הסופה כבר כאן: הלימודים בירושלים הופסקו, נערכים לשלג בנגב

שלג קל החל לרדת הלילה בפסגות הגבוהות של של רמת הגולן, במהלך היום צפוי השלג להתפשט לצפת, ירושלים ואזורים נוספים, כאשר בלילה הוא צפוי לרדת אף בבית שמש, באר שבע ומצפה רמון. בעקבות הסערה: הלימודים בירושלים ובצפת הסתיימו היום בשעה 12:00

ברחבי הארץ כבר מורגשת הסערה הגדולה כאשר היא צפויה להתחזק עוד במהלך היום, בהרי הצפון צפוי שלג כבר משעות הצהריים והחל משעות אחר הצהריים צפוי השלג להגיע לאזור המרכז ולהיערם גם בירושלים.

השלג צפוי להיערם בשעות אחר הצהריים של יום חמישי בכל ההרים מגובה 600 מטר. בשעות הלילה צפוי רום ההיערמות לרדת ושלג ייערם על הקרקע גם בהרים מעל גובה 400 מטר ואולי אף למטה מכך. השלג יימשך עד יום שישי בצהריים, אז יהפוך בהדרגה לגשם ויימשך גם ביום שבת.

תושבים בבירה נערכים לסופ”ש המושלג, כאשר במרכולים וחנויות המזון נרשמו אמש והבוקר תורים ארוכים של תושבים שביקשו להצטייד מראש במצרכים הדרושים לקראת המצור הצפוי. בתוך כך, עיריית ירושלים העמידה 230 מפלסות שיפנו את הצירים המרכזיים משלג.

ברמת הגלון ובישובים המבודדים בשומרון נערכים לטפל בשלג הכבד באמצעות נגמשי”ם וכלי רכב צבאיים שיובילו אנשים במידת הצורך.

גם במד”א מוכנים לגל הקור:

נגמ”שי צה”ל יוצבו בתחנות מד”א לקראת השלג הכבד הצפוי בסוף השבוע

במד”א מוכנים למזג האוויר הסוער הצפוי החל מיום חמישי (19.2), וערוכים להעניק טיפול רפואי לכל נפגע גם בתנאי מזג האוויר הקשים * בתחנות מד”א יוצבו נגמ”שי פינוי של צה”ל אליהם הוצמדו חובשים ופאראמדיקים של מד”א לצד חיילי הנגמ”ש, לטובת פינוי חולים ונפגעים ממקומות בהם הגישה תהיה חסומה עקב השלג הצפוי בהרי הצפון, המרכז ובירושלים.

במד”א ערוכים לטפל בנפגעים כתוצאה מגל הקור הצפוי בסוף השבוע. גל הקור ושאר פגעי מזג האוויר עלולים להזיק לאוכלוסייה רגישה הכוללת קשישים ופעוטות. במד”א ממליצים להישאר במקום סגור ומחומם ככל הניתן עד שגל הקור יחלוף.

במזג אויר קר שכזה, קיימת חשיבות רבה לשמירה על אוכלוסייה שיכולה בקלות להיפגע מפגעי הקור- בעיקר קשישים ותינוקות. בחודש האחרון נקראו צוותי מד”א להעניק טיפול רפואי מציל חיים לאנשים שסבלו מתת-חום גוף (היפוטרמיה) בהם שני קשישים שנמצאו בביתם לאחר שהיו מוטלים שעות רבות על הרצפה לאחר שמעדו ונפלו וסבלו מהיפוטרמיה קשה. על כן, מחדדים במד”א את ההנחיות לשמירה על ביטחונן של אוכלוסיות אלו: לא לקחת סיכונים מיותרים – במקרה חירום הדורש פינוי לבית החולים בתנאי שלג, צרו קשר עם מד”א בקו החרום 101 ואל תצאו עם רכבכם הפרטי לכביש.

מנכ”ל מד”א, אלי בין, הנחה את הכוחות הפועלים באזורים הצפויים לשלג לנקוט בשורת צעדים שתביא אותם למוכנות הגבוהה ביותר האפשרית על מנת שיוכלו להעניק שירות מלא, מהיר ומקצועי לתושבי האזור גם בתנאי מזג אויר קשים במיוחד.

בין היתר, הונחו כוחות מד”א לתגבר את המשמרות בעובדים ובמתנדבים, על מנת להעניק מענה מלא במידה ויהיה ביקוש גובר לשירותי מד”א ובעיות עבירות לכלי רכב פרטיים, דבר שעלול לגרום לקריאות רבות יותר לאמבולנסים.

עשרות אמבולנסים של מד”א עם הנעה קדמית (4X4) הועמדו בכוננות. כמו כן, שרשראות שלג כבר הורכבו על גלגלי האמבולנסים, על מנת שאלה יוכלו לעבור בבטחה, במהירות וביעילות גם במקרים של שלג הנערם על הקרקע באזורים שונים. כונני מד”א עם אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ יוצבו בכוננות בשכונות הערים והיישובים ברחבי הארץ בהם צפוי לרדת שלג. לרכבי החירום של מד”א יצטרפו גם 125 ג’יפים מיחידית הג’יפים המיוחדת של מתנדבי מד”א אשר ירתמו לכל המשימות הנדרשות בימי הסערה הצפויים.

בנוסף, הופצו במד”א הנחיות נהיגה בטוחה בשלג, בגשם ובשיטפונות עבור כוחות ההצלה של מד”א, שתאפשר שמירה על חייהם של אנשי הצוותים הרפואיים.

במד”א עובדים בשיתוף פעולה ובתיאום מלא עם הרשויות המקומיות, עם גורמי הביטחון, צה”ל, משטרת ישראל, כיבוי אש ועוד. במקרים של ניתוק דרכי הגישה לבתי החולים ובמקרה של צירים חסומים לאמבולנסים, הרשויות המקומיות יפנו בעדיפות עליונה מפלסות לפתיחת הצירים באותם מקומות, על מנת שיתאפשר פינוי חולים ונפגעים במהירות האפשרית לבתי החולים. בתחנות מד”א יוצבו נגמ”שי פינוי של צה”ל אליהם הוצמדו חובשים ופאראמדיקים של מד”א לצד חיילי הנגמ”ש, לטובת פינוי חולים ונפגעים ממקומות בהם הגישה תהיה חסומה.

גם בשירותי הדם של מד”א נערכים בכוננות מוגברת באזורים בהם צפוי לרדת שלג. במד”א עומדים בקשר עם בתי החולים וערוכים לספק את מנות הדם על פי הצורך גם בתנאי מזג אוויר קיצוניים.
מנכ”ל מד”א, רמ”ג אלי בין: “במד”א עומדים בקשר ובתיאום מלא עם משרדי הממשלה הרלוונטיים, הרשויות המקומיות, צה”ל, משטרת ישראל וכיבוי. כוחות מד”א בכל רחבי הארץ הונחו לכוננות מוגברת בשל מזג האוויר הסוער הצפוי בימים הקרובים בדגש על כוננות מיוחדת באזורים הצפויים לשלג. אני קורא לציבור במיוחד במהלך ימי הסערה לשמור על קשר רציף עם בני משפחה ושכנים קשישים המתגוררים בגפם ולוודא שאינם נזקקים לעזרה, ולתת את הדעת על הנחיות הבטיחות המצילות חיים שמפרסם מד”א, על מנת להימנע מפגיעות בנפש ולהישמע להנחיות משטרת ישראל והרשויות המקומיות על מנת למנוע סכנת חיים. אני מאחל לכולנו חורף בטוח ובריא”.

לקראת הסערה: שלג, גשם וקור בדרך: כתבי חדשות 2 מעדכנים על ההיערכות

צפו: אלעד זוהר עם תחזית מזג האוויר המעודכנת

(באדיבות רשת)

מדריך מד”א לחורף בטוח

על מנת להישמר ולהימנע מפגיעות בגוף ממליצים במד”א לציבור:
· במקומות בהם יצטבר קרח או שלג על המדרכות והכבישים, מתבקש הציבור להימנע מלנוע שם שלא לצורך, בשל ריבוי מקרים של החלקה ושבירת גפיים בעבר.
· במקרה של הפסקת חשמל- עבור חולים המונשמים בביתם על ידי מכשיר הנשמה, יש לוודא כי סוללות הגיבוי של המכשיר זמינות ומוכנות לשימוש לפרק זמן ממושך.
· מחשש לקריסה- יש להימנע משהייה תחת סככות, פרגולות, צריפים או מבנים ארעיים שנערם עליהם שלג בגובה של מעל ל-10 ס”מ.

היזהרו מתנורי הסקה:
הרעלת חד תחמוצת הפחמן (co), היא קטלנית. הגז עשוי להיפלט כתוצאה משימוש בתנור גז או קמינים הפועלים על גחלים. זהו גז חסר צבע או ריח ולא ניתן להבחין בקיומו עד שמתחילים להופיע סימני ההרעלה, לכן חשוב לנקוט בכללי בטיחות:
· איוורור – בזמן הפעלת ההסקה יש להקפיד על אוורור נאות, לשם תחלופת אוויר.
· תחזוקה – יש להקפיד על בדיקה תקופתית של מערכת ההסקה באופן שוטף.
· מנע שריפה – הרחק תנורי חימום הפועלים על אש גלויה (כגון ספירלה) מחפצים העשויים להתלקח (ספות, שמיכות). אין לייבש בגדים על תנורים כאלה מחשש לדליקה ויש לבדוק טרם חיבור התנור לחשמל את תקינות השקע והתקע. הקפידו למנוע גישה של ילדים לתנור. במד”א מדווחים כי בימים האחרונים חלה עליה משמעותית בכמות השריפות בשל תנורים שנותרו ללא השגחה, ועל כן נדרש הציבור ליתר תשומת לב בנושא זה.
· סימני הרעלה – סחרחורת, בחילה והקאה, עייפות,חולשה והרגשה כללית רעה. במקרים קשים – גם אבדן הכרה. זהו מצב חירום רפואי מסוכן, ויש לנהוג מיד על פי ההנחיות הבאות.
· ערנות מצילה חיים! במקרה של הופעת הסימנים לעיל בבית שמופעלת בו מערכת הסקה, סגור מיד את המערכת, אוורר את הבית והזעק את מד”א בטלפון חירום 101.

שימרו על חום גופם של קשישים, תינוקות וחולים המרותקים למיטתם:
יש להלביש אנשים מקבוצות אוכלוסייה אלה בשכבות של בגדים קלים, שיאפשר תנועה (תנועה מייצרת חום), יש לכסות אותם בשמיכה קלה ולדאוג לחימום של כ- 24 מעלות.
שימו לב – אין לכסות תינוקות בשכבות רבות או בשמיכה כבדה, שכן הדבר עלול לגרום לחנק. בנוסף, יש להקפיד שלא יישארו חפצים מיותרים במיטת התינוק על מנת שלא יפגעו בו במהלך הלילה.

סימנים לירידה בחום גוף: ירידה בתפקוד, בלבול,מיעוט אכילה ושתיה, שינוי התנהגות וישנוניות. בהופעת סימנים אלה יש לחמם את החולה ולהזעיק את מד”א בטלפון חירום 101

במד”א ממליצים לכל אדם לעבור קורס החייאת תינוקות, ניתן להזמין מדריך לקבוצות בבית, מידע נוסף ניתן לקבל בטלפון 8101* ובאתר מחלקת ההדרכה של מד”א בכתובת http://www.shops.mdais.org

נהיגה בטוחה:
בימים גשומים במיוחד, הכבישים חלקים מאוד וסכנת ההחלקה קיימת גם במהירות נמוכה. הקפידו לשמור מרחק מהרכב לפניכם, ולנסוע במהירות נמוכה ביותר. בנוסף, יש לשים לב לאדים המצטברים על שמשות הרכב ועלולות לגרום לפגיעה בראות. על כן, יש להקפיד על אוורור הרכב ועל הפשרת האדים באופן קבוע.
בנוסף, יש לשים לב שלא להיכנס עם הרכב לשלוליות- גם אם נראה שאינן עמוקות במיוחד. רכבים עלולים להיסחף בקלות במקומות מוצפים, והנהג עלול לאבד לחלוטין את השליטה על רכבו, ואף להסתכן בטביעה.

ילדים ברכב מחומם:
אין להשאיר ילדים ללא השגחה ברכב מחומם! האוויר המחומם אינו מספק די חמצן לפעוטות ועל כן עלול להיגרם להם נזק. יש להימנע באופן מוחלט מלהשאיר ילדים ללא השגחה ברכב!

זהירות מרוחות חזקות:
בעת השתוללות רוחות חזקות ברחבי הארץ, עלולים חפצים רבים להינתק ממקומם, לעוף במהירות רבה ולפגוע בעוברים ושבים. על כן, יש להקפיד לחזק חפצים שונים הנמצאים בחוץ, כגון כסאות ושולחנות גן, עמודי תאורה, חבלי כביסה ומתקנים לתליית כביסה הנמצאים בחוץ, צעצועים ועוד על מנת שלא יפגעו בקהל החולף ברחובות.
חשוב להקפיד ולהיזהר במהלך פתיחת וסגירת חלונות שיכולים להיטרק בעוצמה רבה עקב הרוחות הנושבות בחוזקה.

נפגעתם מקור??
כך תעניקו טיפול רפואי ראשוני עד להגעת כוחות מד”א למקום:

היפו תרמיה
· קבוצות סיכון עיקריות – קשישים, תינוקות, אלכוהוליסטים, הומלסים, חיילים (במהלך שמירות ואימונים) וספורטאים (כתוצאה מסקי וגלישת גלים בחורף).
· סימנים עיקריים – ירידה במצב הכרה , התנהגות לא ברורה וירידה בשיקול הדעת, רעד שמתגבר עד הפסקה מוחלטת, ירידה בדופק, דופק לא סדיר, ירידה בשליטה מוטורית, ירידה בקצב הנשימה, ריח אציטון, עור חיוור וכחלחל.
· סכנה עיקרית – הפרעות קצב לב.
· טיפול – במידה והחולה רטוב יש להוריד את הבגדים וייבוש החולה. בכל מקרה יש להלביש ולכסות.

כוויות קור
· סימנים – תחושת קור בגפיים, כאבים והרגשת נימול.
· טיפול – הפשרת איברים ע”י מים פושרים(!), קיבוע האיבר. אסור(!) לעסות את האיבר הקפוא.

בכל מקרה של התנהגות חריגה או סימנים חשודים, יש להזעיק מיידית את כוחות מד”א בחיוג למוקד חירום 101 ולהישמע להוראות הפאראמדיקים והחובשים במוקד עד להגעת כוחות מד”א למקום.

אזהרה והצהרה
בשום אופן אין בהנחיות המפורטות במאמרים אלו להקנות סמכויות טיפול או אבחון מעבר לרמת ידיעותיך בהגשת עזרה ראשונה. מאמרים אלו אינם באים במקום קורס עזרה ראשונה.
כדי לבצע פעולות הצלה באופן מקצועי יש לעבור קורס עזרה ראשונה במד”א
פרטים באתר מד”א http://www.shops.mdais.org או בטלפון *8101

מד”א קורא לציבור הנהגים לנהוג במשנה זהירות בשל תנאי הנסיעה הקשים והמכבידים ולדווח למוקד החירום של מד”א בטלפון 101 על כל תאונה עם נפגעים.

גם במשרד החינוך נערכו לסערה ופתחו חדרי מצב במחוזות השונים ובמטה ירושלים בעקבות הסערה. במשרד אף הוחלט לבטל את כל הטיולים באזורים המועדים לשלג או שיטפונות בימים חמישי-שישי. לרשות הציבור עומד מוקד טלפוני שמספרו 1-800-250-025. ההחלטה על קיום לימודים נתונה בידי הרשויות המקומיות וחלקן כבר הודיעו על שינויים.

מרכז:

• ירושלים: הלימודים יסתיימו ב-12:00.
• גוש עציון: הלימודים במעונות היום ובגני הילדים יסתיימו ב-12:00. לא יתקיימו לימודים בבתי הספר חן נריה, שירת חנן, כרמי יהודה, ראשית, אורות עציון, ת”ת אזורי, סדנת שילוב, אוריה, נווה חנה, אולפנת ראש צורים ומעלה עמוס.
• שומרון: ביצהר, אלון מורה, איתמר, הר ברכה, רחלים, נופי נחמיה, מגדלים ותפוח יסתיימו הלימודים ב-12:45.

צפון:

• צפת: הלימודים יסתיימו ב-12:00.
• מעלות ומעלות תרשיחא: הלימודים יסתיימו ב-13:00.
• מועצה אזורית גליל עליון: הלימודים בבתי הספר פסגות ונוף הרים יסתיימו ב-12:00.
• מועצה אזורית מרום גולן: לא יתקיימו לימודים בבית הספר אביטל.
• מסעדה: לא יתקיימו לימודים.

גם בחברת החשמל השלימו את כל ההכנות לקראת מזג האוויר הסוער. מנכ”ל החברה הכריז על מצב כוננות הכולל גם את פתיחת מטה ההפעלה הארצי של החברה וחדרי מצב ברחבי הארץ. ההיערכות כוללת תגבור גנרטורים ורכבי שטח באזורים מרוחקים, תגבור עובדים בירושלים ובצפון, איוש מקסימלי של מוקד 103 וכן כוננות מלאה של הצוותים לתיקון תקלות.

בחברת החשמל הדגישו כי יכולת ייצור החשמל הנוכחית בחברה עומדת על 13,250 מגהוואט וכי הצפי לצריכת בשעות השיא של המערכת הוא כ-12 אלף מגהוואט. אף על פי כן צפויות הפסקות חשמל כתוצאה מקריסת עצים ועצמים שונים על כבלי חשמל.

גם באגף התנועה כבר נערכים בכוחות מתוגברים לקראת מזג האוויר ומבהירים כי צירי התנועה המובילים לבירה – כביש 1 וכביש 443 – צפויים להיסגר לסירוגין במהלך הסופה בהתאם לתנאי מזג האוויר. חסימת צירים צפויה גם באזור הצפון וגם בדרום ייתכנו שיבושי תנועה בעקבות שיטפונות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.