"יום יבוא ונגיע לירושלים": הצצה לתערוכת הכמיהה לישראל

תערוכה העוסקת בכמיהה לירושלים של קהילת ביתא ישראל מוצגת בגלריה עזריאלי של המכללה האקדמית הדסה ירושלים • התערוכה מתמקדת ביצירותיהם של אמנים ואמניות מבני הקהילה ועוסקת בנושא דרך תמונות מרתקות המציגות את החוויות, התרבות והזהות האישית והקבוצתית של בני הקהילה

התערוכה "יום יבוא ונגיע לירושלים" מוצגת השבוע בגלריה עזריאלי של המכללה האקדמית הדסה ירושלים. על חלונות הגלריה מוצגים צילומים של עבודות דיגיטליות, ציורים, איורים וטקסטים העוסקים בכמיהה לירושלים שהייתה הלב הפועם בחיים של בני הקהילה באתיופיה. שִׁימְלָה, שִׁימְלָה אָגַרְצִ'ין, יְרוּסָלֵם דְּהָנָה? (חסידה, חסידה, ארצנו ירושלים, מה שלומה?) הייתה קריאתם של ילדי קהילת "ביתא ישראל" למראה להקות החסידות שהיו עוברות בשמי אתיופיה. הם האמינו שכל החסידות מגיעות מארץ ישראל.

דרך הגעתם של ראשוני היהודים לאתיופיה לוט בערפל. הסברה המקובלת בקרב בני הקהילה היא כי הם היו צאצאים של בני שבט דן. על פי המסורת, מאז תקופת השבטים המשיכו בני "ביתא ישראל" לדבוק באמונתם ובאורח חייהם המיוחד אף שחיו בקרב עמים אחרים בעלי אמונות אחרות ולמרות ניתוקם המוחלט משאר תפוצות היהודים בעולם. קריאת הילדים סימלה יותר מכול את כמיהתם של יהודי אתיופיה לירושלים, שמאז ומעולם הייתה עבורם חלום אוטופי, אגדה רחוקה ומסתורית שסביבה נרקמו סיפורי גבורה על-אנושיים.

מזה כעשור חוקרת האוצרת כרמל גופר את עבודתם של אמניות ואמנים יוצאי אתיופיה המבטאים ביצירותיהם את הלכי הרוח הרווחים בחיי הקהילה בישראל.

בתערוכה מוצגות 13 יצירות, ביניהן:

ברוך טגניה, האמנית דנה יוסף , ציור דיגיטלי – יליד אתיופיה 1944, השתייך לקבוצת הנערים שנשלחו לישראל, להכשרה ללימוד הוראה בכפר בתיה בשנת 1956. טגניה היה גורם מרכזי בהעלאת המודעות בנושא יהדות אתיופיה במדינת ישראל ובקרב יהדות העולם.

חרות טקלה לגסה, האמן טל מגוס, אקריליק על בד, 60/80, 2020 – חרות טקלה לגסה ילידת 1948, עסקה פעילות מחתרתית לקידום העלייה, שהובילה למעצרה על ידי השלטונות באתיופיה, הייתה אחות במקצועה, מאחוריה שנים רבות בהן סייעה לעולים מאתיופיה בהשתלבותם בחיים בישראל.

״נשר״, האמן דוויט היילו אקריליק על בד, 70/120, 2023 – ציור בהשראת מוטיב החסידה על פיו החסידות שבמעופן נודדות לישראל וממנה, יכולות לשאת על גבן את כל המשפחה ולהביאה לירוסלם.

מימין לשמאל: היצירות עוד מעט, שימלה שימלה וחרות טקלה לגסה (צילום: יח"צ)

עוד מעט, האמנית אילנה פרדה, שמן ואקריליק, 2023 – בציור נראים שלושת אחיה של האמנית ממתינים בחושך למטוס שיגיע וייקח אותם לישראל. המשפחה המתינה שש שנים לרגע המיוחל הזה.

שימלה שימלה, האמן אורי יוגב, ציור דיגיטלי, 2016 – איור זה בו נראים שני ילדים רכובים על גב חסידה בדרך מאתיופיה לירושלים, לקוח מתוך פרויקט הגמר של אור יוגב . (בצלאל המחלקה לתקשורת חזותית, 2016) הסבא שעלה מאתיופיה לבד עם חבר, בשנות ה-40 של המאה הקודמת נפטר צעיר ולא הותיר מידע רב על סיפור העלייה שלו. אור כתב ואייר יומן גרפי על סיפור העלייה העלום בו שילב סיפורי עם אתיופיים בשם: ״סיפורי סבא בדרך מאדיס אבבה״

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *