חוזר בתשובה? כך תשרוד את הרכבת

בעשורים האחרונים יש מאות אלפי בעלי תשובה (מאות אלפים בלי להגזים בכלל אפילו אולי למעט) אך השאלה כמה שורדים כחרדים מין המניין שכל רצונם להתחזק ולדקדק על קלה כבחמורה.

רכבת בין נופים מרהיבים או רכבת הרים אימתנית

ריקנות פנימית, חיפוש אחרי דרך חדשה בחיים, רצון לחיות יום-יום בהגשמה מלאה ובסיפוק אישי מלא, משהו שיחבר אותי לעצמי, חוויה שמעצימה אותי, להגשים חלום ילדות, לגלות את העוצמה שבתוכי, חיים שלמים יותר.

מכירים את המושגים האלה? כל מיני הגדרות לחיפוש אחרי תכלית? ניסיון להשיג מטרה שלפעמים די עוטה בערפל?
היום הם מאד נפוצים, יש גם כאלה שמתייעצים עם קאוצ’רים לגבי דרך חיים נכונה שתמלא להם את החסרון הלא מובן. וישנה מאידך גם נהירה גדולה לכיוון החזרה לדרך האבות, הכרת היהדות בצורה עמוקה יותר, חיבור לרוחניות יותר מאשר לגשמיות, או במילים אחרות – חזרה בתשובה.

מי שחווה חזרה בתשובה, התקרבות ל-ה’, חזרה ליהדות באור נפלא, או אפילו הכיר מישהו כזה, יודע שיש אור פנימי אדיר בתחילת הדרך של החוזר בתשובה, כל החוזרים מודים שזה אור שהוא טוב ומתוק יותר מכל ההנאות של העולם הזה! פשוט התרוממות רוחנית ושמחה עצומה, אמונה חזקה מאד בדרך ובד”כ מלווה בהחלטיות נחרצת.

נשמע לכם מוכר?

כן, אין ספק שבעשורים האחרונים יש מאות אלפי בעלי תשובה (מאות אלפים בלי להגזים בכלל אפילו אולי למעט) אך השאלה כמה שורדים כחרדים מין המניין שכל רצונם להתחזק ולדקדק על קלה כבחמורה. והרצון שלהם הוא רק לעלות בקדושה ולא לסגת לאט לאט כמו שלצערנו רואים היום בקרב רבים מהחוזרים בתשובה, ולעיתים אפילו אחרי 10-15 שנה של חיים חרדיים למהדרין.

אחד מחסידי ברסלב בדורות האחרונים (לצערי אני לא זוכר את שמו) ביטא את התהליך של החוזר בתשובה בצורה מאד מדוייקת לדעתי:

בהתחלה נדמה לך שאתה עולה על רכבת מדהימה ומפוארת שנוסעת לה בשקט מופתי בין נופים מרהיבים ומרתקים, ופשוט חוויה מקסימה שהיא תאווה לעיניים, אך לאט לאט מתברר לך שעלית על רכבת משא מקרטעת, שכל רגע אתה עומד ליפול, והנסיעה הופכת לסיוט ארוך, פתאום אתה נזרק מהקרון ונתלה בכל הכח על החלון כמו בסרטים, אבל נלחם בשארית כוחותיך להישאר על הרכבת כי ברור לך שאם אתה נופל במדבר הזה – אתה פשוט מת. ושוב הצלחת להתיישב בקרון ואז שוב כמעט עף וחוזר חלילה.

מלחמה על החיים… או שאתה שורד על הרכבת ומגיע ליעד ולמנוחה, או שאתה מתרסק ומת!

אז מה עושים? איך שורדים? הרי כל בעל תשובה יודע שהתורה והמצוות זאת האמת, רק שהוא מתקשה למצוא את העצה לשרוד.

אור שבעת הימים, מייסד החסידות, אחד מחמשת יחידי הדורות, הענק שבענקים, רבי ישראל בעל שם טוב אמר לפני כ-300 שנה שעד היום (בזמנו אז), היה ניתן להיות יהודי כשר ולהגיע לתיקון גם בלי להתקרב לצדיק, אך ממנו והלאה (מהזמן שהוא חי) אי אפשר. חייב להיצמד לצדיק שחי איתך בדור על מנת לזכות להיות יהודי כשר.

ארגוני היהדות שעוסקים בקודש לקרב ולהנחות יהודים בדרך התשובה, מבהירים היטב בהרצאות שפשוט חייב הדרכה והכוונה עקבית לאורך כל הדרך, במילים אחרות “עשה לך רב והסתלק מהספק”.

הרבה כבר זוכים לדרוך בשערי הקדושה, אך אי אפשר להתעלם מהנסיגה המדוברת והכאב שמלווה איתה.

אחי ואחיותי עם ישראל הקדוש בכלל ובעלי התשובה הצדיקים בפרט, שבמקום שאתם עומדים כבר חז”ל אמרו שצדיקים אינם יכולים לעמוד. בתהליך התשובה עוברים קשיים מאד גדולים, כיברת דרך לא פשוטה בכלל, משנים הרגלים של שנים, נלחמים מול חברה שמתנגדת, מתעמתים מול התאוות והקשיים, רבים גם נאלצים לוותר על עשירות או כבוד גדול, והכל למען ה’ יתברך, על מנת לזכות לחזור לאבא שבשמיים.

חבל לאבד הכל, אין שום ייאוש בעולם כלל!
תחזיקו חזק בעצה האדירה של רבי נתן מברסלב שמלמד שהנצחון במסע החיים הוא ההתמדה בקרב ולא הניצחונות, אדם שמתמיד להילחם ואחרי כל נפילה קם מחדש הוא נקרא מנצח על פי התורה וההלכה! תרבו לדבר עם בורא עולם שיוסיף לנו כוח להתחיל כל יום מחדש.

רבי נתן והבעש”ט היה חכמים מאיתנו בהרבה, נכון שיש הרבה בילבול בהתקרבות לצדיקים, אך רבי נחמן כתב בפירוש שמי שמאמין שיש בורא לעולם חייב להאמין שיש איתו גם צדיקים בכל דור.
חפשו לכם צדיק אמיתי והתקרבו אליו במסירות נפש של אמונה, כי רק בידם נמצא הטל שמחייה אותנו ונותן לנו את הכח להמשיך הלאה. הם הבאר לכל הצמאים, הם הגנרטור שנותן את העוצמות להחזיק חזק בקרון עד סוף הנסיעה, ובעזרתם ובזכותם נגיע למחוז חפצנו שלמים ומתוקנים.

יהי רצון שדברים היוצאים מין הלב, יכנסו ללב כל אחד ואחד מאיתנו, ונזכה בזכות הצדיקים לגאולה השלמה אמן כן יהי רצון.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.