לקראת ההצבעה על חוק העלמת המס: “בגמ”חים החרדים מתבצעת הלבנת הון”

הסתה? על רקע הקרב שמנהל ח”כ גפני נגד החוק למלחמה בהון השחור, מתפרסמת הבוקר ב’דה מרקר’ כתבה המאשימה את הגמ”חים החרדים בהפעלת מנגנונים שמטרתם לאפשר הלבנת הון בהיקפים גדולים

מלחמה על הפרטיות או הגנה על הטייקונים החרדים? מאבקו של יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני, בחוק למלחמה בהון השחור מעורר חילוקי דעות תקשורתיים באשר למניעים העומדים מאחוריו.

מהצד האחד יש הרואים בעמדתו של גפני ביטוי למלחמה על שמירת הפרטיות של האזרחים, מהצד השני יש המאשימים אותו בכך שהוא מדבר בשם הגנה על הפרטיות אבל הכוונה האמיתית היא להמשיך לאפשר לנגידים ובעלי אמצעים חרדים להעלים מיסים באמצעות תחבולות שונות. צפו

כך או אחרת, במערכת הפוליטית שוררת סקפטיות רבה באשר לסיכויי החוק להתקבל מחר. גם תמיכתו הנלהבת של שר האוצר כחלון בחוק לא משכנעת את הפרשנים שטוענים שהכל תלוי בגפני. “אם הוא נשכב על הגדר – אין לכחלון סיכוי”, קבעו אחדים מהם. צפו


(באדיבות רשת)

בתוך כך, הדיון בחוק מאפשר לגורמים מסויימים בתקשורת להציף שוב קביעות מסיתות ושקריות כנגד המגזר החרדי. כך למשל התפרסמה היום ב’דה מרקר’ כתבה תחת הכותרת: “יהודים עשירים מחו”ל והשיטה שלא תיאמן: כך מתבצעת הלבנת הון בגמ”חים חרדיים”.

בכתבה, עליה חתומה העיתונאית מירב ארלוזורוב, היא מצטטת מסקנות של מחקר שבוצע במכון טאוב ובמרכזו הקביעה כי תעשיית הגמ”חים מאפשרת הלבנת הון בהיקפים גדולים.

המחקר בדק כיצד יתכן שאחוז רוכשי הדירות אצל החרדים גבוה מאשר באוכלוסיה הכללית, בעוד שההכנסה המוצהרת נמוכה בהרבה.

“הגמ”ח הוא מוסד ההלוואות ללא ריבית שמפעילה החברה החרדית כדי לעזור לחלשים שבה. מדובר במוסדות הניזונים מכספי תרומות, ואף שהם עמותות ללא מטרת רווח, הפעילות שלהם אינה פעילות של מתן תרומה בסתר. אלמנט התרומה בגמ”ח מתבטא בהיעדר ריבית, אבל מעבר לכך זהו בנק עם מערכי גבייה וערבים להלוואות, וכאשר הלווה אינו עומד בתשלום -הכסף נגבה מהערבים. מכיוון שאין בטוחות להלוואה פרט לערבים, שיעורי הגבייה בעייתיים.

השימוש בגמ”חים בחברה החרדית נפוץ מאוד, והוא כנראה גבר בשנים האחרונות בשל המצוקה הכלכלית ועליית מחירי הדיור. החרדים מגייסים מהגמ”ח את ההון העצמי הדרוש להם כדי לקבל הלוואת משכנתא מהבנק. בסך הכל, כ–9% מהחרדים קיבלו הלוואות מהגמ”ח, וכשמדובר בחרדים עניים מאוד השיעור עולה ל–15%. זאת לעומת אחוזים ספורים מהאוכלוסייה הענייה שאינה חרדית, ערבים למשל.

התרבות החרדית מקדשת את גמילות החסדים, ולכן שיעורי התרומה לגמ”חים הם גדולים. 90% מהחרדים תרמו לגמ”חים, ו–42% מהם תרמו סכומים של יותר מ–1,000 שקל (לעומת 10% מהיהודים שאינם חרדים שתרמו סכומים דומים לעמותות). סכומי התרומות קטנו בשנים האחרונות, עדות נוספת למצוקה הכלכלית הגוברת בחברה החרדית”, נאמר בכתבה.

וכאן קובע המחקר (אותו מצטטת הכתבת) נכנסות הלבנות ההון: “מרבית כספי הגמ”ח מגיעים מתרומות של חרדים עשירים בחו”ל. רק שלא תמיד מדובר בתרומות. “מרבית המרואיינים מסכימים כי עיקר הכסף מקורו בהלוואות שמתקבלות במסווה של תרומות, וכי הגמ”חים הם עסק לכל דבר”, טוען רגב. “יש בהם פעילות ענפה של הלבנת כספים, ומרבית הכסף שמוזרם אליהם (שהוא כסף שחור) מגיע כהלוואות מיהודים בחו”ל או מחרדים החיים בארץ אך נחשבים לתושבי חוץ. אלה מעבירים את הכספים לגמ”חים מחשבונות זרים, וקשה מאוד לעקוב אחר תנועת הכספים.

מגנון הלבנות ההון של הגמ”חים, מתברר, מורכב להפליא. הוא כולל תרומות של יהודים עשירים המפוצלות בין גמ”חים רבים בישראל כדי להסתיר את הסכום הכולל. בפועל, התרומה היא הלוואה שהגמ”ח מעמיד. גם בהתחשב בשיעור מחיקות גדול, של 10%–20%, עבור מלבין ההון מדובר בשיעור הפסד מזערי בעבור שירות הלבנת ההון שהוא מקבל.

לאחר גביית ההלוואה, הסכום מוחזר לארה”ב, שוב בפיצול לסכומים קטנים וכתרומה לארגוני צדקה אמריקאיים. ארגוני הצדקה מחזירים את הכסף למלבין ההון המקורי, למשל באמצעות הזמנת שירותים ממנו במחיר מנופח. המנגנון עובר דרך עשרות גופים והשיטה פועלת היטב בזכות שיתוף פעולה ואמון ההדדי”.

בתגובה לדברים צייץ דוברו של גפני, ירח טוקר, בציניות: “רק אני במתח מה הכתבה הבאה של מירב ארלוזורוב? אתמול על החינוך, היום על הגמ”חים, אין דבר אחד חיובי במגזר שלנו”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.