ליברמן החליט: העלאה קלה בקצבאות הנכים

לאחר חודשים של דיונים ופגישות בין יו”ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ח”כ אפרת רייטן מרום, שרי האוצר והרווחה ח״כ מאיר כהן ואביגדור ליברמן וצוותי משרדם, מנכ”ל המוסד לביטוח לאומי, מאיר שפיגלר וצוותו, יוזמי מאבק הנכים ומייסדי ארגון “נכה לא חצי בן אדם” , אלכס פרידמן וחנן טל, וארגוני נכים נוספים – הושגו הסכמות מרחיקות לכת, להרחבת תקצוב חוק הנכים בהיקף של כ-900 מיליון שקלים.

לאחר חודשים של דיונים ופגישות בין יו”ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ח”כ אפרת רייטן מרום, שרי האוצר והרווחה ח״כ מאיר כהן ואביגדור ליברמן וצוותי משרדם, מנכ”ל המוסד לביטוח לאומי, מאיר שפיגלר וצוותו, יוזמי מאבק הנכים ומייסדי ארגון “נכה לא חצי בן אדם” , אלכס פרידמן וחנן טל, וארגוני נכים נוספים – הושגו הסכמות מרחיקות לכת, להרחבת תקצוב חוק הנכים בהיקף של כ-900 מיליון שקלים.

במסגרת ההסכמות הוחלט כי מעבר לפעימה המתוכננת לשנת 2021 שנקבעה בבסיס הרפורמה מ-3/18, תחול פעימה נוספת בשנת 2022 אשר תוקדש לתוספת זכויות ייעודיות כסיוע לנכים ובעיקר לילדים נכים.

בין התוספות הצפויות:

השוואת קצבאות הילדים הנכים לסכום של קצבאות שירותים מיוחדים של הבוגרים, המהווה תוספת של בין 176 ל-436 ₪ בחודש לקצבה מעבר לתוספות שצפויות להינתן לקצבה בפעימת 2021, תוספת של מאות שקלים לילדים בדרגת 100% נכות, מתן קצבה של כ-1,000 שקלים להורים של ילדים השוהים במוסדות, תוספת לבוגרים השוהים במוסדות, יצירת דרגה חדשה עליונה בקצבת שירותים מיוחדים לבוגרים וילדים, שתקנה תוספת של אלפי שקלים לקצבה, הורדת הסף הרפואי לשר”מ ל-40 אחוזי נכות, כך שגם נכי הנפש ואנשים עם מוגבלות שכלית ואוטיזם יוכלו להגיש בקשה לקצבת שירותים מיוחדים, השוואת סכום הקצבה לנכים עולים חדשים, הגדלת התוספות לנכים הקשישים, ועוד.
בשבוע שעבר התקיימו שני הדיונים הראשונים במסגרת ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, בהם כל הצדדים חזרו על מחויבותם למתן פתרונות למצוקות הילדים הנכים, וכעת הבטחה זו יוצאת אל הפועל. המהלך מתאפשר בעקבות תיקוני חקיקה שונים, ובראשם החלטה משותפת כי הצמדת קצבת הנכות לשכר הממוצע במשק תחול בתום כלל הפעימות, בינואר 2023.

אביגדור ליברמן, שר האוצר:” מדובר בצעד היסטורי המבטא את המחויבות העמוקה שלי לנכים. תיקוני החקיקה מהווים בשורה משמעותית לציבור הנכים בכלל ולנכי הנפש ולילדים הנכים בפרט. נמשיך להתנהל בצורה אחראית תוך שמירה על כלכלה צומחת ומדינה משגשגת.”

מאיר כהן, שר העבודה והשירותים החברתיים:״ אחת המטרות שהצבתי לעצמי עם כניסתי לתפקיד היא לסיים את החוסר וודאות שקיים במשך שנים עם קצבאות הנכים. היום זהו יום חג חברתי שבו ממשלת ישראל מראה את הסולידריות שלה והדאגה לציבור הנכים בישראל. יש עוד אוכלוסיות מוחלשות שנושאות עיניהם אלינו, ואנחנו נהיה שם עבורם”.

ח”כ אפרת רייטן מרום, יו”ר ועדת העבודה והרווחה:” כפי שהתחייבתי עוד מהיום שהנושא הובא לשולחני, פעלתי רבות כדי לכלול את העלאת הקצבאות לילדים הנכים כבר במסגרת הדיונים על העלאת קצבאות הנכים ברפורמה הנוכחית ולא להמתין לתקציב הבא. זה היה התנאי שלי מהיום הראשון, שמחה שהביטוח הלאומי, ארגוני הנכים ומשרדי האוצר והרווחה התגייסו ויחד מצאנו את הפתרון הראוי, הנכון והצודק לאוכלוסיית הנכים בכלל ולילדים הנכים בפרט”.

מאיר שפיגלר, מנכ”ל המוסד לביטוח לאומי: בשנים האחרונות הביטוח הלאומי וארגוני הנכים ניהלו שיח ערכי חשוב, המבטיח מענה לצורכי הנכים ומשפר את יכולתם לתפקד ולהתקיים. בסוף הדרך הצלחנו לקדם תיקונים בהסכם הניידות, בקצבאות עבור ילדים נכים, העלאת הקצבה החודשית לבוגרים ועוד. ההישגים הנ”ל מעידים יותר מכל על תפקידו הליבתי של הביטוח הלאומי בדאגה לביטחון הסוציאלי של כלל אזרחי ישראל”.

אלכס פרידמן, יוזם מאבק הנכים ויו”ר “נכה לא חצי בן אדם”: אחרי שבע שנים, מאבק הנכים מסתיים בהצלחה. אין מרגש יותר מלסיים אותו עם בשורה היסטורית לילדים הנכים. במשך שנים עברנו עליות ובעיקר מורדות וכעת הצלחנו להגיע אל קו המטרה”.

חנן טל, מייסד ומנכ”ל “נכה לא חצי בן אדם”: לאחר כמעט שבע שנים מחאת הנכים מגיעה לסיומה, תוספת תקציבית של חמישה וחצי מיליארד שקלים שיחולקו כל שנה בין 430 אלף הנכים הכלליים, שינוי טקטוני בכלכלת מדינת ישראל. זה הוא יום חג לציבור הנכים ולחברה הישראלית כולה. זה הוא הישג אדיר עבורנו ואנו גאים להוביל אותו בהתנדבות מלאה”.
– מי שקיבל עד עתה קצבת נכות כללית בדרגה המלאה (75%-100%) יקבל תוספת של 379 שקלים וקצבתו המעודכנת תעלה ל-3,700 שקלים בחודש. כמו כן, יועבר לו החזר רטרואקטיבי חד פעמי של 2,656 שקלים, וזאת עבור החודשים ינואר עד אוקטובר 2021 (כולל).

– נכה בוגר עם 74% נכות יקבל העלאה של 280 שקלים וקצבתו החודשית תסתכם ב-2,522 שקלים. בנוסף, יקבל החזר רטרואקטיבי חד פעמי של 1,956 שקלים.

– נכה בוגר עם 65% נכות יקבל תוספת של 248 שקלים לקצבה, וזו תעמוד מעתה על 2,275 שקלים. החזר רטרואקטיבי חד פעמי – 1,732 שקלים.

– אדם עם קצבת נכות של 60% יקבל העלאה של 227 שקלים וקצבתו תהיה 2,135 שקלים לחודש. החזר רטרואקטיבי חד פעמי – 1,592 שקלים.

קצבת שירותים מיוחדים:

– זכאים לקצבת שירותים מיוחדים של 50% יזכו לתוספת חודשית של 100 שקלים והקצבה תעמוד על 1,527 שקלים. החזר רטרואקטיבי חד פעמי – 400 שקלים.

– קצבת שירותים מיוחדים של 112% תגדל ב-200 שקלים ותעמוד על 3,534 שקלים בחודש. החזר רטרואקטיבי חד פעמי – 800 שקלים.

– קצבת שירותים מיוחדים בשיעור 188% תעלה ב-300 שקלים לחודש ותסתכם ב-5,641 שקלים. החזר רטרואקטיבי חד פעמי – 1,200 שקלים.

קצבת ילד נכה (עד גיל 18):

– ילד עם נכות בשיעור של 50% יהיה זכאי לתוספת של 83 שקלים. כמו כן, יקבלו הוריו החזר חד פעמי של 332 שקלים עבור החודשים יולי עד אוקטובר 2021 (כולל(.

– ילד עם נכות 100% יהיה זכאי אף הוא לתוספת של 83 שקלים בחודש. גם כאן יקבלו ההורים החזר רטרואקטיבי חד פעמי של 332 שקלים.

– ילד נכה עם 112% נכות (דרגה חדשה), כלומר שיש לו 8-9 נקודות תלות, יהיה זכאי לתוספת גבוהה יותר של 490 שקלים לחודש. בנוסף, יזכו ההורים ל החזר רטרואקטיבי חד פעמי של 1,960 שקלים.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. קצבת נכות מעבודה

    האם התוספות לנכים, כוללת גם נכים מתאונות עבודה? תודה

    ציון |
    הגב