“אם לא יתוקן חוק הגיוס – לא נאשר את התקציב” (וידאו)

סיעת ‘יהדות התורה’ מאיימת: במידה ולא ישונה תיקון חוק הגיוס לא נאשר את התקציב. יו”ר סיעת ‘יהדות התורה’ ח”כ מנחם אליעזר מוזס אמר היום : “התקציב לא יאושר אלא אם כן חוק הגיוס יעבור בקריאה ראשונה שניה ושלישית. הסכמים חייבים לכבד. יו”ר הקואליציה, צחי הנגבי, אמר בתגובה למוזס כי לוחות הזמנים לא יאפשרו להעביר את החוק בשלוש קריאות {יהדות התורה מאיימת }

סיעת ‘יהדות התורה’ מאיימת: במידה ולא ישונה תיקון חוק הגיוס לא נאשר את התקציב. ביום שני בשבוע הבא בשעה עשר בבוקר יתחיל הדיון על תיקון בחוק הגיוס והדיון על חוק מעמד החטיבה להתיישבות, שניהם לקריאה ראשונה. ולאחר מכן יובאו לקריאה שניה ושלישית עוד קודם אישור התקציב.

יו”ר סיעת ‘יהדות התורה’ ח”כ מנחם אליעזר מוזס אמר היום (ב’) ל’ערוץ הכנסת’: “התקציב לא יאושר אלא אם כן חוק הגיוס יעבור בקריאה ראשונה שניה ושלישית. אנו עומדים על כך, הסכמים חייבים לכבד אנחנו יודעים מה המשמעות של משא ומתן – הכניסו בהסכם הקואליציוני כי חוק הגיוס יהיה לפני חוק התקציב”. אמר מוזס.

לפי החוק, הממשלה חייבת לאשר את התקציב עד יום חמישי הקרוב. בהתאם לכך, קיבלו המפלגות החרדיות הבטחה מראשי הקואליציה כי חוק הגיוס ישונה והסנקציות הפליליות יידחו בשש שנים. ביש עתיד הודיעו כי יעתרו לבג”צ נגד החוק.

יו”ר הקואליציה, צחי הנגבי, אמר בתגובה למוזס כי לוחות הזמנים לא יאפשרו להעביר את החוק בשלוש קריאות, וכי בשבוע הבא, יומיים לפני אישור התקציב, התיקון לחוק הגיוס יעלה בקריאה ראשונה.

בתזכיר החוק שהופץ בסוף השבוע נחשף מה השינויים הצפויים בחוק הגיוס המתוקן: “תקופת ההסתגלות” שאפשרה בחוק הקודם לצעירים החרדים פטור מלא משירות עד 2017, תוארך עתה עד 2020. בנוסף – בין השנים 2020 ל-2023 תונהג “תקופת הסתגלות שנייה”, בה יידרשו החרדים לעמוד ביעדי גיוס, אך במידה ולא יתגייסו מספיק צעירים חרדים לא יונהגו סנקציות פליליות כפי שדרש החוק הקודם, אלא הדבר יהיה נתון לשיקול דעתו של שר הביטחון.

עם זאת, רוב סעיפי החוק לא ישונו – ובראשם יעדי הגיוס שנקבעו, לפיהם בכל שנה יגדל מספר החרדים המשרתים כך שב-2020 צפויים לשרת 15,000 חיילים חרדים על פני 3 מחזורי גיוס. בתום תקופה זאת, ב-2023 תידרש הכנסת להאריך את החוק, או שתוקפו יפקע ואז יונהגו סנקציות פליליות כיוון שחוק שירות ביטחון הרגיל יכול על כלל הצעירים במדינה, כולל החרדים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.