טקסי זיכרון ממלכתיים לחללי צה”ל • צפו בתיעוד (וידאו)

בשעה 20:00 צפירה בת דקה פתחה את אירועי יום הזיכרון ל-23,169 חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. בכותל המערבי נערך הטקס המרכזי במעמד נשיא המדינה שמעון פרס ראש הממשלה והרמטכ”ל רא”ל בני גנץ. צפו בנאומו הנרגש והמחבק של הנשיא. ונאומו התקיף של רה”מ.

הנאומים באדיבות רשת

נאום הנשיא:
“אנו, הישראלים, איננו ככל האדם”, פתח הנשיא פרס את דבריו. “כבר שנות דור שהעצב אינו מרפה גם לעת שמחה. השמחה שלנו תמיד חסרה. עננה של עצב עוטפת אותנו. היא חבויה עמוק, אך ניבטת מתוך עינינו.
“ליווינו את ילדינו כאשר באו לאור עולם, ליווינו אותם ליומם הראשון בגן, לכיתה א’, ללשכת הגיוס, לחופה, לבית ראשון. לפתע נקטעו חייהם. ומאז העננה אינה חולפת. היא נושאת עמה את דמותם של הלוחמים שנפלו במערכות ישראל. גם בשמחות גדולות אנו חשים דקירה חדה בלב.
“רבים מהם לא זכו לבנות בית. לא הספיקו לטעת עץ. לא טעמו טעם מלא של אהבה. הם הותירו אחריהם אתכם, בני המשפחות השכולות, לבכות את נפילתם. ואותנו, החברים, לכאוב, להזכיר ולזכור. לא נקטין את אשר עשינו – מדינה מיוחדת במינה, שרוחה עזה וכוחה במתניה. לא מרפה מאתנו המחשבה על אשר איבדנו.
“אנחנו יכולים רק לחבק, לכבד, לזכור. ביודענו שאנו עם ללא ברירה. להיות או לחדול. בזכותם היינו ונהיה. ספק אם ישנה עוד מדינה בעולם שבראש סדר יומה, בדיונים המכריעים שלה על יציאה לפעילות מבצעית נוכחת אותה עננת עצב.
“אנחנו אילמים מולכם, מול השכול הכבד, כי אין מילים היכולות לבטא את הכאב שלכם מול הידיעה ששום דבר בחייכם, לא יהיה דומה למה שהיה לאחר אותה נקישה מהוססת בדלת. אלמלא אומץ ליבם של ילדכם, אישכם, אחיכם ואחותכם היקרים, לא הייתה לנו מדינה”.
“מכותל הזיכרון של עמנו משתקפים היום פניהם הצעירות ומלאות החיים של יקיריכם, הבנים והבנות, שליחיו הנאמנים של עם ישראל”, אמר הרמטכ”ל גנץ. “הם מלווים אותנו בדמותם ובחסרונם בכל צעד, הם חסרים בשורותיו של צה”ל, בשורותיה של חברה כואבת ומתגעגעת.
“במעמד נורא הוד זה אני שב אל כל אותן שעות כואבות שחלקנו יחד במרוצת השנים – מהרגע שבו חצה השכול את מפתן ביתכם והביא עמו את העלטה הכואבת וחסרת הנחמות. בשעה שקול הצפירה מפלח את ערפילי הזיכרון, אני חוזר אל חבריי, רעיי ושותפיי לדרך.
“כחייל שצעד על אדמת אויב, אני זוכר את התמיכה ואת הדאגה, את הידיעה כי באורות הכרך הנשקפים מן העורף ממתינה מדינה שלמה, תומכת ומייחלת לשובנו בשלום. אין תחושה מעצימה מזו. גם כיום, בשעה שאזרחי ישראל חיים את שגרת יומם, יוצאים כוחותינו אל המשימה הבאה ושבים ממשימת האתמול. אנו יודעים כי השקט הביטחוני היחסי שאנו חווים בשנים האחרונות, הוא אשליה מתעתעת, אשר בכוחו של ניצוץ להביאה לכדי תבערה.
“כאן בערב הזה, נבטיח כי נעמוד דרוכים ומוכנים להגיב לכל התלקחות, ונבצע כל משימה אליה נדרש למען ביטחון ישראל. לא נוכל להבטיח את שובם בשלום של כוחותינו כולם. נתחייב כי נשלח אותם אל הקרב מאומנים, מצוידים במיטב האמצעים, ובראשם טובי המפקדים. אולם בכך אין די, נדרשת גם תמיכתו של עם. ההערכה וההוקרה שלכם הן התחמושת היקרה ביותר שחיילינו נושאים עמם.
הערב, כל שנותר לנו הוא לכאוב ביחד, לעטוף אתכם באהבתנו ולהביט יחד במקורות התקווה והכוח שנותרו כאן, על אדמת ארצנו. עשייתנו היא שתעניק חיים לצוואת המורשת של הבנים והבנות ותבטיח את עתידנו כאן כעם חזק, עוצמתי, חופשי בארצו. כאן, במקום המיוחד הזה, נעמוד כאיש אחד, בלב אחד, נישיר מבט אל נצח ישראל, נזכור את הנופלים, ונעשה כל אשר ביכולתנו על מנת להיות ראויים למסירותם של הנופלים, למען עתידנו, למען הדורות הבאים”.

צפו בנאום הנשיא:

נאום רה”מ:
“קשה ואולי בלתי אפשרי להמחיש למי שלא חווה זאת את גודל היגון שפקד אותנו, את עוצמת ההלם שאחז בנו, את תחושת האובדן שמילא אותנו”, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס. “שם על קברי יקירינו ישבנו, שם בכינו, בזוכרנו את יקירנו שנפלו למען ציון”.
“ביום הזה העם כולו מתייחד עם גיבורי האומה. הם באים מכל חלקי העם ומכל חלקי החברה בישראל. האמת הפשוטה והתמציתית ביותר היא זו: לא היינו כאן אלמלא קורבנם”, המשיך נתניהו. “גם אם הדבר כרוך בכאב שאין שני לו, הרי נס גדול קרה פה. עם ישראל חזר לארצו, חזר לביתו, קומם את מדינתנו ועושה בה נפלאות, אבל לרגע איננו שוכחים שאנו כאן בזכותם”.
“השנה דיברנו רבות על שוויון בנטל, אך שכחנו ששוויון אין כאן – אין ולא יהיה”, אמר בטקס יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין. “אין שוויון בין כאבה של אם לבין געגוע של אב, אין שוויון בין דאבת הלב של רעיה אהובה לבכיו של ילד. כל אחד כואב בדרכו שלו”.
“אין שוויון בין ההולכים לנעדרים, בין מי שנושא בגופו את פצעי המלחמה ובין מי שנפשו סובלת את צלקות האימה. אין שוויון בנטל הכאב ואין שוויון במסירות הנפש. אהבת הארץ איננה נטל, מסירות למען האומה איננה עול. הגנת העורף והעמידה בחזית הם ערכי יסוד שבשמם פעלו ופועלים חיילינו”.

צפו בנאום רה”מ נתניהו:

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.