חשבות שכר – יש דרך אחת לביצוע מושלם ונטול טעויות אנוש

בארגון אשר מעסיק עובדים, העובדים הם לא פעם מהנכסים החשובים ביותר של הארגון. עובדים במיקור פנים, אלה המקבלים תלוש שכר בסופו של כל חודש עבודה, מצפים לניהול חף מתקלות של הן הפקת תלושי השכר שלהם והן ההפקדה בפועל של השכר לחשבון הבנק שלהם. זוהי עבודתו של חשב השכר – תחום עיסוק אשר לא פעם חופף לתחום הנהלת החשבונות, ובמרבית המקרים מי שדואג בפועל להפקת תלושי השכר הוא אכן מנהל החשבונות.

חשוב לדעת, כי הפקה של תלושי שכר וטיפול בכל נושא המשכורות, על ההיבטים העקיפים שלו כמו התנהלות אל מול רשויות המס, ניהול הזכויות הסוציאליות, הניכויים וההפקדות לקופות חיסכון ופנסיה, וכדומה – הם נושאים מורכבים ועדינים, הדורשים התייחסות מקצועי ומדוקדקת.

איך תקפידו על התנהלות מוקפדת בתחום חשבות השכר?

ישנן שלוש דרכים מקובלות לטיפול בנושא חשבות השכר:

  • חשבות שכר בתוך הארגון – בארגונים קטנים ובינוניים, מלאכת חשבות השכר מוטלת על מחלקת הכספים, ובדרך כלל מבוצעת על ידי הנהלת החשבונות. אז, הטיפול בהפקת דו”חות הנוכחות, ניהול תשלומי המס מכל תלוש שכר, המעקב אחר ימי הבראה, מחלה וחופשה, כמו גם אחר תשלומים יוצאי דופן כמו דמי לידה או ימי מילואים – כל אלה, מנוהלים על ידי מי שקיבל על עצמו את האחריות לתחום חשבות השכר. נוצר מצב של תלות אשר אינה בריאה לארגון בתפקודו של אדם אחד, אשר חשבות השכר אינה תמיד ההתמחותו.

  • חשבות שכר במיקור משנה – עקב טבע המלאכה וריכוז העבודה במהלך הימים הקודמים להעברת המשכורות עצמה, נראה כי חשבות שכר במיקור משנה היא יעילה וחסכנית יותר עבור ארגונים קטנים ובינוניים, אשר יכולים לקבל במיקור משנה טיפול כולל ומקצועי בתחום הפקת תלושי השכר על כל המשתמע מכך, ללא תלות באדם אחד ובאופן מקצועי מחברה מתמחה.
    בנוסף, התשלום יבוצע עבור השירות בלבד, ללא הוצאות תקורה או הוצאות נוספות האופייניות להעסקה פנים ארגונית.
    יחד עם זאת, גם בחשבות שכר במיקור משנה – תהליך הפקת תלושי השכר מבוצע בידי אדם, ולכן חשוף לשגיאות המכונות “טעויות אנוש” – ניתן לנהל את חשבות השכר של הארגון באופן יעיל יותר.

  • תוכנות חשבות שכר – בשל האופי המדויק של תחום חשבות השכר, דווקא השימוש בתכנות חשבות שכר מספק לא פעם פתרון שהוא מושלם לארגונים קטנים ובינוניים, ולא אחת גם לארגונים גדולים. התוכנה חפה משגיאות חישוב, יודעת לטפל בכל ההיבטים של חשבות השכר, הפקת תלושי המשכורת ואף העברת כספים לחשבונות העובדים, כולל שידור דו”חות מתאימים לרשויות המס. התוצאה –  ניהול מושלם של תלושי המשכורת, למעשה כמעט ללא מגע יד אדם ובשיטה אשר מבטיחה מינימום שגיאות.

נראה, אם כן, כי הבחירה להשתמש בתוכנת חשבות שכר היא הבחירה היעילה והזולה עבור ארגונים קטנים ובינוניים. תכנת השכר “שקלולית”, היא תכנת חשבות השכר הותיקה בישראל, מציעה סביבה מקיפה, מלאה וגמישה לניהול כלל היבטי השכר – ממש בקליק.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.