יאסר על חברות להציע עסקאות ללקוחות שאינם מעוניינים לקבל שיחות שיווקיות

חקיקה זו תחסוך עד 500 מיליון שקל בעסקאות מפוקפקות. סגה”ש אורי מקלב שיזם את החוק: “אנשים רכשו טלפון כדי שישרת אותם אך בפועל נהפך מכשיר הטלפון למכשיר שיווק לכל דבר”

מליאת הכנסת אישרה באופן סופי פה אחד את הצעת החוק אותה יזם סגן שר התחבורה הרב אורי מקלב יחד עם חברי הכנסת הרב משה גפני והרב יעקב אשר, אליה הוצמדה אף הצעת חוק ממשלתית, האוסרת על חברות להתקשר ללקוחות במטרה להציע להם הצעות שיווקיות, במסגרת החוק יוקם מאגר של לקוחות אשר אינם מעוניינים לקבל שיחות שיווקיות.

כבר היום החוק אוסר על חברות לצנטק ללקוחות, זאת לאחר חקיקה שהוביל בנושא סגן השר הרב מקלב עוד בקדנציות הקודמות, אך פירצה בחוק אפשרה לחברות להתקשר ללקוחות פוטנציאלים כדי להציע להם רכישת מוצרים.

הצעת החוק קובעת כי הרשות להגנת הצרכן תקיים ותנהל מאגר שיכלול מספרי טלפון של צרכנים שמעוניינים להגביל קבלת שיחות שיווקיות. עוסק שיעבור על החוק צפוי לעיצום כספי של 25,000 שקלים ליחיד ול-45,000 שקלים לתאגיד – כאשר מדובר בעיצומים ברמת החומרה הגבוהה ביותר. כמו כן תוכל הרשות להוציא צו מנהלי להפסקה מידית של הפרה, במקרה של הפרה חמורה, ובמקרה כזה ניתן יהיה להטיל עיצום כספי הגדול פי 3 מהסכום המקורי הקבוע בחוק.

הערכה היא שחוק זה יחסוך לחלשים ביותר עד 500 מיליון שקל בעסקאות מפוקפקות. במהלך הדיונים הרבים ביקשו בעלי חברות לאפשר להם להתקשר ללקוח ולהודיע לו על סיום עסקה, כאשר באותה שיחה יציעו לו עסקה חדשה, אך זו נדחתה על הסף.

סגן שר התחבורה והרשות החרדית הרב אורי מקלב: נאבקנו עבור הצעת חוק זו לאחר סבל רב של צרכנים, אנשים רכשו טלפון כדי שישרת אותם אך בפועל נהפך מכשיר הטלפון למכשיר שיווק לכל דבר, אדם צריך להיות בעלים על מה שרכש ולא להיות חשוף להטרדות. זו גזילת זמן ופגיעה בהגנת הצרכן ואני שמח שמליאת הכנסת אישרה את הצעת החוק שלנו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.