הנתונים שמסעירים את הציבור החרדי: יותר מתגרשים – פחות מתחתנים

נתונים חדשים מצביעים על זינוק משמעותי במספר המתגרשים בערים החרדיות, במקביל, נתונים נוספים מצביעים על ירידה באחוזי הילודה במגזר. צפו

תופעת הגירושין בחברה החרדית התעצמה בשנים האחרונות אך עדיין מוגדרת כשולית ושלילית.

על פי הנתונים שהתפרסמו אתמול בערוץ 2 אחוזי המתגרשים החרדים נמוכים בהרבה מאלה של החברה הכללית, אך עלו באופן משמעותי במהלך השנים אחרונות.

בתכנית הלילה של דוריה למפל  ב”רשת”, הציג יאיר שרקי את הנתונים שמצביעים על זינוק במספר המתגרשים בערים החרדיות, “בדקו 4 ערים חרדיות ושם רואים הכפלה של פי 2 עד פי 4 באחוזי הגירושים שעלו בשיעור ניכר”. ניתח שרקי. כאמור, מדובר בתופעה שולית ביחס לגידול שנרשם במגזר החרדי.

גורמים יודעי עניין מפרטים בשיחה ל”אקטואליק” כי כיום, ניתן להבחין ולשמוע על גרושים או גרושות חרדיות -שמסתובבים או מתהלכות בחוצות הערים החרדיות, תופעה שבעבר לא הייתה כמעט קיימת.

שרקי ציין עוד כי לזה אפשר להוסיף גם את הנתון על ירידה במספר הילדים הממוצע אצל נשים חרדיות, ואפשר כבר לדבר על תהליך דרמטי של החלשות התא המשפחתי שעובר גם על החברה החרדית מתחיל שנות ה2000

המודרניזיציה הגיעה לתא המשפחתי

אתמול פרסם אהרן רבינוביץ כתבה נרחבת ב”הארץ” שעסקה במודרניזציה שהגיעה לחברה החרדית. מתברר, כי ב–2004 61% מהחרדים עד גיל 25 כבר היו נשואים, כיום רק 44% מהם התחתנו. המגמה, שבולטת בקרב נשים, קשורה ברצון ללמוד ולהתבסס כלכלית לפני הנישואים.

“את העלייה בגיל הנישואים אצל בנות אני רואה בצורה מוחשית”, אומרת נ להארץ’. “רק השבוע ניסיתי להציע שידוכים לשתי בנות, אחת מהן חסידית, שלומדות במסלול הנדסאים. האמהות שלהן אמרו לי חד־משמעית שעד שהן לא יסיימו את השנים הראשונות של הלימודים אין על מה לדבר. הן אמנם עדיין צעירות, אבל אפשר לראות שמי שלא סיימה ללמוד — לא מתחילה בשידוכים. פעם זה בכלל לא היה שיקול”

טלאור היא אשה חרדית. “התחלתי לצאת לדייטים רק בגיל 22″, היא סיפרה ל”הארץ”. “באותו זמן הייתי בלימודים, ולא הרגשתי שדחוף לי להתחתן. לאחר מכן היו שנתיים נוספות שגם בהן זה לא היה בראש מעייניי, אבל עכשיו זה כבר אחרת.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. יששש הקידמה מגיעה

  החרדיות מתרסקת החרדים הפרימיטיבים מגלים עולם שאין בו רק שחור ולבן. אמנון לוי ואבישי בן חיים צדקו, העסקנים מנהלים קרב מאסף

  שימי |
  הגב
 2. נראה שאתם מרוצים מכל העניין...

  ובכלל נהנים מכל מה שמערער את יסודות את הציבור החרדי הקלאסי שפעם גם אתם הייתן נמנים על שורותיו…

  משיב |
  הגב