יאגף את נתניהו? יעלון: “נערך למהלך פוליטי”

בדברים שנשא בכנס הקיבוצים חשף יעלון: “אני נערך למהלך פוליטי שקורא להתחבר והצטרף. אם מסכימים על זה אפשר ליצור כוח פוליטי שיוכל לחבר כוחות ולנצח בחירות”

 

שר הביטחון לשעבר, רא”ל (מיל.) משה (בוגי) יעלון דיבר הבוקר בכנס הנהגות הקיבוצים של התנועה הקיבוצית בו משתתפים מאות ממלאי תפקידים בכירים מכל הקיבוצים בארץ.

יעלון פתח את דבריו בימיו בקיבוץ גרופית מאז שהגיע לשם עם גרעין נח”ל, היותו מזכיר הקיבוץ וחזרתו לצבא בזמן מלחמת יום הכיפורים שלאחריה נשאר במדים. שר הבטחון לשעבר הגדיש שלמרות מגוריו ברעות, הוא עדיין חבר קיבוץ ועדיין לו ולמשפחתו בית בקיבוץ הדרומי.

כבר בתחילת דבריו הדגיש יעלון – “התנועה הקיבוצית לא סיימה את דרכה במדינת ישראל!”

יעלון הסביר לבאי הכנס את התנהלותו בזירה הציבורית: “אני כל הזמן מחפש מה קורה, אני מוכן לקחת אחריות על השקט הקיים לאורך הגבולות , אבל מתוך ראיה מפוכחת שצריך לנהל מדיניות בלי אשליות, על בסיס של אינטרסים. מדברים על מערכת היחסים בינינו לבין הערבים, למעשה הסכסוך הישראלי-פלסטיני לא קיים וכרגע יש זהות אינטרסים בינינו לבין הערבים. אבל צריך להיות מפוקח.

יעלון דיבר בצער על השיח הקיים כיום בישראל: “תראו מה עושים לנשיא המדינה שאמור להיות שיא הממלכתיות , ח”כים מתנפלים על הורים שכולים. תראו מה עושים לכל דבר שאמור איזונים ובלמים בדמוקרטיה. כשאני שומע ששרה אומרת – הממשלה צריכה לשלוט בתקשורת, את זה לא ארדואן אומר! שר התקשורת עונה לטענה שפיצול הערוצים יביא לקריסת התקשורת ושר התקשורת אומר: “אנחנו נעזור למי שידווח אובייקטיבית”. וזה ככה עובד. בסיס הדמוקרטיה הפך להיות שכולם משתחווים כמו “יס-מן”. לאן אנחנו רוצים להגיע?!

יעלון המשיך ונתן דוגמאות בעניין – “קחו למשל את ההתייחסות לבית המשפט העליון, אפשר לעשות דיון אבל לא דיון של דה לגיטימציה. אני חווה כשר ביטחון שיש מידניות מכוונת של דה לגיטימציה לבית המשפט. הרי ברוב הנושאים שבית המשפט עסק זה גלגול אחריות של הרשות המבצעת ואח”כ תוקפים אותו על התערבות. אני אומר לכם במפורש – יש מדיניות מכוונת של פגיעה בבית המשפט העליון. זה נכון לגבי משרתי ציבור. מערכת שצריכה להיות מקצועית ולהגיד את דברה באומץ לא יכולה לבקר את המערכת – תראו איך תוקפים את הקצונה ולא נתונים גיבוי לקצונה. תראו מה עושים לראש שב”כ שבא וממליץ לשים מגנומטרים בהר הבית שגם מסתברת כהמלצה כנכונה והולכים גם בדרך הזאת. בדרך יש שרה קוראת לו פחדן ואחרים קוראים לו ולאנשי השב”כ “הזויים”. ואחרי כל זה – אין מי שמגן עליהם ואין ראש ממשלה ראש ממשלה שמייצב – להפך – הוא מתייחס לתקשורת, לבית המשפט העליון ולמשרתי הציבור בתור אליטות שלא מאפשרות לו לשלוט. לכן יש צורך בכיוון אחר מבחינת בשיח הפוליטי”.

יעלון הוסיף את הצורך בשיח בין מגזרים בחברה – “באמנת כנרת שורטט חזון של מדינה יהודית ודמוקרטית. לצערי לא הספיקו לקיים את הדיון עם הערבים, אבל כיום במקום לעשות שיח יש שיח של הקצנה – ימין שמאל – יהודים ערבים . מחזירים אזכנזים – מזרחיים. שיח של שנאה של פוליטיקאים שאמורים להיות מנהיגים מתנהגים כמו פוליטיקאים כדי לגבש את המחנה ואיך עושים את זה – מגבשים הקצנה נגד מישהו, וזאת לא מנהיגות. כשמתסכלים על ההיסטוריה שלנו, על החורבנות שלנו – זה לא קרה מאיום חיצוני רק מפילוג פנימי. רה”מ אמר אני מקווה שנשרוד מאה שנה – הוא התכוון לאיום החיצוני . אני יודע מה לעשות עם איראן ועם דאעש, עם חיזבאללה וחמאס. יותר מטריד אותי האיום הפנימי. במקום שהמנהיגים ילכו לשיח מפלג הם הולכים לשיח של פילוג. לתנועה הקיבוצית יש מקום להניף דגל במקום הזה של איחוד החברה. התנועה לא יכולה להדיר את רגליה מהשיח הרחב בתחומים הללו”.

שר הבטחון לשעבר המשיך והתייחס לפרשות השחיתות האחרונות: אני בא מכנס ביטחון בקנדה, מצד גאה לייצג גם אם לא רשמי את ישראל. צה”ל מוערך וגופי הבטחון כשזה נוגע לשאלה של מה נוגע לכם שם -1000 ,2000 ,3000 מצד אחד מתבייש. אני מתבייש שזה ראש ממשלה שלישי ברצף מצד שני גאה שמערכת אכיפת החוק עדיין עצמאית ומתפקדת ופעולת, הגם שיש בה בעיות. אני מאד מודאג שהפוליטיקאים ישחיתו גם אותה. הגיע הזמן שיהיה ראש ממשלה שלא יהיה מה לחקור אותו.

לסיום התייחס שר הבטחון לשעבר לפרשת דין ישכרוף ושוברים שתיקה ואמר:”אני מכיר את ארגון “שוברים שתיקה” מאז שהוקם בתקופה שהייתי רמטכ”ל. הקדשתי לזה אז דיון במטה הכללי ואמרתי אם זה מה שקורא למטה ואנחנו לא יודעים זה חמור מאד. קראתי לראשי הארגון ובקשתי שיביאו עדויות כי יש מקום לחקירה. עד האירוע המדובר של דין ישכרוף לא שמעתי אפילו עדות אחת” .

במענה לשאלה מהקהל הוא דיבר על עתידו הפוליטי: “אני נערך למהלך פוליטי שקורא להתחבר והצטרף. אם מסכימים על סדר יום משותף. אין סיכוי להסדר קבע בטווח הקרוב אבל אני לא רוצה מדינה דו לאומית. אם ככה בואו נעסוק באתגר. אם מסכימים על זה אפשר ליצור כוח פוליטי שיוכל לחבר כוחות ולנצח בחירות”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.