“למה לא עושים ‘יום תפילה’ על הקמת ממשלת הזדון?” – התשובה של שר התורה

היה משגיח שהתפלא: הולכת להיות כזו גזרה נוראה, למה בעולם הישיבות לא צועקים בתפילה ובתחנונים?! למה לא עושים יום תפילה ותענית?! נכנסתי למרן הגר״ח שליט״א ושאלתי אותו…

שח הגה”צ רבי חזקיהו יוסף מישקובסקי שליט”א: בימים שלפני הקמת ממשלת הזדון, היה משגיח שליט”א שהתפלא: שומעים שהולכת להיות כזו גזרה נוראה, וזה באמת לא ‘משחק ילדים’ – אמנם עוד לא רואים את המעללים שלהם ואנחנו מקוים שבמהרה היא תלך לעולמה… אבל בינתיים זה גזירות נוראות! א״כ איך בעולם הישיבות לא צועקים בתפילה ובתחנונים, לומר תהילים, או לעשות יום תפילה ותענית?!

הלכתי ונכנסתי בקדש למרן הגר״ח קנייבסקי שליט״א ושאלתי אותו, ותשובתו היתה ברורה: אל תכניס דברים מהעולם לישיבות! לא להכניס את הראש לא בפוליטיקה ולא בשום דבר אחר, רק ללמוד! אם מתחילים להכניס את הראש בנייע’ס מה הולך להיות, וכו’, מי יודע איפה זה ייגמר… רק לשבת וללמוד.

יש סיפור מזעזע, ששמעתי ממורינו הרה״ג ר’ יצחק שרייבר שליט״א, שסיפר לו המשגיח ר’ אליעזר גינזבורג זצ״ל: היה יהודי זקן שגר ליד פוניבז’ ואשתו נפטרה ל״ע, והוא נשאר בודד. הוא בא לישיבה וביקש מהבחורים שיבואו לישון איתו, והוא הציע להם שבתמורה הם יכולים לדבר בטלפון שלו חופשי, כמה שהם רוצים.

וכמובן, למי זה קסם? לא למתמידים… בסופו של דבר, בסוף החודש הוא מקבל חשבון של אלף וארבע מאות ש״ח! אז, לפני ארבעים שנה, זה היה משכורת של כמה חדשים טובים!

הוא בא לראש הישיבה הרב שך ואמר לו: “נכון, הרשיתי להם להשתמש, אבל לא חשבתי שזה יגיע לכאלו סכומים גבוהים… חשבתי חמישים שקל, שישים, מקסימום מאה”.

הרב שך פנה למשגיח ר’ אליעזר גינזבורג וביקשו לברר את העניין. ומה התברר? היתה זו תקופה סוערת בעולם וכבר התחילו קווי נייעס, והבחורים היו מקשיבים לזה.

כששמע מזה הרב שך, הוא פרץ בבכי נורא. הוא אמר: היצה״ר מחדש עלינו ניסיונות כל כך קשים, שיהיו כאלו שלא יעמדו בניסיון, והרבה יפלו בזה! לא כולם יעמדו מולו בניסיונות האלו.

היום היצר הרע יודע שאנחנו לקראת הסוף והוא קיבל כוחות להעמיד אותנו בניסיונות קשים. פעם, הניסיונות היו שהיה מחסור באוכל, היום כבר יש, וישמן ישורון ויבעט… הניסיונות היום זה להתנתק מהחדשות ולהיות שקועים רק בתורה.

זה מה שאמר ר’ חיים: אוי ואבוי להכניס את זה לישיבות. רק לשבת וללמוד!

(גיליון ‘ארחות חיים’)

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.