נשים: כך תאבחנו בזמן הנכון ותמנעו מחלה מיותרת

נשים, שימו לב, יש להיבדק ולשים לב לגוש מוזר. מתי הוא מעורר חשד למחלה ומתי הוא ביטוי לשינוי הורמונאלי?

הכל אודות גושים – מתי הוא מעורר חשד לסרטן ומתי הוא ביטוי לשינוי הורמונאלי?

העובדה כי אף אישה אינה פטורה מבדיקת שדיה באופן קבוע ידועה כבר שנים. מבחינה סטטיסטית, אחת מכל שמונה נשים (ולא תשע כפי שחשבו בעבר) תחלה בסרטן השד במהלך חייה ותאלץ להתמודד עם תהליך ריפוי ארוך. כמו בסוגי סרטן אחרים, גם בסרטן השד ישנה משמעות רבה לשלב בו התגלה. גילוי מוקדם של הגוש החשוד קרוב ככל האפשר לזמן היווצרותו ימנע את התפשטותו אל אזור בלוטות הלימפה, בית השחי ורקמות אחרות הסמוכות לשד. מהי התדירות בה יש להבדק? כיצד ניתן לדעת האם אותו גוש שחשת בשד תוך כדי מקלחת הוא אכן גידול סרטני או האם הוא נוצר מסיבות אחרות?

אבחון בזמן הנכון ומתן הסברים לאורך הדרך

כאמור, לגילוי המוקדם של סרטן השד ישנה חשיבות עצומה. הגילוי המוקדם יעשה את ההבדל בין טיפול קל יחסית לבין טיפולים ארוכים שימשכו זמן רב. רופאים העוסקים בתחום ומלווים נשים אשר חלו בסרטן השד מדגישים כי הצלחת הטיפול תלויה הן בגילוי המוקדם, אך לא פחות מכך במתן הסברים ברורים למטופלת לאורך הדרך ולהרגעתה גם אם הגוש הוא סרטני. נמצא במחקרים כי מטופלת אשר שותפה מלאה לתהליך עוברת את המסע בקלות רבה יותר. פעמים רבות, דווקא בשל המודעות הגבוהה (שהיא מבורכת), עולה אצל האישה מיד עם התגלות הגוש החשש זהו גוש סרטני. זה הזמן להרגיע ולומר כי לא כל גוש בשד מצביע על סרטן השד- ישנן סיבות נוספות להיווצרותם של גושים בשד. לכן, עם גילוי גוש יש לבוא ולהבדק. במקרים רבים יתגלה כי זהו גידול שפיר הדורש טיפול אף הוא אך אינו מסוכן, או מצב חולף.

גושים שפירים  בעקבות שינויים הורמונאלים

כאמור, גוש בשד אינו בהכרח סרטן, אפילו רוב הגושים המתגלים בשד- 80% מהם אינם ממאירים. הם יכולים לנבוע בין היתר משינויים הורמונאליים שעוברת האישה בשל  התנהלות גופה במחזוריות בה חלים שינויים הורמונאליים: המחזור החודשי האורך כחודש כולל את תקופת הביוץ או תקופת הווסת בהן חלים אותם שינויים הבאים לידי ביטוי גם בשדיים. גודש בשד, לדוגמה, הוא סממן מוקדם לקבלת הווסת אצל חלק מהנשים. מצבים מיוחדים כמו הריון או הנקה יוצרים אף הם שינויים הורמונאליים המתבטאים בין היתר בשדיים. אצל נשים המגיעות לגיל המעבר נוצרות לעיתים ציסטות- מעין שקים קטנים מלאים נוזל. פיברואדנומה הוא כינוי לגושים שפירים הנוצרים לעיתים אצל נשים צעירות. מבולבלות עוד יותר ותוהות איך לאבחן מהו הגוש שגיליתן אצלכן? אין צורך להסתבך. בדיקה ידנית אצל רופא וממוגרפיה החל מגיל מסויים יאבחנו חד משמעית באיזה סוג של גוש מדובר והאם הוא דורש טיפל כלשהו.

האם את בקבוצת סיכון? ומתי כדאי להתחיל להיבדק?

בישראל נשים בגילאי 50-74 נחשבות בקבוצת סיכון רגיל והן מונחות לעבור ממוגרפיה אחת לשנתיים ובדיקה ידנית שנתית. לעומתן, נשים שלהן רקע משפחתי של המחלה, נחשבות בקבוצת הסיכון ולכן כבר מגיל 40 הן מונחות לעבור בדיקת ממוגרפיה שנתית. בארצות- הברית, לעומת זאת,  מומלץ להיבדק אחת לשנה (ומקסימום אחת לשלוש שנים) גם בשנות ה-20 ומגיל 40 לבצע הן בדיקה ידנית והן ממוגרפיה מדי שנה. כאמור, כאבים או גוש בשד אינם מצביעים באופן מיידי על גוש ממאיר. בחלק גדול מהמקרים זהו מצב חולף או שזהו גוש שפיר. עם זאת, יש לגשת לבדיקה עם כל חשד שמתעורר. כדאי לבצעה אצל כירורג שד המומחה בתחום ויגלה מיומנות רבה יותר בבדיקה ידנית וגם יפענח את תוצאות הממוגרפיה או האולטרסאונד ביתר דיוק. במקרים בהם מתעורר חשד והמטופלת נשלחת לביצוע ביופסיה, כמובן שהטיפול מעתה ואילך יעשה אצל רופא המומחה בתחום כירורגיית שד ועוסק רק בתחום זה. בדיקת הממוגרפיה מדוייקת יותר מאולטרסאונד ומאפשרת לגלות גידול בשד בשלביו המוקדמים.

מהם הטיפולים הניתנים עם גילויו של גידול ממאיר

הטיפולים הניתנים בעקבות גילוי גידול בשד הם משתנים. גישתם של הרופאים היום היא לעשות מאמץ ולכרות רק את האזור שבו מתגלה הגידול תוך ניסיון לפגוע פגיעה מינימלית בשלמות השד. גם טיפולי כימותרפיה לא ניתנים באופן אוטומטי אלא בהתאם לתוצאות הבדיקות ולמידת התפשטות הגידול. על מנת למנוע חזרה של הסרטן ישנו שימוש בקרינה לאחר הסרת הגידול, אך גם זאת בהתאם לגילה ומצבה הבריאותי של האישה.

 

 

 

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.