יתושים נגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס התגלו גם ביישוב בית אריה שבשומרון

בבדיקות שגרתיות שקיים האגף למזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה בשיתוף עם משרד הבריאות, אותרו יתושים נגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס ביישוב בית אריה הנמצא בשומרון.

מייד עם קבלת תוצאות המעבדה ממשרד הבריאות, מחוז מרכז במשרד להגנת הסביבה עדכן בממצאים את המועצה המקומית בית אריה, ודרש מהרשות להרחיב את היקף הפיקוח וההדברה של היתושים שבשטחה.

במשרד להגנת הסביבה מציינים, כי למרות שהקיץ מתחיל רשמית בעוד כשלושה שבועות, זאת הפעם השנייה שיתושים נגועים מאותרים, בשני אזורים שונים ומרוחקים בארץ. עובדה זו מצביעה על נוכחות אפשרית של הנגיף גם באזורים אחרים, ולכן המשרד מחדד את ההנחיה כי על כל הרשויות המקומיות בכל רחבי הארץ להגביר פעולותיהן להפחתת מפגעי היתושים על ידי הרחבת פעולות הפיקוח וההדברה במידת הצורך של היתושים שבשטחן.

אלון זס”ק, סמנכ”ל בכיר למשאבי טבע במשרד להגנת הסביבה, מדגיש כי עם בוא הקיץ והישארות מקווי מים בשטחים הפתוחים, נוצרים תנאים אידיאליים לגידול יתושים. “הרשויות חייבות לנטר את בתי הגידול ובמקרה שיש דגירת יתושים – יש לרסס ולמנוע את התפשטותם”, אמר.

תחלואה בקדחת מערב הנילוס נגרמת על ידי נגיף המצוי בעיקר בעופות, ומועבר לאדם באמצעות עקיצת יתושים. במקרים בהם מתפתחת מחלה היא קלה ומתבטאת בחום ובכאבי ראש ושרירים. בחלק קטן מהחולים, המחלה עלולה להסתבך ולגרום לדלקת מוח ואף למוות. מאחר ולא קיים חיסון לבני אדם, מניעת מפגעי יתושים היא הדרך העיקרית לשבור את מעגל העברת המחלה לאדם.

בישראל מופעל מערך בין-משרדי לאיתור נגיף קדחת הנילוס המערבי על-ידי ניטור הנגיף ביתושים. איסוף היתושים בשדה מתבצע על ידי המשרד להגנת הסביבה, זיהוי היתושים ובדיקות הנגיף מתבצעות במעבדות משרד הבריאות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.