חברת הדירוג Fitch אישררה את דירוג האשראי של מדינת ישראל ברמה של A+ והותירה את התחזית על “יציבה”

חברת דירוג האשראי הבינלאומית Fitch אישררה את דירוג האשראי של מדינת ישראל ברמה של A+ עם תחזית יציבה. על פי החברה, דירוג האשראי של ישראל מאוזן בין חשבונות חיצוניים חזקים, ביצועים מאקרו-כלכליים איתנים וחוסן מוסדי, לבין יחס חוב ממשלתי לתוצר שעודנו גבוה ביחס למדינות הייחוס וסיכונים פוליטיים וביטחוניים.

האנליסטים מציינים כי הביצועים המאקרו-כלכליים של ישראל היו חזקים והכלכלה תמשיך לצמוח ב-2019, עם צמיחה של 3.1% בתוצר הריאלי, אבטלה נמוכה, עליה בצמיחה בשכר, ועדיין, אינפלציה נמוכה. ממוצע הצמיחה בחמש השנים האחרונות בתוצר הריאלי הינו חזק יותר מזה של מדינות הייחוס והתנודתיות בצמיחה נמוכה יותר. החברה צופה שהצמיחה תישאר חזקה ב-2020-2021, קרוב ל – 3% בשנה למרות הצמצום הפיסקאלי אשר יתאזן בחלקו כתוצאה מתחילת תפוקת הגז משדה הגז “לוויתן” בשנת 2020.

בהודעה נכתב כי המצב הפיסקלי של ישראל עודנו מהווה נקודת חולשה ביחס למדינות המדורגות ‘A’, ולאחר מגמת שיפור חזקה בשנים האחרונות, הביצועים הפיסקליים החלו להיחלש. הגירעון התקציבי התרחב לרמה של 2.9% מהתוצר ב-2018 (בהתאם ליעד הגירעון), מרמה של 1.9% ב-2017. האנליסטים צופים שהגירעון יתרחב ל-3.6% מהתוצר ב-2019. יחס החוב תוצר הממשלתי עלה באופן מתון ב-2018 ל-61%, לאחר תקופה ארוכה של ירידה, מרמה של 75% בסוף 2007 ומרמה של 95% בסוף 2003. יחס זה נותר גבוה משמעותית מהנתון החציוני של המדינות המדורגות ‘A’ אשר עמד על 49% ב-2018. על פי תחזית החברה יחס החוב לתוצר ימשיך לעלות ב-2019 וב-2020 באופן מתון.

על פי ההודעה, מדינת ישראל נהנית מגמישות מימונית גבוהה. חלקו של החוב החיצוני הינו נמוך, למדינה שוק מקומי עמוק ונזיל, גישה טובה לשווקי ההון הבינלאומיים, תכנית פעילה של מכירת אגרות חוב ליהודי התפוצות וכן תכנית ערבויות ממשלת ארה”ב במקרה של זעזוע בשווקים.

בהודעת החברה מצוין כי בנק ישראל לא צפוי להעלות את הריבית בשנת 2019. בנק ישראל מתכוון לנרמל את המדיניות המוניטרית, אך עדיין מתמודד מול אינפלציה שהינה נמוכה מהגבול התחתון של טווח היעד. בנוסף הבנק מתמודד עם מספר החלטות יוניות בארה”ב ואירופה בנושא מדיניות מוניטרית אשר מגבילות את מרחב התמרון שלו ונוכח העובדה שהשקל מתחזק. האינפלציה ריחפה בעיקר מעל הקצה התחתון של טווח היעד 1%-3% מאז אמצע 2018 אך צנחה מתחת ביוני ויולי 2019.

על פי הודעת פיץ’, החשבונות החיצוניים של ישראל נותרו חזקים. לישראל עודף שנתי בחשבון השוטף בכל שנה מאז 2003, ופיץ’ צופה כי העודף בחשבון השוטף ימשיך ב-2019-2020. רזרבות מטבע החוץ הגיעו לרמה של 120 מיליארד דולר ביולי 2019. פיץ’ טוענת כי מעמדה של ישראל כמלווה נטו בשנת 2018 נמצא ברמה הגבוהה מהרמה החציונית של מדינות המדורגות ‘A’ ואף ‘AA’. נציגי החברה מציינים כי פיתוח נוסף של משק הגז יספק תמיכה נוספת למאזן החיצוני של ישראל.

האנליסטים של פיץ’ צופים כי דירוג האשראי של ישראל ימשיך להיות מוגבל על-ידי סיכונים פוליטיים וביטחוניים, אולם פרופיל הדירוג שלה הוכיח חסינות אל מול עימותים תקופתיים וזעזועים פוליטיים על פני פרק זמן ממושך. לטענתם, עימותים מול קבוצות מיליטריסטיות במדינות ובטריטוריות השכנות מתלקחים לעיתים ועלולים להוביל להגדלת ההוצאות או להזיק לפעילות הכלכלית. פיץ’ אינה מניחה כי תהיה פריצת דרך כלשהי בתהליך השלום.

על פי החברה, המוסדות ומערכת החינוך המפותחים של ישראל, למרות פערים באיכות בין קבוצות דמוגרפיות, הביאו ליצירת כלכלה מפותחת ומגוונת עם מגזר היי-טק חדשני. מדד הפיתוח האנושי והתוצר לנפש הינם גבוהים מהחציון של מדינות הייחוס.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.