כבד -אווז: אב”ד פריז נגד ליפמן: “פוגע בשחיטה הכשרה”

צילום: סטודיו לחיים

 

הרב ירמיה כהן אב”ד פריז במכתב נגד הצע”ח של ליפמן האוסרת ייבוא כבד אווז “החוק יפגע במאבק למען השחיטה באירופה”

לאור הסרת הסתייגותו של שר החקלאות לחוק של ח”כ דב ליפמן האוסר על ייבוא בשר של כבד אווז לישראל, אב בית הדין של פריז מעלה חששות כי החוק החדש ייפגש במאבק למען השחיטה באירופה
הגאון רבי ירמיה מנחם הכהן שליט”א, אב בית הדין של פריז, הנחשב לבית הדין הגדול ביותר באירופה, שיגר היום (ראשון) מכתב לשר החקלאות הישראלי יאיר שמיר ובו הוא מונה את חששותיו במקרה שיאושר החוק שהגיש ח”כ דב ליפמן (יש עתיד) האוסר על ייבוא כבד אווז לישראל. “כידוע חלק מהאומות האירופאיות אוזניהם קשובות ל”ירוקים” אשר כל מעייניהם היא עצירת השחיטה היהודית… תארו לכם איך ייראה בעיניהם שישראל עצמה הראשונה שאוסרת ייבוא של כבד, אשר גודל לדעתה לא על פי כללי צער בעלי חיים… מציעי החוק נותנים בזה בצורה ודאית חרב פיפיות לאויבינו” כותב הגרי”מ כהן במכתבו, וזאת לאור הדיווח על כך ששר החקלאות הסיר היום את הסתייגותו לחוק בוועדת השרים לענייני חקיקה.

בפתח מכתבו מספר הגרי”מ כהן כי הוא מכיר היטב את הליך ההאבסה והשחיטה של האווזים לאחר שביקר כמה פעמים באחד מהמתקנים הגדולים ביותר לכך במדינת הונגריה ופיקח שם על ההליך בעצמו. לדבריו, בניגוד לשנים קודמות, בהן נעשה ההליך בצורה המזיקה לאווזים, בהונגריה, המהווה את אחד המקורות המרכזיים לייבוא הכבד לישראל, פותחה שיטה שאינה מזיקה לעופות. “רואים זאת בבדיקות הוושט שאנו עורכים שם ע”י מומחים גדולים בבדיקה מיוחדת זו… וראיתי במו עיניי כי הינם (האווזים) ערניים, בריאים ושלמים, ולא כמו פעם שהובאו רק ‘בסוף דרכם’ לשחיטה. הווטרינרים האירופאים רואים זאת, והם מאשרים זאת” כותב הרב כהן ומוסיף כי “יהיה זה אבסורד שדווקא ישראל תהיה ‘האור לגויים’ והיא תוכיח לגויים שהם טועים, ויש צער בעלי חיים בהלעטה, והיא אסורה”.

 

הגר”ימ כהן מסיים את מכתבו, כאמור, בהשפעה השלילית שהוא צופה שתיגרם על ידי החוק לשחיטה באירופה. לדבריו, לא רק שהדבר ייפגע באינטרס היהודי במסגרת המאבק החקיקתי שמתנהל כנגד השחיטה, אלא יהיו למהלך אף השלכות ציבוריות. כבר כיום כמה מחברות המזון וההסעדה הגדולות באירופה מחרימות את המשחטות הכשרות, מהלך שנגרם כתוצאה ממחאות של הארגונים למען זכויות בעלי החיים והוביל לסגירתן של משחטות גדולות ביבשת. לדבריו, מהלך ישראלי של איסור ייבוא של כבד ובשר אווז ייתן רוח גבית למאבק הציבורי המדובר.

 הביא לדפוס: אבי שיף 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.