המפלה הגדולה של בנט? הלילה ההצבעה על חוק האזרחות

שלושה שבועות בלבד לאחר הקמת ממשלת בנט-לפיד, הקואליציה תנסה להעביר הערב את החוק לאיחוד משפחות שתמנע את חזרתם של רבבות פליטים פלסטינים לישראל.

שלושה שבועות בלבד לאחר הקמת ממשלת בנט-לפיד, הקואליציה תנסה להעביר הערב את החוק לאיחוד משפחות שתמנע את חזרתם של רבבות פליטים פלסטינים לישראל. רע”מ מתנגדת, כך גם מרצ, אבל בשעות האחרונות מתגבשת פשרה עם רע”מ לפיה מאות משפחות יחזרו לישראל.

‏עידכון 0:00

חוק האזרחות | לפיד ועבאס יצאו מפגישה עם רהמ בנט

בהמשך הלילה תצביע הכנסת על החוק הדרמטי, כעת נאומים. 

הצטרפו לשידור מהכנסת

על פי הדיווח בחדשות 12, חבר הכנסת מנסור עבאס ושרת הפנים איילת שקד דנים בפשרה לפיה החוק יוארך בחצי שנה וכי מעמדן של בין 1,600 ל-2,000 משפחות ישופר. גם אם יסכימו – שני חברי כנסת ברע”ם הודיעו שיתנגדו לחוק בכל מקרה – מאזן גנאיים וסעיד אלחרומי.

שקד מנהלת מגעים גם עם מרצ – כשלפי הפשרה המסתמנת, רע”ם תימנע ומרצ תתמוך בהארכת החוק בחצי שנה נוספת. אם אכן כך יסוכם ורע”ם אכן תימנע ושניים מחבריה לא יתנגדו – החוק עדיין לא צפוי לעבור, כיוון שיהיה תיקו 58 – כך שהקואליציה תזדקק להימנעות של ח”כ אחד בליכוד או שיו”ר רע”ם עצמו יתמוך.

יו”ר יש עתיד ושר החוץ, יאיר לפיד התייחס בפתח ישיבת הסיעה לחוק האזרחות ואמר כי “אם האופוזיציה תצביע נגד החוק, היא תוכיח שיותר חשוב לה להיות נגד הממשלה, מאשר להיות בעד המדינה.”

לדבריו, “יש מתח מתמיד בין היהודית לדמוקרטית. יש מתח מתמיד בין צרכי הבטחון של מדינת ישראל, לערכים שלה ולזכויות אזרח. זו לא תהיה הפעם האחרונה שהמתח הזה יבוא לידי ביטוי בממשלה. בימים האחרונים התקיים דיאלוג בתוך הממשלה כדי להגיע לפתרונות. הם לא יהיו מושלמים. אין פתרונות קלים לבעיות קשות, אבל הם ישפרו את המצב. זו המהות של הממשלה הזו. היא ממשלה שפותרת בעיות. גם בנושאים טעונים, אנחנו יודעים לדבר אחד עם השני. יש מורכבות. היא חלק מהחיים, היא חלק מניהול מדינה, תפקידנו להתמודד איתה.”

לפיד המשיך: “לא צריך להסתתר מהמהות של החוק הזה. הוא אחד הכלים שנועדו להבטיח את הרוב היהודי במדינת ישראל. ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, והמטרה שלנו היא שיהיה בה רוב יהודי. בנוסף לזה, יש לחוק חשיבות בטחונית. השב”כ הציג נתונים שלפיהם בלי שהחוק הזה יעבור היום, תהיה פגיעה מהותית בבטחון ישראל. בלי החוק, תהיה עליה בטרור הפלשתיני. אם האופוזיציה תצביע נגד החוק, היא תוכיח שיותר חשוב לה להיות נגד הממשלה, מאשר להיות בעד המדינה.”

לפיד הודה כי כי מדובר באירוע מורכב, אך כי אינו צופה שהחוק יפיל את הממשלה. “לילה ארוך לפני כולנו”, אמר. בעיות פותרים גם בנושאים קשים, אנחנו יודעים לדבר אחד עם השני”.

בישיבת ראשי האופוזיציה הוחלט שכל סיעה תקיים דיון פנימי בנושא חוק האזרחות ומאוחר יותר היום תתקיים פגישה נוספת כדי לקבל החלטה. ‎

ראש סיעת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ’ הודיע שמפלגתו תצביע הלילה נגד הארכת הוראת השעה: “אין לנו אינטרס לתת גלגל הצלה רזרבי לממשלה. לא נשדר לציבור עסקים כרגיל. נביא בהקדם את חוק יסוד ההגירה ואז נבחן את חוסר האחריות של הקואליציה”

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.