לקראת הכרעה: “בתוך יומיים זה ייחתך לכאן או לכאן”

גורמים המקורבים למו”מ בין נתניהו להרצוג מעריכים כי 48 השעות הקרובות הן קריטיות באשר לסיכויי ההצלחה של המהלך. דיווח: במידה והמו”מ יבשיל הרצוג יכנס בשבוע הבא את ועידת מפלגת ‘העבודה’ כדי שזו תאשר כניסה לממשלה

המו”מ להקמת ממשלת אחדות: דריכות נרשמת במערכת הפוליטית לקראת 48 השעות הקרובות המוגדרות “קריטיות” באשר לסיכויי הבשלת המו”מ הקואליציוני בין נתניהו להרצוג.

העיתונאי זאב קם מדווח בNRG כי גורמים המקורבים למו”מ מעריכים כי “בתוך יומיים, פלוס מינוס, זה אמור להיחתך לכאן או לכאן…אי אפשר יהיה לשחק עם זה ולמשוך את זה הרבה מעבר לכך”.

“נתניהו עדיין מסרב לעשות את הצעד הנוסף מבחינה מדינית, אותו צעד שיכול לסגור את ההסכם”, מצטט קם גורם נוסף המעורה בפרטי המו”מ. לדברי הגורם, “אם הפער הזה ייסגר – יהיה הסכם, ואם לא – אז לא יהיה הסכם. לא מדובר בפער גדול אבל הוא עדיין משמעותי”.

ואילו העיתון ‘ישראל היום’ מדווח הבוקר כי במידה והמו”מ יבשיל יכנס הרצוג את ועידת מפלגת ‘העבודה’ בשבוע הבא כדי שזו תאשר כניסה לממשלה. “הרצוג דורש שורה של דרישות על מנת להציג את ההסכם כהישג עבור חברי מפלגתו, אולם ראש הממשלה, שאמנם מעוניין להרחיב את הממשלה, לא מוכן לשנות את קווי היסוד או להקפיא בנייה ביהודה ושומרון כתוצאה. יש ממשלה מכהנת שיכולה להחזיק מעמד עוד הרבה זמן, ולכן על הרצוג יהיה להבין שייאלץ להתגמש בדרישות.

בתוך כך, סקר חדש של חדשות 2 שפורסם אמש חושף כי רוב גדול מהציבור – וגם ממצביעי המחנה הציוני – מתנגדים לכניסה לממשלה. המגעים החלישו את כוחו של הרצוג, שצונח בסקר מ-24 מנדטים ל-17 – ומאפשר ללפיד לעקוף אותו. וכמה היה מקבל הליכוד אם הבחירות היו נערכות היום? כל הפרטים

אחד מזנק אחד מתרסק. צילום: פלאש 90
אחד מזנק אחד מתרסק. צילום: פלאש 90

הנשאלים העניקו לליכוד 27 מנדטים, אם הבחירות היו נערכות היום. המפלגה השנייה בגודלה על פי הסקר היא “יש עתיד” בראשות יאיר לפיד, שמגיעה כמעט לגודלה בכנסת הקודמת – 18 מנדטים. המחנה הציוני בראשות הרצוג יורד ל-17 מנדטים בעקבות המגעים לאחדות והביקורת על התנהלות יו”ר האופוזיציה.

הרשימה המשותפת נשארת עם 13 מנדטים והבית היהודי בראשות בנט מתחזק ל-10 מנדטים. “ישראל ביתנו” וליברמן מתחזקת לתשעה מנדטים ו”כולנו” של משה כחלון יורדת לשבעה מנדטים. עוד עולה מהסקר כי יהדות התורה הייתה מקבלת, אם הבחירות היו היום, שבעה מנדטים – בעוד ש”ס של דרעי מאבדת מנדט ויורדת לשישה מושבים. מרצ, מנגד, מתחזקת בסקר לשישה מנדטים.

עוד נחשף הערב כי אמש נועדו נתניהו והרצוג במעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. ראש הממשלה ויו”ר האופוזיציה שוחחו במשך שעות, אך לא הושגה כל התקדמות. סלעי המחלוקת שמונעים את הצטרפות הרצוג לממשלה: מתווה הגז, חוק העמותות, חוק V15 וחוק השעיית חברי הכנסת. דווקא בנושא המדיני הושג ניסוח שככל הנראה מרצה את שני הצדדים.

במקביל הוצג אמש סקר בחדשות ערוץ 10 שקובע כי אילו היו נערכות הבחירות לכנסת היום, מפלגת הליכוד הייתה מקבלת 25 מנדטים, ירידה של חמישה מנדטים, ואילו המחנה הציוני מצטמצמת בכמעט חצי, ל-13 מנדטים. בסקר נרשמה גם התחזקות משמעותית למפלגת יש עתיד, עם 20 מנדטים. אלה תוצאות יתר המפלגות: הרשימה המשותפת – 14; הבית היהודי – 12; ישראל ביתנו – 9; כולנו – 9; ש”ס – 6; יהדות התורה – 6; מרצ – 6

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.