כמה מהנבדקים בנתב”ג נדבקו?

בתום שבוע למערך הבדיקות בנתב”ג: 400 נדגמים ליום – 0.5% חיוביים

הוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשות ח”כ עפר שלח, סיירה היום (חמישי) בנמל התעופה בן גוריון. יו”ר הוועדה ח”כ עפר שלח וחברי הכנסת, עמית הלוי, הילה שי וזאן ושלמה קרעי אורחו ע”י מנכ”ל נתב”ג שמואל זכאי וקיבלו סקירה מקיפה בשטח של הליך הקליטה בנתב”ג של היוצאים והנכנסים לארץ. כמו כן, סיירו הח”כים בעמדות הדיגום לקורונה ובמעבדה שהוקמה במקום.

יו”ר הוועדה, ח”כ עפר שלח: ״הוועדה ביקרה היום בנתב״ג, למדה על התהליך של בדיקת הנוסעים וסיירה במעבדה המשוכללת שהוקמה בשדה. התרשמנו מהתהליך היעיל שהובילה הנהלת השדה, ומן האפשרויות שהוא פותח לחידוש מקסימלי של התעופה לישראל וממנה. ישראל צריכה להוביל בתחום זה את החיים בנוכחות הקורונה. התנאים המיוחדים של המדינה והיכולות שהוצגו בפנינו עשויים להפוך איזורים ירוקים בישראל למרכז משיכה לאנשי עסקים, ויישומו של תהליך מלא ומהיר של בדיקה לכל נוסע עשוי להפוך אותנו לדוגמה לעולם כולו איך טסים בביטחה. בשבועות הקרובים תמשיך הוועדה לקדם נושא זה לטובת הציבור והכלכלה”.

מנכ”ל נתב”ג, שמואל זכאי סקר בפני הוועדה את השינויים במבנה הטיסות שבשדה התעופה בן גוריון, “המקום כאן הוא עם התרומה הגדולה ביותר בתל”ג של מדינת ישראל. המדינה לקחה מהמקום דיבידנדים של 5 מיליארד ₪ בשנה. אך בשנה האחרונה אנו בירידה – אחרי שמאז החתימה על הסכם שמים פתוחים, הכפלנו את התנועה בנתב”ג ל25 מיליון נוסעים, ב2020 אנו בירידה של 79% בנוסעים. ב2019 טסו לנתבג ל60 מדינות ב200 יעדים – נמל התעופה שפעלו בו הכי הרבה תחנות תעופה מכל העולם – עכשיו אנחנו עם טיסות רק ל25 מדינות”.

זכאי הציג לחברי הוועדה את תהליך הקליטה של נוסע יוצא, “נכנסים רק אנשים עם כרטיס לטרמינל, מתויגים עם צמיד ורישום לטיסה. כל המדינות דורשות מסמכים וזה חברות התעופה בודקות וצריך בדיקה בשפה בינלאומית – ויזה רפואית. משמרים כאן ריחוק חברתי והיגיינה וגם בבקר הגבול, הדרכון אפילו שאינו ביומטרי אינו עובר במגע בין אנשים. בתהליך נוסע נכנס, זרים עדיין לא יכולים להגיע למדינת ישראל”.

בנקודה זו, קרא זכאי לחברי הוועדה להפעיל כניסת אנשי עסקים ותיירים ביתרון הגדול שישראל יכולה לייצר איים ירוקים ולהכניס רק לשם את הנכנסים לארץ לאחר שיעברו בדיקות קורונה.

זכאי אמר כי “בזכות הדיוני ועדות בכנסת בנושאי פתיחת הטיסות, נוצר מומנטום מול משרד הבריאות ולכן חשוב נתקדם גם באפיק זה. כמו כן, אנו במאמצים לקצר את הבידוד של הנכנסים לארץ כאשר יערכו בדיקת קורונה טרם עלייתם למטוס, בשדה התעופה ולאחר שהותם בבית – בטווח של שלושה ימים 3 בדיקות וככה יקצר הבידוד ל7 ימים. כרגע נראה שיש התנגדות בגלל הבידול והבלבול שייווצר בין שאר חייבי הבידוד אך עקרונית זהו מתווה נכון שיש ליישמו”.

לוועדה הוצג מסמך של רשות שדות התעופה של מידע על דיגום ומעבדות בעולם – מצורף בזה.

לירן קרסין, הזכיין של מעבדות הקורונה בנתב”ג, הציג לחברי הוועדה שלושת השלבים בדיגום הקורונה לטסים ולנכנסים – עמדות קליטה, עמדות הדיגום והמעבדה עצמה. לדברי קרסין, “בשבוע הקרוב כבר יאושר לנו תוצאות בדיקות מהירות יותר – 4 שעות. אנחנו עדיין בשלב ההרצה ובלי פרסום בכלל וכבר בקצב של 400 בדיקות בכל יום במחיר מוזל של 44 ₪ לבדיקה. בעוד במדינה אחוז החיוביים הוא 1.7% אך כאן בכל הבדיקות החיוביים הוא 0.5% וזה בגלל הכלכלה ההתנהגותית האומרת שאדם ששילם על הטיסה ומגיע להיבדק הוא א-סיפטומטי ובסבירות נמוכה לקורונה”.

ח”כ הילה שי וזאן: “שמחתי שביקור חברי וועדת ביקורת המדינה הראה כי נתב״ג ערוך ומוכן להתמודד עם אתגרי הקורונה, באמצעות מערך בדיקות יעיל וחכם. כעת, האפשרות לפתיחת השמיים באופן סדיר נמצאת ממש מעבר לפינה. אנחנו חייבים לוודא, שכל מי שיוצא מישראל, בין אם למדינה אדומה או ירוקה, ייבדק ויימצא שלילי לקורונה. כך צריך להיות גם למי שנכנס לארץ, אפילו ממדינה ירוקה. המצב כיום בו אזרחי המדינה שהחליטו לטוס נבדקו ביסודיות ולידם יימצא חולה קורונה מאומת שעשוי להדביק אותם היא הזויה ודורשת תיקון מיידי”.

ח”כ עמית הלוי: ״ראינו היום מקרוב את ההיערכות הטכנולוגית המרשימה והיעילה של נתב״ג, לטובת היוצאים והנכנסים לארץ, בעידן הקורונה. מסקנה חשובה: ישראל יכולה להפוך למרכז קונגרסים בינלאומי ירוק לאנשי עסקים מכל העולם, שייפגשו כאן ויחזרו בטוחים לארצות המוצא שלהם, אני מתכוון לקדם את זה מול ראש הממשלה בימים אלו״

צילום: קוקו, צילום רש”ת.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.