לחם ולא חת: קורות חייו של מרן הגר”ש אוירבך זצ”ל

היהדות החרדית בהלם עם היוודע דבר פטירתו של מרן הרב שמואל אוירבך זצ”ל לאחר שהתמוטט כתוצאה מדום לב בביתו במהלך ליל שבת

היהדות החרדית בהלם עם היוודע דבר פטירתו של מרן הרב שמואל אוירבך זצ”ל לאחר שהתמוטט כתוצאה מדום לב בביתו במהלך ליל שבת.

הוא נולד בי’ בתשרי ה’תרצ”ב, 21 בספטמבר 1931, הוא כיהן בשנים האחרונות כראש ישיבת מעלות התורה בירושלים וחבר נשיאות ועד הישיבות, הוא הוביל יחד עם שורה של רבנים ליטאים את המאבק בחוק הגיוס שהיה חשוב לו בכל נימי נפשו.

הוא נולד בשכונת שערי חסד בירושלים, בנו הבכור של הרב שלמה זלמן אוירבך. הסנדק בברית המילה שלו היה הרב אברהם יצחק הכהן קוק. בנערותו למד בישיבת עץ חיים ואצל אביו. בשנת 1954 היה בין תלמידי ישיבת עץ חיים שהתנגדו להנפת דגל ישראל בשער הישיבה ביום העצמאות.

בצעירותו כיהן כראש ישיבת “שם עולם” של אמשינוב. בשנות ה-70 התמנה בידי הרב מרדכי אליפנט לר”מ בישיבת איתרי, שם לימד עד שנת תשל”ז. לאחר מכן לימד תקופה קצרה בישיבת קול תורה במטרה להקים “קיבוץ” בישיבה שלה. עמד בראש “כולל שם” של משפחת מוסאיוף בשכונת הבוכרים. בשנות הנהגתו של הרב שך היה הרב אוירבך מקורב אליו.

בראש חודש אייר שנת תשמ”ב (1982) הקים הרב אוירבך את ישיבת מעלות התורה בשכונת שערי חסד בירושלים. ישיבתו מתאפיינת בגילם הבוגר של תלמידיה, המצטרפים אליה בדרך כלל לאחר שנות לימוד בישיבות אחרות. בישיבה גם כולל ובו כמה עשרות אברכים.

בשנת 1996 תמך באופן בלתי רשמי במפלגת תלם אמונה, בניגוד לדעתם של רוב הרבנים הליטאיים.

בשנת תשס”ג צורף למועצת גדולי התורה ובשנת תשס”ח מונה כחבר נשיאות בוועד הישיבות. כמו כן הוא שימש כנשיא של מוסדות תורה וחינוך.

מרן הרב אוירבך היה מקורבו של מרן הרב יוסף שלום אלישיב עימו התייעץ בכל עת והיה בן בית ברחוב חנן 10 בירושלים. לאחר פטירת הרב אלישיב חל פיצול במחנה הליטאי, בראש מחנה הרוב ניצב הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן ובראש מחנה המיעוט עומד הרב שמואל אוירבך. ביולי 2012 הוקם בחסותו העיתון הפלס והוא שימש כסמכות הרוחנית העליונה שלו. במאי 2014 פרסם מכתב לטובת העיתון, שבו הגדיר אותו כ”יסודה וקיומה של תורה והרבה גופי תורה תלויים בו”.

באוגוסט 2012 כונסה מועצת גדולי התורה של דגל התורה בראשות הרב שטיינמן כדי להרחיב את שורותיה. הרב אוירבך דרש לצרף גם את הרב דב צבי קרלנשטיין ורבנים נוספים ממקורביו, אך בקשתו לא נענתה. מאז הרב אוירבך לא השתתף בכינוסי המועצה (מלבד בכינוס המשותף של מועצות גדולי התורה של אגודת ישראל ודגל התורה ושל מועצת חכמי התורה, ב-24 בפברואר 2014).

בדצמבר 2012 החליטה מועצת גדולי התורה של דגל התורה להציב במקום השלישי בקרב מועמדי המפלגה את יעקב אשר, במקום מנחם כרמל, שבוע לפני הבחירות הוא נועד בביתו עם האדמו”ר מגור רבי יעקב אריה אלתר והשניים סיכמו על תיאום בנושא הגיוס ובנושאים נוספים בין הרב אוירבך ונציג “הסיעה המרכזית” של גור יעקב ליצמן. בעקבות זאת פרסם הרב אוירבך מכתב תמיכה ברשימת “יהדות התורה” והורה לנציגי רשימת נצח להסיר את התמודדותם. לקראת הבחירות לרשויות המקומיות, בשנת 2013 הקימו תומכיו את “מפלגת בני תורה”, והיא התמודדה בירושלים, בני ברק ומודיעין עילית וזכתה בחמישה מושבים. בעקבות התמודדותה העצמאית של “בני תורה” בבחירות לרשויות המקומיות התבטא הרב חיים קנייבסקי בחריפות רבה כלפיו וכלפי תומכיו.

בבחירות לכנסת העשרים פורסם בעיתון הפלס שבחסותו שאין כל הוראה או המלצה מצדו להצביע עבור אחת המפלגות. במהלך השנים האחרונות עלו אלפי תלמידיו למעונו בשערי חסד והתייעצו איתו בכל צעד ושעל.

בחודשים האחרונים הוא אושפז בבית החולים לאחר שעבר צינתור בגופו, אך הוא המשיך בפעילותו. בליל שבת הוא חש ברע, ומקרובו פנה אליו, משלא נענה הזעיק את כוחות ההצלה, שהחלו לטפל בו, לאחר שפונה לבית החולים שערי צדק נקבע מותו.

(ויקפדיה)

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.