“הנוער החרדי זנח את מורשתו המדינית של הרב שך” / אבי שיף

חוק הגיור הופך לעוד מסמר בארון הקבורה של הקואליציה הנוכחית, יוסי ביילין מספר מה חושבים בציבור החרדי על הסכם שלום אפשרי וגדעון סער מגדל עמוד שדרה מנהיגותי. כתבנו הפוליטי אבי שיף עם הדברים החשובים שצריך לשים לב אליהם השבוע

1. שבוע קשה עבר על כוחותינו. זו לא אמירת סלנג או ביטוי שחוק, רק שיקוף אמיתי של סך כל התחושות שקשות שחווה השבוע כל יהודי בארץ ובעולם, עם היודע הבשורה המרה על מותם של החטופים, עם ישראל הרכין ראש והתאבל מרה. אין כאן שום ביטוי שיכול להיות מוגזם מידי להיפך, ביטוי הצער הגדולים ביותר הם בבחינת יריית הפתיחה לכאב שפילח את לב אחינו בני ישראל די בכל אתר ואתר. העיסוק בעניינים פוליטיים יכול להיראות מגוחך ובצדק, ובכל זאת ננסה בקצרה בשורות אלו לסכם את האירועים הנוספים שהתחוללו השבוע ושצריך לשים אליהם לב.

2. כל ינוקא פוליטי מתחיל יכול להבין שהקואליציה הנוכחית לא יציבה במיוחד. לפיד ובנט כבר לא אחים, התנועה בראשות לבני כבר רואה עצמה מחוץ לממשלה לאור הקיפאון המדיני ואם לא די בכך, השבוע עוד גורם החליט להוביל קו של מרד קואליציוני. ח”כ אלעזר שטרן נעדר השבוע במחאה מההצבעה על האי אמון בממשלה ביום שני במליאת הכנסת. שטרן זועם על הקואליציה שלא מקדמת את חוק הגיור שאמור לעלות להצבעה שנייה שלישית ומתעכב לאור התנגדות הבית היהודי. התסכול ב”התנועה” בא לאחר שהובטח להם שתמיכתם בחוקי המשילות של הליכוד ביתינו, חוק הגיוס של יש עתיד, וחוק המשאל עם של הבית היהודי יבטיח רוב גם לחוק בהובלתם שיכול לסייע להם להציג לבוחריהם עשייה משמעותית ולו למראית עין. לבני מבהירה לכל מי שרוצה לשמוע שהיא רואה בחוק הגיור כחוק דגל שחייב לעבור, המשך עיכובו יתסיס עוד יותר את האופוזיציה הפנימית במפלגתה וידחוף לפרישה אפשרית מהממשלה.

3. בסוף השבוע שעבר קיימו בארגון “יוזמת זנבה” סמינריון מיוחד במסגרת מאמציהם להסברת עקרונות תוכנית השלום בהובלתם. עקרונות התוכנית כבר די מוכרים אבל ניצלנו את ההזדמנות לתפוס לשיחה את איש מחנה השמאל יוסי ביילין. עניין אותנו לשמוע את חוות דעתו באשר לדיבורים אודות התקרבות באחרונה בין החרדים למפלגות השמאל, על רקע אובדן הברית ההיסטורית עם הליכוד, בדגש על החלפת הראשים בש”ס בין אלי ישי הימני לאריה דרעי שתדמיתית נתפס כפחות ימני מישי. לדברי ביילין הסקרים שערכו אנשיו באופן עקבי מגלים שיש התנגדות מובנת בקרב המגזר החרדי להסכם שלו. “אנחנו לא מבינים למה זה קרה, יש בציבור החרדי שנאה לערבים” ביילין ציין עוד שהדבר מפתיע כפליים על רקע תפיסת עולמו של מרן ראש הישיבה הרב שך זצ”ל שהוביל קו ברור להימנע מעימותים מיותרים ולתמוך בהסכמי שלום ברי קיימא. “חבל שהצעירים שלכם לא מכירים את דעותיו של הרב שך לעומק בנושא המדיני”, הוא אמר. מעניין היה לשמוע את דעתו לגבי תמיכת ש”ס בהסכם שלום עתידי, “אריה דרעי מתאים להיות פרטנר אבל הוא לא ראוי. היה לו חלק ביוזמת אוסלו, אבל אני לא רוצה לשתף איתו פעולה. אחרי שהאיש נכנס לכלא, דעתי הייתה שאסור לו לחזור לפוליטיקה”.

4. מי שעקב אחרי גדעון סער בשנתיים האחרונות, מתקשה להאמין למעשיו באחרונה. סער התל אביבי המובהק מעולם לא היה מוכר כלוחם שבת יוצא דופן. הלשונות הרעות שכולנו שמענו מדברות על כך שהאיש בונה על את יחסיו כראש הממשלה הבא (לתקוותו) עם החרדים. פעיל בכיר בליכוד טען באוזנינו, “גדעון סיפר לנו השבוע שמאז שנולד לו הבן לפני כחצי שנה הוא התחיל לשמור שבת”. הטעים והוסיף, “לטובתו עדיף שלא יגזים כי זה עלול להתקבל בצורה לא נכונה ולהביא לכך שאנשי הליכוד יכעסו”. ולמרות זאת, אם וכאשר יהפוך למועמד הליכוד לראשות הממשלה, נראה שסער מוכיח שהוא יודע לקבל גם החלטות פחות פופולאריות ולעמוד מאחוריהן, מול מתקפה תקשורתית ופוליטית שהשכיחה באחת את השבחים הרבים שקיבל בעקבות הובלת ניצחונו של ריבלין בבחירות לנשיאות. עוד נראה.

8 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. למה זנחו את מורשת הרב שלך בנושא המדיני? תשובה תמצאו בטורו המצויין של מרדכי קידר!

  שיעה |
  הגב
 2. ממתי ביילין הזה מאדריכלי פשע אוסלו מעניין את מישהו…

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. אך אפשר לחשוב פוליטיקה בשבוע עצוב כזה?

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 4. חייבים לערוך תחקיר מי דוחף את ח”כ שטרן לעביר את חוק הגיור.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב