התגובות לנאום ההיסטורי: “טראמפ בדורו ככורש בדורו”

את מה שכל נשיאי ארה”ב לא העזו לעשות, עשה הערב נשיא ארה”ב דונלד טראמפ שזכה לתגובות חמות

נשיא ארה”ב דונלד טראמפ נשא הערב נאום היסטורי בבית הלבן בו הכיר באופן רשמי בירושלים כבירתה הרשמית של ישראל – הצהרה שכל הנשיאים חששו לעשות קודם. “ההכרזה שלי היום מסמלת גישה חדשה ביחס לסכסוך הישראלי פלסטיני”, החל הנשיא את נאומו.

“מדובר בצעד חשוב שהיה נחוץ כבר מזמן”, הסביר טראמפ בנאום מנומק להפליא “ישראל היא מדינה ריבונית עם זכות להגדיר בעצמה את בירתה. למעשה זו עובדה וזה יכול להביא את השלום”.

“ירושלים היא לא רק לב לבה של 3 דתות, אלא כיום גם אחת מלבה של אחת מהדמוקרטיות המשגשגות ביותר בעולם. ב-7 העשורים האחרונים הוקמה מדינה בה יהודים, נוצרים ומוסלמים יכולים לחיות על פי צו אמונם”, הוסיף הנשיא. “עם זאת, במשך כל השנים ארה”ב לא הכירה באופן רשמי בירושלים כבירתה של ישראל. למעשה, לא הכרנו באף בירה בישראל – אך כיום אנחנו מכירים: ירושלים היא הבירה של ישראל. זו לא רק הכרה במציאות, אלא הכרחי”.

על העברת השגרירות האמריקנית אמר כי: “הוריתי למחלקת המדינה להעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים. התהליך יחל באופן מיידי בתוכניות אדריכליות להעברת השגרירות זו מחווה מדהימה לשלום”.

“אני גם רוצה להעביר נקודה נוספת באופן ברור: ההחלטה לא אמורה בשום אופן להפחית מהמחויבות שלנו להסכם שלום”, ציין טראמפ. “אנחנו רוצים הסכם שיהיה דיל טוב עבור הישראלים והפלסטינים. איננו נוקטים עמדה, החלטות סופיות על קביעת הגבולות יקבעו בין הצדדים”.

עיריית ירושלים תאיר החל מהשעה 19:00 את חומות העיר העתיקה בדגלי ארה”ב וישראל משער יפו לכיוון הר ציון, זאת כאות הערכה לנשיא טראמפ על הכרתו בירושלים. כמו כן תלתה העירייה דגלי ארה”ב לאורך הרחובות אגרון, שז”ר ורופין וגשר המתירים מואר גם הוא בצבעי דגל ארה”ב.

ראש העיר ירושלים ניר ברקת בתגובה להכרזת טראמפ: “ההכרה של הנשיא טראמפ בירושלים כבירת ישראל היא הכרזה היסטורית שמעבירה מסר ברור לעולם כולו שארה”ב עומדת לצד העם היהודי, מדינת ישראל וירושלים. כמחווה וכביטוי לידידות האמיצה בין העם האמריקאי לעם ישראל החלטנו להאיר הערב בצבעי דגל ארה”ב וישראל את חומות העיר העתיקה. העיר העתיקה, הכותל והר הבית במרכזם מסמלים יותר מכל את עוצמת הקשר והחיבור ההיסטורי של העם היהודי לירושלים למעלה מ-3,000 שנה. שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה”.

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, לנאומו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הערב, “אני מברך על הודעתו של הנשיא דונלד טראמפ באשר להכרה האמריקאית בירושלים כבירת ישראל וכן העברתה הצפויה של השגרירות האמריקאית לירושלים.

אין מתנה יפה וראויה מזו במלאות 70 שנים להקמת מדינת ישראל.  במשוך היובל, ובמלאת חמישים שנים לאיחודה של העיר הגיע הזמן להביא שלווה אל ירושלים ולהצמיח בבירת ישראל שעולים אליה לרגל מכל קצוות תבל, תקווה. לכל אחד ואחת יש עיר ושמה ירושלים. אלפי שנים נשא העם היהודי את עיניו לירושלים, התפלל אליה וחלם עליה. הכרה בירושלים כבירת ישראל והעברת כל השגרירויות אליה היא ציון דרך מכונן בזכות העם היהודי על ארצו ובדרכנו אל השלום – שלום לכל תושבי ירושלים, והאזור כולו.

לירושלים פנים רבות: היא עיר קדושה ומודרנית, המאפשרת חופש פולחן לכל הדתות. עיר של היסטוריה וחדשנות, מיקרוקוסמוס ליכולתנו לחיות יחד. ירושלים איננה, ולעולם לא תהיה מכשול עבור אלה החפצים בשלום. ‘שאלו שלום ירושלים ישליו אוהביך. יהי שלום בחיילך שלווה בארמונתיך.’ (תהילים קכ”ב)”.

 

שר התיירות יריב לוין: ״אנחנו לא זקוקים לאישור משום גורם כדי לדעת את מה שנכתב עוד בתנ”ך- ירושלים היא בירתה הנצחית של ישראל. אך התוקף המדיני שהנשיא טראמפ העניק הערב באומץ וביושרה- מתקן את העוול ההיסטורי ומציב את האמת בפני אומות העולם כולן.

ירושלים, בירתנו הנצחית, היא הלב הפועם של ישראל, המקום אליו התפללנו שנים. ההכרה בעובדה הפשוטה, הברורה והבלתי ניתנת לערעור הזו, היא ההוכחה לכך שכשאנחנו עומדים על האמת שלנו- מדינות העולם מכבדות אותנו.

זהו יום היסטורי. הנשיא טראמפ הוכיח שוב כי היחסים בין ישראל לארה”ב חזקים ואיתנים מתמיד.

 

שרת המשפטים איילת שקד: “טראמפ בדורו ככורש בדורו. אני מודה לנשיא טראמפ על עמידתו האיתנה בלחצים בינלאומיים כבדים ועל ההכרה בירושלים כבירתה של מדינת ישראל. אני מקווה שבקרוב נראה את בית השגרירות החדש ניצב בבירה.

הפלסטינים צריכים לדעת: חוקי המשחק השתנו. הספינה שינתה כיוון. אני ממליצה להם לא לבחון את סבלנותה של ישראל כלפי איומי הטרור שלהם. ארצות הברית היא הידידה הגדולה של ישראל, וכעת גם עושה את הצעד הראשון שצריך היה להתבצע לפני 70 שנה”.

סגן השר פרוש: הצהרת טראמפ על הכרת ירושלים כבירת ישראל תעלה לנו ביוקר ובתכנית המדינית שיציג הוא יפגע בנו. עדיף בניה בחלקי יו”ש וירושלים שם משוועים לדיור, מאשר הכרזה שאין בה כל ממשות.

שר המדע אקוניס: זהו יום חג למדינת ישראל. שר המדע אופיר אקוניס: ״הערב זכה טראמפ – ובצדק בתואר הנשיא האמריקאני הידידותי ביותר למדינת ישראל, מאז הקמתה. הוא הוכיח שוב את מחוייבותו וידידותו האמיתית לעם ישראל. כעת, עלינו לפעול מיד מול מדינות נוספות בעולם להכרה בירושלים כבירת העם היהודי.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.