“לא יכול להיות שהחמאס יתגרה בנו בלי תגובה חריפה”

לגבי המתרחש בעזה אמר לפיד: “מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה פעם אחר פעם להציב לאויבינו קווים אדומים, ואז לא לעמוד בהם. זה מה שקרה מול ההתבססות האיראנית בסוריה. זה מה שקורה עכשיו מול עזה. אנחנו מעצמה אזורית, ולא יכול להיות שהחמאס יתגרה בנו בלי תגובה חריפה

יו”ר מפלגת ‘יש עתיד’, יאיר לפיד, התייחס הבוקר בפתח ישיבת הסיעה למצב הביטחוני בדרום: “החלטת הקבינט בעניין החזקת גופות המחבלים היא שילוב של פחדנות ערכית וחוסר אחריות מבצעית. במקום להפיל בכל פעם מחדש את התיק על בג”ץ, שהממשלה פשוט תעשה את העבודה שלה ותלך לחקיקה. אם הם ילכו לחקיקה אחראית בנושא, אנחנו נתמוך בה.

בניגוד לשטויות שהם מוכרים לתקשורת, בג”ץ לא אסר עליהם לעשות כלום. הוא נתן להם מספיק זמן לחוקק, ומספיק אפשרויות לקבוע מדיניות. הם פשוט מעדיפים להילחם בבית המשפט הישראלי במקום להילחם בטרור האסלמי.
לגבי המתרחש בעזה אמר לפיד: “מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה פעם אחר פעם להציב לאויבינו קווים אדומים, ואז לא לעמוד בהם. זה מה שקרה מול ההתבססות האיראנית בסוריה. זה מה שקורה עכשיו מול עזה. אנחנו מעצמה אזורית, ולא יכול להיות שהחמאס יתגרה בנו בלי תגובה חריפה.

החמאס לא מעוניין בעימות כולל בעת הזו. גם אנחנו לא. איש אינו רוצה ב”צוק איתן” נוסף. אבל מדיניות של הבלגה ושתיקה לא יכולה להימשך. המילה “טפטופים” צריכה לצאת מהלקסיקון. זה לא טפטופים, זה ירי רקטות על אזרחי ישראל במטרה להרוג. תושבי הדרום לא יכולים לחיות ככה, ולא אמורים לחיות ככה.

הממשלה התחילה את בניית המכשול הקרקעי אחרי שנתיים וחצי של סחבת מיותרת. התגובה לירי החמאס צריכה להיות הגברה מסיבית של חיסול המנהרות ופעולה מיידית וכואבת מול כל אירוע ירי.

לפיד המשיך: “19 רקטות נורו לעבר ישראל בימים האחרונים. אני מעריך שהחמאס ינסה ללוות בירי גם את ביקור. סגן הנשיא פנס בישראל..בידי ישראל רשת רחבה מאוד של תגובות אפשריות. ארגז הכלים של צה”ל הרבה יותר רחב ממה שאנחנו רואים היום. אם החמאס יודע שאנחנו מגיבים באופן מידתי רק כדי למנוע הסלמה, הוא ימשיך לשגר טילים על אזרחינו. הענישה צריכה להיות כואבת ובלתי מתפשרת”.

אלא שמעבר לתגובה המבצעית, יש גם שאלה מדינית: ראש הממשלה צריך לענות לאזרחי ישראל על שאלה אחת: מהי המדיניות שלך מול עזה? מיד לאחר צוק איתן הצעתי מתווה של שיקום עזה תמורת פירוז מנשק. ראש הממשלה לא קיבל אותו. זו זכותו. אבל הוא לא הציע שום דבר במקום. המדיניות הנוכחית של ממשלת ישראל מול עזה, היא שאין לה מדיניות מול עזה.

הייתי שלשום בהדלקת נרות בשדרות. בדלת הכניסה לביתה של חברתי דבי ביטון, ראש המטה שלנו בשדרות, נעוץ רסיס של קסאם מאז מבצע “עופרת יצוקה”. אנחנו לא יכולים פשוט לשבת ולחכות לפעם הבאה שינחת קסאם על ביתה או חס וחלילה על ילדיה. זו לא מדיניות. זו לא מנהיגות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.