כל מה שרצית לדעת על תמ”ל

תרכובות מזון לתינוקות (תמ”ל) מוגדרות כתרכובות כימיות סינטתיות שנועדו להזנת תינוקות ופעוטות כתחליף לחלב אם או כתוספת אליו. למרות המוניטין הרע שיצא לתרכובות אלו בעבר, מדובר בתרכובות שהרכבן התזונתי מעבר לחלבונים, פחמימות, שומנים ווטמינים הנחוצים לתינוק הולך ונהיה דומה יותר ויותר לחלב האם המיטבי. בנוסף, לידיעת הציבור הדתי- קיימות אינספור תמ”ל בעלות הכשר מהסוג המחמיר יותר- הכשר למהדרין. במאמר זה ננסה לפרוס בפניכם, מספר עובדות חשובות על נושא אבקות המזון לתינוקות.

כיום מומלץ לכל האמהות כתוספת להנקה

למרות שהרופאים והמומחים מודים כי חלב אם הוא המזון המיטבי ביותר לתינוקות רכים, הנטייה כיום היא להמליץ לצד ההנקה גם להאכיל את התינוק בתמ”ל. מהי מהות ההמלצה הזו? במקרים רבים, אם תזונתה של האם אינה מסודרת או שהיא סבלה מסיבוכים בלידה, רבים ממרכיבי המזון וההתפתחות החשובים לתינוקה, אינם נמצאים בחלב האם שלה ולכן עלולים להווצר אצל התינוק, חסרי בבסיסי תזונה חשובים. לכן, אבקות המזון משלימות למעשה חוסרים בסיסיים באבות המזון המהותיים להתפתחות התינוק. בנוסף, חלב אם הוא דבר שחייב קירור ושמירה קפדנית בכדי שלא יתקלקל. לעומת זאת אבקות המזון הן יבשות, ולכן לאמהות שנאלצות לחזור לעבודה בתום חופשת הלידה, יש פתרון שניתן לתת לאח או לאחות הגדולים יותר להאכלת התינוק בזמן שאלו אינן בבית. בנוסף, למי שמתקשה בהנקה או שמייצרת מעט חלב, השימוש באבקות המזון הללו הוא קריטי מאוד להתפתחות תקינה של התינוק.

הידעתם- קיימות גם אבקות שאינן על בסיס חלב

אצל תינוקות רבים, בין השבוע השני לחיים לבין גיל 4-5 חודשים נחווה מה שקרוי קוליק תינוקות. זוהי למעשה תופעה של גזים שנוצרת אצלם בשעות קבועות. מדובר בתופעה המסבה לתינוק כאב רב, לא יודעים בדיוק ממה היא נגרמת אך לעיתים, בכפוף לאבחון מדוייק של איש מקצוע, הדבר נובע מאלרגיה או רגישות ללקטוז- מרכיב החלבון העיקרי בחלב. במקרה כזה, מציעים להשתמש בתמ”ל שאינן על בסיס חלב פרה אלא על בסיס צמחי- סויה. בחלק מן החברות, דוגמת מטרנה, אף מוסיפים מרכיב פרוביוטי האמור לסייע להקלת העיכול אצל התינוק והפחתת הגזים וכאבי הבטן.

משתמשים בתמ”ל- חשוב להתאים לגיל היילוד

באופן טבעי, אצל האם, לאורך הזמן הרכב החלב משתנה ומתאים עצמו לפי התקופה וגיל הילד. למי שמשתמשים בתחליפי חלב, חייבת להיות הקפדה כי ההרכב יותאם באופן מדוייק לגילו של הילד ומצבו ההתפתחותי. כך למשל, הכמויות והמרכיבים באבקה המיועדת לגיל שנה לא דומים לאלו הנמצאים באבקה המיועדת לילדים בגילאי 4 חודשים לדוגמא. בנוסף, התמ”ל בו עושים שימוש חייב להיות בטוח במאה אחוז, אפילו במחיר של תשלום גבוה יותר. איך יודעים זאת? חפשו את סימני תו התקן הבינלאומיים וכן את סמל אישור משרד הבריאות על האריזה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.