חשיבותה של רפואת עיניים

רפואת עיניים הינה ענף רפואי המתמקד בלקויות ראייה שונות ובתחלואה של העיניים. העוסקים בתחום הינם רופאים מומחים שסיימו את התמחותם על פי דרישות משרד הריאות, והעשויים להתמחות בתתי תחומים כגון קשתית, רשתית, עדשה ונוירו-אופתלמולוגיה. בנוסף אליהם עוסקים בתחום גם אופטומטריסטים שתפקידם לתת מרשמים לעדשות מגע ומשקפיים, וכן אופטיקאים שאינם רופאים ותפקידם הוא להתאים את המשקפיים לאדם, כגון ליטוש העדשות, איפוס על הפנים והתאמת מסגרות. לפניכם שתי תחלואות מרכזיות בהן עוסקת רפואת עיניים.

בעיית הקטרקט

קטרקט מהווה מחלת עיניים נפוצה ביותר, הפוגעת למעשה ביותר ממחצית האוכלוסייה לאחר גילאי ה- 60. מחלה זו המכונה בעברית “ירוד” גורמת לעכירות של עדשת העין שתפקידה להעביר את האור ולמקדו על הרשתית, ולכן ככל שהעכירות גדלה עם השנים כך נפגמת היכולות לראות במדויק. כאמור, הקטרקט מבטאת ירידה טבעית ביכולות הראייה אך להיווצרותה קיימות גם סיבות גנטיות, קשר למחלות אחרות כמו סוכרת, וכן פגיעות בעין שהתרחשו בגילאים צעירים יותר. עוד חשוב לציין כי התסמינים עשויים להיות שונים מאדם לאדם, אך על פי רוב נפגמת בעיקר הראייה למרחוק וצריך להחליף משקפיים בתדירות גבוהה. לבסוף, חשוב לדעת שכיום קיים ניתוח בטוח ובעל אחוזי הצלחה גבוהים מאוד לטיפול בקטרקט, ושללא טיפול הולם עלולה המחלה להתפתח עד כדי עיוורון.

*שאלות בנושא הקטרקט ניתן להעביר למומחים בתחום בפורום קטרקט שבאתר שאל את הרופא.

גלאוקומה

גלאוקומה היא מחלה כרונית שמתפתחת בהדרגה ומאופיינת לרוב בלחץ גבוה בתוך העין. כתוצאה מכך נגרמים נזקים לעצבי מערכת הראייה, עד כדי כך שהשדה הנראה מצומצם לשטח צר ביותר. יש להדגיש כי לעיתים קרובות קשה לגלות את הגלאוקומה בזמן מפני שתסמיניה אינם מציקים. על כן, יש להגיע לבדיקות תקופתיות אצל רופאי עיניים, ובמיוחד מי שנמנים על קבוצות סיכון כגון חולי סוכרת ומי שסובל מקוצר ראיה. הגילוי המוקדם בהחלט עשוי להועיל בעיכוב ובעצירת ההתקדמות על ידי טיפול תרופתי, או בעזרת ניתוחים בהרדמה מקומית לניקוז הנוזלים ולהפחתת הלחץ.

הכתבה באדיבות אתר שאל את הרופא.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.