ליצמן בז’נבה: “להתאחד למאבק בסרטן”

שר הבריאות יעקב ליצמן בעצרת השנתית של ארגון הבריאות העולמי בז’נבה:

“ישראל קוראת למדינות העולם להתאחד למאבק בסרטן; נקדיש יחד אחוז מתקציב חקר החלל למטרת חקר הסרטן ומציאת פתרון מתקדם לעולם”

בתגובה להשמצות נגד ישראל – גינה השר ליצמן את הנציגות הפלשתינאית שבחרה לערב פוליטיקה בארגון הבריאות העולמי

ליצמן מיצג את ישראל בעולם בכבוד: העצרת השנתית של ארגון הבריאות העולמי באו”ם שנפתחה בימים אלה. משתתף שר הבריאות שמייצג את ישראל בדיונים.

ליצמן נפגש עם שורת נציגים דיפלומטיים, שרים, שגרירים ונציגי מדינות, בראשם מנכ”לית ארגון הבריאות העולמי ד”ר מרגרט צ’אן, ששיבחה את פועלו בתחום הרגולציה על המזון ועידוד צריכת מזון בריא והרפורמה שהוא מנהיג בארץ.

 

השר הציג במפגש הרשמי את האינדיקטורים בתחום הבריאות בישראל, תוך שימת דגש על החוזקות הישראליות בתחום ההיערכות לחירום והובלתה של ישראל בתחום זה. כמו כן ציין השר את החשיבות בפיתוח היערכות להזדקנות האוכלוסייה והרפורמות המתוכננות בישראל בתחום.

 

קדם לנאומו של שר הבריאות תקרית דיפלומטית, אותה ביקשו נציגי הפלשתינים באו”ם לנצל כדי לנגח את ישראל. מסתבר שלכל נציג של מדינה החברה בדיונים מוקצב זמן לנאום המפרט את פעילותה בתחום הבריאות והתרומה לצמצום אי שיוויון ובריאות לכל. הנציג הפלשתינאי חרג מכך והחל לדבר על הכיבוש של ישראל ועל כך שישראל פוגעת בבריאות של תושבי השטחים וניצלו את המעמד של ארגון הבריאות העולמי כדי לתקוף את ישראל מעל במה בינלאומית זו.

 

הנציג הפלשתינאי גם דיבר על ההתפשטות הגוברת של ההתנחלויות, ההתקפות במחסומים, ושאנשים ללא זכויות מתגוררים בכל שטחי פלשתין והגולן. דיבר על הפרת זכויות אדם ופגיעה במתקני בריאות וכדומה.

 

בתגובה לכך גינה שר הבריאות ח”כ יעקב ליצמן את הפעולה הפומבית ובנאומו מעל הבמה באו”ם אמר כי הוא “מגנה את הנציגות הפלשתינאית שבחרה לערב פוליטיקה בארגון הבריאות העולמי. בבריאות אין פוליטיקה”.

 

השר אמר בדבריו כי ארגון הבריאות העולמי הוא ארגון מקצועי וכי הוא רואה בחומרה שהנציג הפלשתינאי ניצל את הפורום, כדי לקדם נושאים פוליטיים נגד ישראל. ארגון הבריאות העולמי אינו ארגון פוליטי ולכן אני בוחר להתמקד בתחום הבריאות בהיבט העולמי ותוך התייחסות להישגים במערכת הבריאות בישראל.

 

לדברי השר ליצמן המלחמה בעוני ובאי השוויון הינם נושאים מרכזיים בפעילותו כשר בישראל וכאחראי על מערכת הבריאות. “חובה לצמצם את הפערים בין המרכז לפריפריה הכלכלית והגאוגרפית, לדאוג לשכבות החלשות באוכלוסייה. אנו מעניקים כיסוי בריאות לתושבי ישראל, באמצעות קופות החולים, הפעלנו סל בריאות שוויוני ומקיף, המובטחים על ידי חוק ביטוח בריאות ממלכתי ומציעים סטנדרט גבוה של טיפול רפואי לכולם, ללא הבדלים.

 

ליצמן הזכיר בנאומו באו”ם את רפורמה להכללת טיפולי שיניים לילדים עד גיל 14. במהלך השנים הבאות, הזכאות תגדל עד גיל שמונה עשרה. השר הדגיש כי מדובר על שירות פרטי, שנהפך לשירות ציבורי נגיש לכל אזרח.

 

בדבריו פירט שר הבריאות את מהלך הרפורמה בבריאות הנפש החלה השנה, שבכך הפך בריאות הנפש לחלק מהשירותים הניתנים על ידי קופות החולים, מה שמבטיח המשכיות הטיפול כחלק מתפיסה הוליסטית של איחוד בריאות הנפש והגוף תחת קורת גג אחת. כן הבטיח ליצמן שבקרוב, אנו מתכוונים להיערך להזדקנות האוכלוסייה באמצעות רפורמה בסיעוד. הטיפול בקשישים הינו חובה מוסרית בעלת ערך חברתי גבוה.

 

השר הזכיר את התכנית לרגולציה על המזון לצורך קידום צריכת מזון בעל ערך תזונתי גבוה עבור כל שכבות האוכלוסייה. “אני מתנגד לג’אנק פוד ותעשיית המזון המהיר רואה בי איום, אבל אני לא חושש שכן. הציבור מעריך את הפעולות שאני ומשרדי נוקטים לקידום הבריאות .

 

“לישראל”, אמר השר ליצמן, “מדדי בריאות גבוהים והיא מדורגת במקום ה-7 בקרב מדינות ה-OECD  עם תוחלת חיים גבוהה ושיעור תמותת תינוקות נמוך. על פי מדד ‘בלומברג’, ישראל מובילה ביעילותה וה- OECD הגדיר את ישראל כ – “אחת ממערכות הבריאות המעוררות הערצה בקרב מדינות ה-  OECD. אנו מובילים חידושים טכנולוגים כגורם מוביל בקידום המערכת, כמו גם אמצעי לסגירת פערי הבריאות ביכולת להפוך את השירותים לנגישים יותר ומתוחכמים יותר.

 

במרכז דבריו הצהיר ליצמן כי מדינת ישראל מציעה הצעה למדינות המפותחות אשר יושבות כאן היום: לקחת אחוז מתקציב חקר החלל ולהקצות את הכספים האלו למטרת חקר הסרטן. השר הטעים את דבריו ואמר כי “המאמצים שלנו לכיוון פיתוח בר קיימא ייצרו חברה בריאה יותר ועמידה יותר. אנו מציעים לקהילת האו”ם לאחד כוחות ולחבור אלינו במאמץ המשותף נגד מחלה קשה ונוראה זו”.

 

ליצמן 5 ליצמן 4 ליצמן 2

 

 

 

 

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.