חרדים מתעמלים: נפש בריאה בגוף בריא

פעילות גופנית חשובה מאוד והיא דרך לשמירה על בריאות טובה יותר ומניעת תחלואים

בשנים האחרונות חלה התעוררות בקרב קהילות רבות בכל הנוגע לשמירה על הכושר הגופני. פעילות גופנית נתפסת כדרך לשמירה על בריאות טובה יותר ומניעת תחלואים, והביקוש לחדרי כושר וקבוצות התעמלות הולכת וגוברת הן אצל הקהל החרדי והן אצל קהילות דתיות

במסכת אבות ג’, כ”א נאמר – אם אין קמח אין תורה, אם אין תורה – אין קמח. קיום הצורך הקיומי מאפשר התעמקות ברוח, וללא הרוח לצרכים הקיומיים אין טעם. הרמב”ם ידע להגיד כי הצרכים הקיומיים אינם סובבים רק סביב האוכל, אלא גם שמירה על הכושר ושינה חשובים הם.

 

סוגי הפעילות הגופנית המקובלים

אולי הדרך המקובלת ביותר לשמירה על הכושר הגופני היא באמצעות הליכה. הליכות משותפות מקובלות בשעות הבוקר המוקדמות לאחר שחרית או לאחר שקיעה, רצוי בפאתי הערים כדי למנוע מראית עין של ביטול זמן. את זמן הצעידה אף ניתן לנצל על מנת לחזק זוגיות בנפרד מהילדים בשעות בהן הילדים כבר ישנים, או לזמן איכות עם אחד הילדים הדורש תשומת לב מיוחדת.

מלבד צעידות ניתן לשמור על הכושר הגופני במסגרות נוספות. בריכות שחייה רבות פותחות את שעריהן בשעות מסוימות נשים או לגברים בלבד. בריכות אלו אף דואגות כי הצוותים הפועלים במקום כגון מפעילי המזנון או המצילים יהיו בני המין התואם למתעמלים באותה השעה. ניתן גם לרכוש מכשירי כושר שונים לבית או למצוא פתרונות יצירתיים.

 

מכוני כושר לחרדים

סוג נוסף של פעילות גופנית מקובלת הם שיעורי הכושר הגופני לנשים שפועלים במסגרות פרטיות שונות ואף חדרי כושר המיועדים לחרדים ודתיים. חלקם של חדרי הכושר הללו פועלים בהפרדה והתאמה במשך שעות היום והשבוע, וחלקם מתאים חלק משעות פעילותו לקהל החרדי. חדר הכושר Kosher Gym, לדוגמה, הפועל בגבעת שאול בירושלים, נחשב לחדר הכושר הראשון המיועד למגזר החרדי וכולל אף מקום לתפילת מנחה וערבית.

במסגרת התאמת חדרי הכושר לחרדים, נוסף על ההפרדה אף מקובל לשנות את עיצוב המקום ולהחליף את התמונות המקובלות. המוזיקה הרועשת אף היא נעלמת מהשטח ובשיעורי ההתעמלות היא מוחלפת במוסיקה מתאימה. בחדרי הכושר המתאימים לחרדים אין בנמצא טלוויזיות ומסכי ענק, ואף באותם חדרי כושר המותאמים רק בחלק משעות פעילותם נהוג להקדיש איזור ללא מסכים.

 

מכוני כושר לנשים

אחד היתרונות במכוני כושר מותאמים לנשים הוא בקיום איזור בו הילדים מועסקים בשעות בהן הפעילות מיועדת עבור נשים, המתאמנות יכולות להביא את פעוטות עד גיל שלוש עימן, שם ידאגו לתעסוקתם בעוד האם מתעמלת.

מכוני כושר לנשים חשובים במיוחד לבריאותן לפני ולאחר לידות וניתן לקיים בו שיעורים בהן ניתן להכין את הגוף לקראת הלידה ולהחלמה מהירה לאחר לידות.

 

מסלול תעסוקה חדש

רבנים רבים מתירים עיסוק כמדריכי כושר כי הרי העיסוק בפעילות גופנית לצורך זה הוא לצורך משלח יד, הרב גורן כבר קבע כי “במידה שזה לצורך בריאות גופו, או שיתפרנס מזה מותר, שדינו כדין לימוד אומנות או מקצוע”. על המעוניינים בעבודה בתחום זה לקבל היתר מיוחד מהרב ולהשתתף בקורס מדריכי כושר לאחר בירור התאמתם לתפקיד. הקורסים אמנם אינם מיועדים לקהל החרדי, אולם ייתכן וניתן לארגן קבוצות גדולות מספיק כדי ללמוד את התחום באוירה מתאימה.

 

פעילות גופנית בישיבות

פעילות גופנית אינה מוגבלת רק להליכות, בריכות וחדרי כושר. ישנן לא מעט ישיבות בהן הרבנים מעודדים את התלמידים לקחת חלק במשחק כדור, לדוגמה, לפני כניסת השבת, במיוחד בארצות הברית וגם בארץ ישנם מספר רבנים המקיימים צעדות ליליות עם תלמידיהם לשם חילוץ עצמות.

 

התעמלות ושמירה על הכושר חשובים לשמירת הבריאות והתרעננות. כיום ההתנגדות לפעילות גופנית בקרב נשים וגברים אינה רבה, כל עוד היא נעשית באווירה של צניעות ללא מוסיקה חילונית וכל עוד מטרתה אינה קידוש הגוף אלא שמירה על אורח חיים בריא.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.