ליטא – בעקבות הפרסומים תוואי סלילת שביל האופניים יוסט מאתר קבורת הנרצחים

רבה של ריגה בלטביה וחבר ‘ועידת רבני אירופה הרב כלב קרעלין: ‘צר לנו שהיינו חייבים להזעיק עולם כדי להציל חילול קברי נרצחים, אך אני מאוד מקווה שבכך תם העניין ויהי’ בכך אות להם ולאחרים’

‘העבודות לסלילת שביל מסלול אופניים בעיירה סיאולואי יוסט מהאתר שבו נקברו יהודים שנרצחו ע”י הנאצים יופסקו לאלתר; השביל ייסלל בתוואי אחר, התוכנית תוגש בתוך כחודש. במקביל יחודשו שלטי ההנצחה וגבולות אתר קבורת הנרצחים יסומנו מחדש’  – כך הודיעה סגנית ראש העיר סיאולואי בליטא סימונה פוטלן בתום ישיבת חירום שזימנה עם ראש הקהילה היהודית מר סאניא קרבעליס ובכירי העיריה; ראש המחלקה לשימור אתרים היסטוריים מר מינדאוגאס ולסיאליס וראש חטיבת הבניה מר מנטאס אנטנביצ’וס.

כזכור, בעיירה ליד שוואל שבליטא, החלו השלטונות העירוניים בסלילת שביל אופניים, סמוך לכביש ראשי. התברר כי בחלק מהמסלול, יש עצמות יהודים שנקברו – לאחר שנרצחו על ידי הנאצים ימ”ש. על פי עדויות ואף שלטי הנצחה שהציבה העיריה לפני שנים במקום; בזמן השואה נרצחו במקום אלפי יהודים, על ידי הנאצים וחיילים ליטאים, ועצמותיהם נקברו סמוך לכביש הראשי.

הרב כלב קרעלין רבה של ריגה בלטביה וחבר ‘ועידת רבני אירופה’, שהוזעק למקום הצליח בעזרת ראש הקהילה מר סאניא קרבעליס לעכב את עבודות החפירה ובמקביל הוקמה קול זעקה ודאגה שפורסמה ברחבי העולם.

‘צר לנו שהיינו חייבים להזעיק עולם כדי להציל חילול קברי נרצחים, אך אני מאוד מקווה שבכך תם העניין ויהי’ בכך אות להם ולאחרים. נכון שעכשיו בעקבות הפרסומים והלחץ הבינלאומי סיכלנו את המזימה. אך מה שעדיין מעיב וחמור מבחינתי, זה שהם ידעו שיש שם קברים ואף הם עצמם הציבו שם לוחות זיכרון, ואף על פי כן, הם החליטו לבנות שם את השביל. וזה עדיין מדאיג מאוד”.

צילומים באדיבות הקהילה היהודית 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.