ל”ג בעומר: האסון בפתח / ארל’ה יקטר

“מי ייתן את הדין על שורת הכשלים הבטיחותיים הארוכה שאופפת את יום ל”ג בעומר והעלייה ההמונית למירון?” / ארל’ה יקטר מתריע

ל”ג בעומר מתקרב, מירון שוב בכותרות. ואין ברצוני להיות מבשר רע אך החובה להתריע ולהזהיר גוברת על הכול.

צער נוסף ואבל מתחברים אל היום הזה, בגלל כשלים ותקנות בטיחות שלא מיושמות, פשעים שעלולים להעלות בחיי אדם. לפעמים יהיו אלו שנרדמו אחרי לילה ארוך של שירה וריקודים, על ההגה בדרך הארוכה חזרה הביתה, לפעמים, בגלל דחיפות ורמיסה, לפעמים בגלל אש שלא הודלקה כראוי ועוד.

מי אחראי שם על החגיגה הגדולה ומלאת המון העם שנוהר לשם? מי הוא המפקד על הפרויקט האדיר הזה?- חבורת נערים צעירים. ומי לא מכיר, את אותם בחורי חמד ששבוע לפני ל”ג בעומר, כבר מסתובבים על ההר עם כובע שמש וחבילת אזיקונים ובטוחים שהם מנהלים את מירון.

עזר כנגדם, יש את מהנדס הבטיחות הערבי שמגיע בקביעות בכל שנה וחותם על תקינות המקום לאירוע ההמוני הזה. דקה אחרי שחתם על האישור, מתחילה “העבודה האמיתית”- גלאי עשן מתנתקים, מחסומי לחץ נכנסים לשטח, גדרות מתפרקים ועוד. זוכרים שלפני שנתיים אחד הפרענצ’ס התמוטט? האם בדקו את הכשל? תקנו את המעוות? – לא. החליפו במהירות לפני שהמשטרה תבחין בזה ותקשה על האישור המבוקש.

בנוסף, יש את כמות האש הענקית הדולקת בפתח המערה, כמויות אדירות של נרות הבוערים בניגוד לכל הנחיה של לוחמי האש, של מהנדסי הבטיחות, של קציני המשטרה- ומה עושים עם ההנחיה הכל כך ברורה הזאת?- כלום. כולם שותקים, כולם סוגרים עין. אחרת, כיצד ירוויחו אותם המעכרים המוכרים את הנרות הללו בכסף רב? ולמרות זאת, בשנה שעברה כאשר פרצה האש ברחבת ההדלקה ליד ציון הלל הזקן וכבאי האש הגיעו במהירות כדי לכבותה ולמנוע אסון הם התקבלו בקריאות בוז ונאצה.

ומי אוכף את ההוראה שדוכנים ומכירות לא יתקיימו על ההר? והלא בערב ל”ג בעומר צוות ימ”מ מפנה את כול דוכני המכירות שם. אך לאחר חצי שעה כולם מתאספים שוב יוצאים מהחצרות ומוכרים את שמן קדוש. יין הסגולה. נר ההצלחה ופפריקה חריפה מהצדיק.

חוטי החשמל המזרימים כוח רב שיוצאים מהבניין נמכרים לכל המרבה במחיר בין תושבי האוהלים. שגם האוהלים שלהם בנויים ללא תקנות בטיחות כלשהן ומחוברים לחשמל ללא אישור של חשמלאי מוסמך בצורה ארעית, בלוני גז שמחוברים בצורה חובבנית, אוהלים פרטיים שיושבים על שטחי ציבור.

שלא לדבר על החדרים הנמצאים מעל הציון, פתח מילוט יש מהם במקרה של שריפה? בלוני הגז שבתוכם מחוברים בצורה תקנית?

ומי ייתן את הדין?

והרי עיתוני ל”ד יכתבו על הצער שמשטרת ישראל גרמה לציבור העולים שהמתינו בתחנת האוטובוס 38 דקות במקום 12 שניות ויהיו מלאים בתלונות על הפקק שהשתרך. והלא, הנוכלים מוכרי הקמיעות יגיעו להר , מכירת השמן והנרות תימשך, ואפילו הפפריקה של הצדיק- תאזל, עוד קודם הסתיים היום הקדוש.

הכתובת חקוקה על הקיר! הסכנה גדולה!

ובעז”ה ששנה הבאה לא נבכה ונצטרך להפנים לקחים מהשנה הנוכחית.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.