חיים ולדר בראיון פרופיל | זה סיפורו של הסופר החרדי שנפטר

בד”ה: ‏הלילה נפטר בפתאומיות הסופר רבי שמואל רוט המוכר מספריו הרבים בשם שמואל ארגמן • חיים ולדר בראיון פרופיל על גדול הסופרים החרדיים שהלך לעולמו

פטירת הסופר שמואל ארגמן – חיים ולדר למשה גלסנר במהדורה המרכזית ב”קול ברמה”: “שמואל הוא האיש שהעביר דור שלם מספרות חילונית לספרות החרדית, בזמנו של ארגמן לא היו ספרים חרדיים”.

שמואל ארגמן שם העט של שמואל רוט, היה סופר חרדי־ישראלי שכתב ספרי עלילה רבים, רובם לילדים ולנוער. כתב גם תחת שם העט שמואל רותם.

נולד בתל אביב למיכאל ויהודית וגדל בבני ברק. אביו היה מוותיקי העיר ומראשי משטרת השבת, ואמו הייתה ממייסדות בית יעקב בארץ ישראל. למד בישיבת פוניבז’, והיה נשוי לרחל לבית פרדס. התגורר בשכונת בית וגן בירושלים.

בנו, הרב אליעזר, חתנו של הרב יצחק זילברשטיין מרמת אלחנן, שמשמש כרב הארגון “שמעיה”, הנותן מענה הלכתי לסובלים מבעיות שמיעה.

במשך שנים כתב בשבועון זרקור, ומעל דפיו פרסם סיפורים רבים בהמשכים, אשר אחר כך יצאו לאור כספרים. הסיפור הראשון היה “הילדה שברחה מהמנזר”. רוב הסיפורים עלילתיים, חלקם עם מוטיבים של מדע בדיוני והם נכתבו מזווית תורנית ומיועדים לציבור החרדי והדתי.

כמו כן הוציא לאור סדרת ספרים לנוער “עולמנו”, העוסקת בענייני מדע וטכנולוגיה ומותאמת לנוער הדתי. אחד מספריו, “בין חומות המבצר”, הוא סיפור היסטורי העוסק בפרק מתולדות חיי מהר”ם מרוטנבורג ותלמידו הרא”ש. פרסם כמה ספרים למבוגרים, הבולט שבהם הוא “השותפים”, שפורסם תחילה בהמשכים ביתד נאמן.

שמואל ארגמן הוא סופר הילדים החרדי היחיד שמוזכר בלקסיקון אופק לספרות ילדים של אוריאל אופק. ספרו “הצניחה הגורלית” נבחר מבין 24 ספרים נבחרים על ידי ועדת “פרס מפעל הפיס לספרות”. כמו כן, זכה בפרס זקס על מפעלו הספרותי .

ספריו
לילדים
אבא גיבור הרוח
אי המסתורין
אל גוב האריות
אל מול פני הסכנה
בדבקות ובגבורה
בודדים בלב ים
בין חומות המבצר
בלוע הארי
במשברי הים
בעקבות ראשי האינקוויזיציה
הילדה שברחה מהמנזר
הנועזים בעלטה
הנחיתה על הקרח
הצוללת הפליגה בחצות
הצניחה הגורלית
זהות עלומה
למרות הכל
מבצע חידקל
מסתורין בסהרה
נס במבצר
עולמנו (2 כרכים)
עקבות באי
תעלומה בנמל התעופה

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.