כשהחרדים חגגו עצמאות • פרויקט מיוחד

בעיתונות החרדית הגדירו את הקמת המדינה ‘אתחלתא דגאולה’ ובויז’ניץ אמרו הלל. החרדים ויום העצמאות – פרויקט מיוחד

יום העצמאות גורר מידי שנה פולמוסים רבים באשר ליחסו של הציבור החרדי ליום הזה: יש הדורשים אותו לשבח ויש הדורשים אותו לגנאי, יש המתעלמים ממנו ויש החוגגים אותו בדרך כלשהי, יש המתפללים בו כסדר ויש הנמנעים מאמירת תחנון. לרגל יום העצמאות, ליקטנו מספר עובדות מעניינות באשר ליחסם של גדולי ישראל, כמו גם של המנהיגות והעיתונות החרדית בשנים עברו ליום הזה. יודגש, כי חלק גדול מגדולי ישראל לא ראה ביום זה סיבה לחגיגה כלשהי, אולם רצינו לתת את הדעת על אלו שסברו אחרת.

הגרי”ש כהנמן זצוק”ל (‘הרב מפונוביז’) נהג לשמוח ביום זה, ואף היה תולה את דגל המדינה – מנהג שהשתמר בפונוביז’ עד עצם היום הזה. כששאלו אותו האם הוא אומר הלל ביום הזה, ענה: “אני נוהג כמו בן גוריון. לא אומר הלל מצד אחד, אבל גם לא אומר תחנון מצד שני”. בבתי הכנסת של חסידויות ויז’ניץ, אלכסנדר, סדיגורא, רוז’ין ועוד, לעומת זאת, אף נהגו לומר הלל ביום העצמאות. מנהג זה נפסק לאחר כמה שנים. ראש ישיבת חברון, הרב יחזקאל סרנא זצ”ל, הורה בישיבה לומר ביום העצמאות בתפילת שחרית הלל (ללא ברכה), כי הוא סבר שיש לומר הלל על הניסים שארעו במלחמה, אך זאת רק בשנה הראשונה, תש”ט.

מרתק ביותר היה יחסה של העיתונות החרדית באותה תקופה ליום הזה: בעיתון ‘המבשר’ קראו לתושבי ירושלים “להכין דגל לפי הגודל והצורה שהחליטה הממשלה (‘המבשר’, כ”ב ניסן תש”ט). שבועיים אח”כ, בה’ באייר – יום העצמאות הראשון – התפרסם בעיתון כרוז בו נאמר: “יום העצמאות הוא יום זכרון לחסדי הבורא, יום הודיה על מתנת החינם, על הניסים והחסדים הגדולים שעשה הקב”ה ברוב אהבתו לעמו” (‘המבשר’, ה’ באייר תש”ט).

גם בעיתון ‘המודיע’ לא חסכו בביטויי שמחה מופלגים, “חג זה של המדינה משותף הוא לכל אזרחי מדינת ישראל, והשמחה לא שלמה כי הלבבות לא הוכשרה לגאולה השלימה וביום זה נחוג קודם את האתחלתא דגאולה דקיבוץ גלויות אשר העצמאות אפשרה אותה… וביום העצמאות עלינו לזכור את הניסים הגלויים אשר בעיננו ראינו במלחמה הקשה נגד שבעה עממים פולשים”, נכתב שם.

אבל זה עוד כלום לעומת החגיגות שהנהיגה עיריית בני ברק ביום העצמאות. ברחבי העיר נתלו מודעות שהודיעו על קיום מצעד בליל החג בהשתתפות חיילי צה”ל ובחסות נשיא המועצה המקומית (ר’ יצחק גרשטנקורן). במודעות נכתב: “מוטלת חובה על כל תושב להניף דגל לאומי על ביתו מיום שלישי בערב ובמשך יום רביעי, כל התושבים מוזמנים בזה להשתתף במצעד הנ”ל ולחוג את יום העצמאות ברוב פאר בהתאם להוראות”.

עדות מרתקת על הנעשה בבתי הכנסת בבני ברק ביום העצמאות בשנים ההן, אפשר למצוא באחד מעיתוני התקופה: “בבתי הכנסת בבני ברק נערכו תפילות כהוראת הרבנות הראשית. בבית הכנסת הגדול הורו רבני העיר, הרב י’ לנדאו והרב צ’ קאליש, לומר במוצאי שבת תפילה רגילה ללא הלל. דבר זה עורר רוגז רב בקרב ציבור המתפללים. ראש המועצה, ר’ יצחק גרשטנקורן, שנאם במקום לכבוד היום, עלה עם רוב המתפללים לגג בית הכנסת ושם הם קיימו את תפילת ההודיה. בח’ באייר שלח מזכיר הרבנות הראשית מכתב בשם הרבנים הראשיים, אל רבני העיר, ודרש מהם להסביר את יחסם כלפי יום העצמאות, לאחר ש”לפי הידיעות בעתונות היה יחסו של כ”ת מוזר מאוד מאוד”

לאחר זמן מה התפרסמו תשובות הרבנים למקרה: הרב לנדאו האשים במכתבו את העתונות, שדרכה לסלף ולבדות דברים, ויד אנשי הפוליטיקה בבני ברק הייתה בעניין זה, ובכלל: “אינני מתפלל בשבתות ובשום חג בבית הכנסת כל זמן שלא נבנה עדיין בית הכנסת שאני עומד לבנותו, ואין לי כל שייכות למה שהיה שם”. ואילו הרב קאליש כתב: “אין כל שחר לידיעות בעתונות, נאמרו הלל והודיה בבית הכנסת הגדול בבני ברק, על ידי כ”ק שליט”א, ביחד עם קהל המתפללים שהיה בתפילת ערבית וגם בתפילת שחרית”.

כאמור, כל זה נראה כמו היסטוריה רחוקה. ככל שנקפו השנים הלכו ופחתו ביטויי השמחה בקרב הציבור החרדי סביב יום העצמאות. אמנם, ניתן למצוא התייחסויות שונות של גדולי ישראל באשר להקמת המדינה, ברם כל זה מתקיים במישור העקרוני בלבד בעוד שבמישור המעשי הציבור בכללותו נוהג שגרה ביום הזה. איך, מתי ולמה התרחש השינוי? זה כבר נושא לכתבה אחרת.

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. מעניין אותי אם עורך הכתבה הינו חרדי.. ואם כן אז הוא ממש מסכן!
  אני לא מבינה מה אתה מחפש ראיות והוכחות וצידוקים לשמחה והשתתפות ביום זה?! כל מה שכתבת נכון ברובו אבל כפי שכתבת:כל זה היה פעםם!!!
  כיום היהדות החרדית לא שמחה ולא משתתפת ולא חוגגת את היום הזה והדגלים שנתלים מעל הישיבה הינם רק קיום צוואה ותו לא!
  רבני הדורות הקודמים שמחו והשתתפו משום שחשבו שתקום מדינה יהודית אשר מקיימת את העם היהודי ומשמרת אותו.. אבל קמה ממשלת רשע אשר עושה כל שביכולתה על”מ להרוס ולעקור כל זכר הקשור לעם היהודי והלפוך אותנו להיות ככל הגויים ויותר מכך..גם לבולל אותנו!!
  אי”כ אל לנו לשמוח ולו במעט ביום הזה אשר בו קמה מדינה הרוצה לחלן אותנו

  בת 6! |
  הגב
 2. משי זהב ימ”ח ציוני משומד בלבוש חרדי

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. כתבה מאד מאד מעניינת ומעוררת מחשבה..!!
  נשמח לכתבה על מה ולמה כל זה נעלם…

  רננה |
  הגב
  • א. כי ראו להיכן הגיעו הדברים ממשלת כפירה
   ב. כאן בארץ ב67 שנות קיום מדינת ישראל היו הכי הרבה הרוגים מכל העולם

   יוסף |
   הגב