חוקר הרצח של תאיר ראדה שובר שתיקה(וידאו)

אליוט שפרינגר היה מבכירי המחלקה לזיהוי פלילי לפני עשר שנים, בזמן הרצח של הנערה תאיר ראדה שזעזע את המדינה. עד היום הוא לא דיבר כעת הוא שובר שתיקה. {“חוקרי המז”פ פספסו”}

כמה חודשים לאחר פרסם  התחקיר על הרצח שמטלטל את המדינה, יש מי שמצביע על מחדלים חמורים בחקירה הנוגעת לרצח הנערה תאיר ראדה ז”ל, שנרצחה בתא שירותים קטן ונעול בקומה השניה של בית הספר “נופי גולן” בקצרין בדצמבר 2006.

כולם מסכימים על עובדה אחת – הרצח לא תוכנן מראש, הרוצח לא השתמש בכפפות ולא לבש ביגוד מיוחד. הגופה של ראדה נמצאה על האסלה, הרוצח דקר אותה כמה וכמה פעמים והשירותים היו מגואלים בדם, הרוצח התלכלך מהדם הרב. הזירה הזו הייתה אמורה להיות עשירה בממצאים שיוכלו להוביל אל הרוצח. אלא שבאורח פלא  המעבדה הניידת שעבדה שעות לא מצאה ד.נ.א., לא טביעות אצבע, לא שיער, לא עור ולא רוק של הרוצח.

“היו ראיות פורנזיות, זה לא שלא מצאו כלום”, אומר אליוט שפרינגר, שהיה סגן ניצב במחלקה לזיהוי פלילי בתקופת הרצח. “אבל אני חושב שהיו יכולים להביא ראיה חותכת – ואת זה לא הביאו בסופו של דבר”.

שפרינגר, חוקר בכיר עם ניסיון עשיר של 30 שנה, שהיה בעברו ראש מעבדת טביעות האצבע נשלח אז, שבועיים אחרי הרצח, לנסות למצוא משהו מהזירה “הזירה הייתה סגורה ונעולה מאז הרצח”, אמר שפרינגר. “ראיתי שהיו כמה ממצאים שפספסו, שלא אספו ולא צילמו אותם. גם ראיתי שלא בדקו נכון את טביעות האצבע”.

“יש כמה שיטות לפיתוח טביעות אצבע, צריך לפתח אותן בסדר הנכון, כי אם לא אתה עלול למוסס ולהרוס את הטביעות שהיו שם”, אמר. “במקרה הזה לא עשו את הבדיקות בסדר הנכון”.

 

“נתנו עדיפות ומשאבים לתיק”, אמר שפרינגר, “לא יכול להגיד שהייתה שם רשלנות, בכל תיק צריך להתנהג בצורה הכי מקצועית מפני שאף פעם אתה לא יודע איך יתפתח ולאן יתגלגל.”

למרות זאת, כשנמצאו נעליו של רומן זדורוב, נעליים יחודיות שלא ניתן לקנות בישראל, הוא זה שבדק אישית את הסוליות בניסיון נואש למצוא בהן דם של תאיר. “אפילו אם בן אדם שוטף נעליים אפשר למצוא ממצא זעיר ביותר שם”, אמר שפרינגר.

“קיבלתי את הנעליים אחרי שנבדקו במכון לרפואה משפטית ובאמצע בדיקה של אנשי עקבות הנעליים. עשיתי בדיקה מאוד דקדקנית והצלחתי למצוא בתוך חור ממש קטן חומר החשוד כדם”.

“הראיתי את זה לאנשי הביולוגית והד.נ.א, הם גם חשבו שייתכן וזה דם”, אמר שפרינגר. “שלחנו את הדגימה לבדיקות מיוחדות באנגליה, אבל בגלל הכמות הזעירה לא יכלו לשייך את זה למישהו מסויים”. כאן מתברר, חוסר המקצועיות זועקת.

 

“פשוט פספסו את הבדיקה הראשונית”, אמר שפרינגר, “הבדיקה החזותית המיקרוסקופית כנראה לא נעשתה במכון לרפואה משפטית, אם היו מחפשים עם המיקרוסקופ היו מוצאים שם משהו”.

“אני לא בטוח כמה מדריכים אותם או מלמדים אותם את הנושא שנקרא ראיות מזעריות”, אמר שפרינגר. “דיברתי עם הבודקת וגם היא אמרה לי שהיו צריכים לעשות את זה ועובדה שלא עשו”.

שפרינגר מוסיף עוד “אני זוכר שהייתה עקבה מעל הניאגרה שלא צולמה ולא תועדה עד לאחר שהבאתי את זה לתשומת לבם”,אמר. וכך, כשאין ראיות מדעיות – וכשההרשעה נשענת על הודאה ועל שחזור, פורחות תיאוריות הקונספירציה. זה המחיר של חוסר מקצועיות.

“אני יודע שקשה לחברים ולמשפחה אפילו לחשוב שאולי זה מישהו אחר”, אמר שפרינגר, “התחושות שלי הן שמצאו את הרוצח והיו יכולים לעבוד בצורה יותר טובה כדי שיהיו ראיות חותכות”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.